Erdoğan'dan 'Dipsiz Göl' Tepkisi: 'Nasıl Bu İzinler Veriliyor?'

 > 
47PAYLAŞIM

Define aramak için yasal izinle yapılan kazı sonrası yok olan 12 bin yıllık 'Dipsiz Göl' gündemdeki yerini koruyor. Skandal ile ilgili son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a "Bir daha kimseye böyle bir yetki, böyle bir kazı izni verilmesin” talimatı verdiği öğrenildi.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yasal izinli kazıyla yok edilen 'Dipsiz Göl'ün son durumu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a sordu. 

Bu konuda kazıya izin verme yetkisinin valilikte olduğunu belirten Bakan Kurum, bölgenin doğal SİT alanı kapsamına alındığını ve eski haline getirmek için çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Erdoğan'dan 'Bir daha olmasın' talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kazılar nasıl yapılıyor, nasıl bu izinler veriliyor? Böyle bir define kazısı izni nasıl verilir? Yetkili valilik bu konuda hassas olmalı. Bir daha da kimseye böyle bir yetki, böyle bir kazı izni verilmesin” talimatını verdi.

Neler olmuştu?

Gümüşhane'nin Taşköprü Yaylası'ndaki 12 bin yıllık Dipsiz Göl'de, Roma İmparatorluğu'na ait bir hazinenin aranması için yasal izinle 5 gün süren bir kazı yapılmıştı.

Kazı sonrası hazineye dair herhangi bir bulguya da rastlanmamıştı

Bir Hiç Uğruna Yok Oldu: Define Bulunamayan Dipsiz Göl'de Kazı Sonlandırıldı - onedio.com
Bir Hiç Uğruna Yok Oldu: Define Bulunamayan Dipsiz Göl'de Kazı Sonlandırıldı - onedio.com

'Dipsiz Göl'ün üzeri toprakla kapatılmıştı

Bölgenin 'SİT Alanı' ilan edileceği duyurulmuştu 👇

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 'Dipsiz Göl Doğal SİT Alanı İlan Edilecek' - onedio.com
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 'Dipsiz Göl Doğal SİT Alanı İlan Edilecek' - onedio.com

Son olarak da 20 Kasım'da kazı için olumlu görüş bildiren Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdürü Elif Öktem ile Trabzon Müze Müdürlüğü görevlisi Yunus Ağa açığa alınmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir