Görüş Bildir
Haberler
Eğitim Şart! Her Öğretmenin Meslek Hayatı Boyunca Bir Kez Bile Olsa Karşılaşacağı 10 Veli Tipi

etiket Eğitim Şart! Her Öğretmenin Meslek Hayatı Boyunca Bir Kez Bile Olsa Karşılaşacağı 10 Veli Tipi

Rinascita
29.10.2017 - 14:24

Birçok öğretmen için meslek hayatının en sıkıntılı yanı çocuklar değil, velileridir. Nasıl ki türlü türlü çocuk varsa, türlü türlü veli de var. Bir öğretmenin meslek hayatı boyunca bir kez bile olsa karşısına çıkacak bu veli tiplerini sizler için Bored Teacher'dan derledik.

Kaynak: https://boredteachers.com/blogs/the-f...
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Helikopterler, Şemsiyeler

Bu tip veliler çocuklarını asla rahat bırakmazlar. Genellikle tek çocuklu aileler bu şekildedir. Çocuklarının okula tek başına gitmesine izin vermezler. Çocuklarının yalnız başına bir şeyler yapmasını ve başarmasını sağlamazlar. Okulda olan bir etkinliğe katılıp, çocuklarına göz kulak olma ihtiyacı hissederler. Biricik çocuklarının hayatının her alanında yer alırlar.

2. Hayaletler

Hiçbir şekilde tanışma fırsatınız olmayan velilerdir. Ne yaparsanız yapın bu insanlarla tanışamazsınız, herhangi bir sorun olduğunda kendilerine ulaşamazsınız. Gönderdiğiniz mesajlara ve bütün aramalarınıza rağmen beş dakika bile yüz yüze görüşemezsiniz.

3. Yarışmacılar

Bu tip veliler ise her türlü yarışmayı, adeta kendileri yarışıyormuş gibi ciddiye alırlar. Herhangi bir yarışmada veya sınavda ne denli coşabileceklerini tahmin bile edemezsiniz. Önünde sonunda çocukları kendilerinden çekinmeye ve her türlü etkinlikte daha fazla stres olmaya başlar. Ama siz bu durumu velilere söyleyemezsiniz. Çünkü bir kurstan diğerine koşmakla o kadar meşgul olurlar ki, sizin söyleyeceğiniz şeyin ne kadar önemli olduğunun bile farkına varmazlar. Sonuçta 'yan komşunun kızının sınav notu daha yüksektir.'

4. Çekiçler

Kendi koyduğu kurallara deliler gibi bağlı olan veli tipi. Eğer bir ödev varsa, teslim edilmeden bir gün öncesine dek bitmiş olmalı. Çocuklarının haylaz olmasını kesinlikle istemedikleri için, hem öğretmenleri hem de çocuklarını fazlasıyla bunaltırlar. Birazcık yaramazlığın kimseye bir zararı olmayacağının, çocuklarının da oyun oynaması ve yaramazlık yapması gerektiğini farkına asla varmazlar.

5. Çiviler

Bu tip velilerin çocukları her yeri adeta yıkarlar. Yardımcı olmaya çalıştıklarını bilirsin ama telefon görüşmesi yaptığın sırada etrafta bağırarak koşturan bir çocuk olduğunda hiçbir çabanın işe yaramadığını bilirsin. Bu tip velilerin çocukları genellikle tahta kalemlerini ellerine alıp, sağda solda bağırarak koşturanlardır. Velileri ise ellerinden hiçbir şey gelmeden, oturdukları yerden izlerler. Çünkü kendi çocuklarıyla nasıl baş edeceklerini kendileri bile bilemezler.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Pinterest velileri

Bu tarz velilerin çocukları şu an popüler olan ne varsa sahip olurlar. Her sabah ev yapımı yiyeceklerle kahvaltı yaparlar. Odaları yaratıcı bir şekilde dekore edilmiştir. Öğretmenler bu tarz velilerden nefret etmezler. Ama sabah bir fincan kahve içmeye vakit bulamadıkları için bu kadar çok şeyin nasıl yapıldığını anlamaya çalışırlar.

7. Mükemmeller

Ne çocukları ne de kendileri mükemmelliğin yanından bile geçmezler. Düzenli olarak çalışırlar ama çocukları ile ilgili yapılması gereken ne varsa da otomatik olarak hallederler. Herhangi bir sorun olduğunda sorunu çözerler. Çocuklarının yaptığı her şeyi bilmek istemezler ama belli bir ölçüde olaya dahil olmak isterler. Bu velilerin daha fazla olması için neler vermezdiniz değil mi?

8. Hakimler

Sürekli olarak soru sorarlar. Bazen o kadar bunaltırlar ki, çocukları alıp da gitmelerini istersin. Çünkü verdiğin cevap ne olursa olsun, sürekli bir yargılama peşinde olurlar. Sırf o bakışları bir daha görmeyecek olman bile öğretmenliği bırakman için bir sebep...

9. Telefon bağımlısı veliler

Bu veliler asla telefonsuz gezmezler. Dolayısıyla çocuklarının da öğretmeni neden dinlemediğini veya istenileni yapmadığını tahmin etmek zor değildir. Çocuklarını okuldan aldıklarında bile çocuğun gününü sormadan evvel ellerine bir iPat verirler. Yıllardır gökyüzüne bakmamış bile olabilirler. Çocuklarıyla zaman geçirirken bile teknolojiden kopamazlar.

10. 'O' veliler

Açıklama yapmaya bile gerek yok. Bu velilerin hangi veliler olduğunu bütün öğretmenler bir çırpıda anlarlar. Çünkü bu veliler ne zaman gelseler, öğretmenler direkt olarak kaçarlar. Bu velilerin çocukları sizin sınıfınızdan ayrıldığında, çocuğu ne kadar severseniz sevin bir daha bu insanları görmeyecek olmanız büyük mutluluk kaynağı olur.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
249
161
51
27
24
24
22
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Faffa

Bi de çocuğuyla ilgili soru sormak için öğretmenin telefon numarasını alıp her gün gereksiz güllü dallı mesaj vs atan veliler de var.

Ben de bir öğretmen adayıyım okurken bunaldım yanlış meslek mi seçtim acaba?

sevin beni

Belki atanmayı beklemek daha bunaltıcı olur?

teamstark

:D Bi de para konuları var . Test parası hariç her şeye parası yeten , akıllı deftere para göndermeyip 5 katlı ev yaptıran veliler :D . Veli toplantılarına d... Devamını Gör

Sultan Çelen

Akıllı deftere para göndermeyip, 5 katlı ev yaptıran veliler :D Çok iyiymiş ya :))