Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 'Dipsiz Göl Doğal SİT Alanı İlan Edilecek'

 > 
212PAYLAŞIM

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane'de yasal izinle yapılan kazı sırasında yok olan Dipsiz Göl'ün doğal SİT alanı ilan edileceğini duyurdu. 

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuyu yakından takip ettiğini ve gölün eski haline kavuşturulması için gerekli adımların atılması talimatı verdiğini belirten Kurum, göl ve çevresinin doğal haline kavuşturulması için üniversitelerden bilim insanlarının yer aldığı bilimsel bir kurulun oluşturulduğunu kaydetti.

Kurum, göl ve çevre yapısının eski haline kavuşturulması için tüm adımların atılacağını açıkladı.

Bakan Kurum, "Göl ve çevresi Doğal Sit Alanı ilan edilecek. Ayrıca Dipsiz Göl olarak anılan bölge ile doğusunda bulunan korunan alan da birleştirilerek ekolojik koridor oluşturulacak. Ekiplerimiz şu anda bölgede çalışmalarını sürdürüyor. En kısa sürede doğal haline kavuşturacağımız Dipsiz Göl, kuracağımız ekolojik koridorun en önemli parçası haline gelecek. Hedefimiz, gölü eski haline kavuşturarak gelecek nesillere aktarmak." dedi.

Ne olmuştu?

Bir Hiç Uğruna Yok Oldu: Define Bulunamayan Dipsiz Göl'de Kazı Sonlandırıldı - onedio.com
Bir Hiç Uğruna Yok Oldu: Define Bulunamayan Dipsiz Göl'de Kazı Sonlandırıldı - onedio.com

Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırları içerisinde yer alan Taşköprü Yaylası'ndaki Dipsiz Göl yasal izinle yok edilmişti. Olayın basına yansımasının ardından ise Kültür Bakanlığı tarafından sorumluların görevden uzaklaştırıldığı açıklanmıştı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir