Elçilikleri Artık Bordo Bereliler Koruyacak

56PAYLAŞIM
Elçilikleri Artık Bordo Bereliler Koruyacak

Çatışmalı bölgelerde görev yapan Dışişleri personelini ve elçilik binalarını artık özel harekat polisleri yerine bordo bereli askerler koruyacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu, savaş şartlarının hakim olduğu bölgelerde bordo berelilerin görevlendirilmesi için talimat verdi. Yeni kararın gerekçesi, bordo bereli askerlerin hem kent hem de arazi savaşına yönelik eğitim almış olmaları.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul Başkonsolosluğu'nda yaşananlarla ilgili Başbakanlık'taki ilk güvenlik toplantısında Genelkurmay Başkanı Özel'e bordo bereli talimatı verdi.

Davutoğlu, dünyanın riskli bölgelerinde görev yapan dış temsilciliklerin güvenliğinin bordo bereli askerlere emanet edilmesini, bunun için gerekli hazırlığın yapılmasını istedi.

Edinilen bilgiye göre Başbakan, özellikle savaş halinin fiilen hüküm sürdüğü ülkelerde bulunan diplomatik misyonların güvenlik seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Bu nedenle başta Irak olmak üzere Lübnan, Somali, Libya, Sudan, Mısır gibi ülkelerde Türkiye'yi temsil eden diplomatlar ve Türk toprağı olan elçilik binaları Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı bordo bereliler tarafından korunacak.

Dış temsilciliklerde güvenlik, özel harekat polislerinin görevi. Ancak özel harekat polislerinin eğitimleri daha çok meskun mahallerde asayiş ve güvenlik sağlamaya yönelik. Bordo bereli subay, astsubay ve uzman çavuşlar ise hem arazide hem kentlerde çarpışacak şekilde eğitiliyor.

Bordo bereliler, ağır silahlar ve hava destekli operasyonlar konusunda uzman, yakın koruma, güvenli güzergah oluşturma konusundaki birikimlerinin yanı sıra, savaş şartlarına ve asimetrik saldırılara karşı tecrübeli olmalarıyla öne çıkıyor.

Üstelik Özel Kuvvetler Komutanlığı, Irak'ta da tecrübe sahibi.

Yeni talimat gereği, özel kuvvetler, görev verilecek bölgelere ilişkin tecrübesi olan ve o ülkenin dilini bilen subay astsubaylardan "dış görev timleri" oluşturuluyor.

Bordo bereliler, 97 yılına kadar Beyrut Büyükelçiliğinde de görevlendirilmişti. Suriye'de Süleyman Şah Saygı Karakolunda da koruma görevini yürütüyorlar.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir