Görüş Bildir
Haberler
En Yüksek Yayın Geliri İngiltere'de

En Yüksek Yayın Geliri İngiltere'de

Fatih
10.03.2015 - 19:42
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Süper Lig takımlarını temsil eden Kulüpler Birliği Vakfı, yayın gelirleri konusunda arayışa girdi.

Kulüpler Birliği Vakfı, yayın geliri ve sponsorluklarla ilgili gündem maddesiyle Haliç Kongre Merkezi'nde toplandı. Vakıf başkanı Göksel Gümüşdağ, toplantının ardından yayın gelirleri ve diğer konuların pazarlanması için Süper Lig AŞ'nin kurulmasına karar verildiğini açıklarken, kendileri tarafından futbolda Avrupa'nın 4 büyük liginin yayın gelirleriyle ilgili hazırlanan raporu üyelerle paylaştı.

Hazırlanan rapora göre Avrupa'da en büyük yayın gelirini İngiltere Premier Lig alıyor. Dünyanın önemli futbolcularını ve teknik adamlarını bünyesinde bulunduran Premier Lig, 1,4 milyar avro TV geliriyle Avrupa'daki 4 büyük lig içinde en çok kazanan organizasyon oldu. Ligde yer alan 20 takımın ortak olduğu şirkette, kulüpler, başkan ve üst yönetici seçip, yönetim kurulunu kendileri belirliyor. Bu ligde küme düşen takımlara üç yıl boyunca 'paraşüt ödemesi' yapılırken, yayın gelirlerinin yüzde 50'si 20 takıma eşit olarak bölünüyor. Gelirlerin yüzde 25'i lig sonu puan durumuna göre dağıtılırken, kalan yüzde 25'lik bölüm de yayınlanan maç sayısına göre veriliyor.

İtalya ligi 829 milyon avro gelire sahip

Avrupa'nın bir başka önemli ligi İtalya Serie A ise 829 milyon avro gelire sahip bulunuyor.

Bu ligdeki gelirlerin dağılımı konusunda 6 faktör dikkate alınırken, gelirin yüzde 40'ı 20 takıma eşit şekilde dağıtılıyor. Gelirlerin yüzde 25'i taraftar sayısına göre verilirken, yüzde 15'i son 5 sezon performansına, yüzde 10'u tarihi başarılara, yüzde 5'i bir önceki sezon performansına ve yüzde 5'i de takımın bulunduğu yerin nüfusuna göre dağıtılıyor.

Almanya'da gelir yüzde 52 oranında arttı

Kulüpler Birliği Vakfı araştırmasına göre 628 milyon avro TV gelirine sahip Almanya Bundesliga'da gelirler yüzde 52 oranında arttı.

Bu gelirlerin yüzde 50'si yine eşit olarak dağılıtırken, geri kalan yüzde 50'nin 4'te 3'ü son 3 sezon baz alınarak kulüplerin başarısına göre, kalan yüzde 25 ise kulüplerin sportif performansları sonucu aldıkları puana göre veriliyor.

Fransa ligi

Fransa ligi 590 milyon avro gelire sahip bulunuyor. Bu organizasyonda gelirlerin yüzde 50'si eşit verilirken, kulüpler yüzde 20'lik bölümü yayınlanan maçlara göre, yüzde 30'u ise performansa göre alıyor.

Avrupa'nın bir diğer önemli ligi İspanya La Liga'da ise her kulüp kendi maçlarını satma hakkına sahip.

Türkiye'deki Süper Lig'de ise yıllık yayın geliri 450 milyon dolar civarında bulunuyor.

Kaynak: AA

Kaynak: http://haber.star.com.tr/sondakika/en...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam