Ebeveynlerin Çocuk Büyütürken Heyecanına ve Duygularına Yenik Düşüp Yaptığı Küçük Ama Önemli Hatalar

384PAYLAŞIM

Aileler çocuklarını büyütürken her şeyin en iyisi olsun diye elinden geleni yapsa da bazen deneyimsizlik bazen de yanlış bilgilendirildikleri için küçük hatalara düşebilirler!

1. Çocuğunuzun ateşini termometre ile değil el ile ölçmek.

Bir bebeğin vücudu yetişkin kişilere göre daha sıcak olur. Aslında bebeklerin normal vücut sıcaklıkları 36.6 ile 37.7 C arasında değişir. Bebeklerin vücudundaki küçük ısı değişikliklerini el ile anlamak ise neredeyse imkansızdır. Bu yüzden özellikle 3 aydan küçük bebekler için, rektal termometre kullanılması tavsiye edilir.

2. Eve bebek bezi stoğu yapmak!

Bebeğiniz size ilk başlarda kaka yapan minik bir makine gibi gelebilir fakat unutmayın her bebek oldukça hızla büyümektedir. Bebekler ayda 1.5 ile 3cm arası, haftada 140 - 200 gram arası büyürler. 

Yani fazladan aldığınız bezler bir hafta sonra kullanılamaz hale gelebilir.

3. Bebeğinizi emzikten çok erken vazgeçirmeye çalışmak.

Bebeklerde kulak enfeksiyonu ya da diş problemi olacak korkusu ile, birçok anne baba emzikleri çok erken ortadan kaldırmaya çalışır. Amerikan Pediatri Akademisi'ne göre bebekleri bu küçük oyuncaklarından vazgeçirmenin zamanı 6 aylıkkendir.

4. Çocuğunuza gerekli yerde disiplin vermemek, 'bu seferlik böyle olsun' demek.

Erken yaşlardan itibaren, disiplin sahibi olan ve işledikleri suçlardan sorumlu tutulan bireyler çok daha yüksek bir sosyal zeka ile büyürler. Ayrıca çocuğunuzun yaptığı hataları örtbas etmek yerine, birlikte çözmeye çalışırsanız, gelecekte ona yardımcı olmak için daima onun yanında olacağınızı bilir.

5. Çocuğunuzu sürekli olarak teknoloji ile oyalamak.

Çoğu ebeveyn, çocuklarını eğlendirmek için cep telefonu, tablet ya da TV' kullanıyor, ancak bu aslında onların sağlıkları için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bir araştırmaya göre, bu cihazlardan gelen radyasyon doğrudan çocukların beynini etkiliyor ve tümör geliştirme riskini artırıyor.

6. Ateşi olduğu zaman çocuğunuzun kalın giysilerini çıkartmamak ya da onları battaniye örtmek.

"Terleyerek atmak" ateşlenme konusunda en büyük doğru bilinen yanlışlardan biridir. Bu metodun işe yaradığı yönünde hiçbir kanıt yoktur. 

Ateşi olan bebeğinizi örterseniz ya da kalın giydirirseniz vücudunun daha çok ısınmasına yol açacaktır. Bunun yerine hafif giysiler giydirin ve odanın serin olmasına dikkat edin.

7. Bebeğinizi tuvaletini yapar yapmaz altını değiştirmek.

Çocuklar çoğu zaman kısa aralıklarla kaka ve çiş yaparlar. Eğer bebeğiniz tuvaletini yapar yapmak altını değiştirmeye kalkarsanız, bir kazaya kurban gidebilirsiniz.

Aynı zamanda, modern bebek bezi teknolojileri bebeğinizin poposunu kuru tutar ve tahriş etmez. Yani beklemek için korkacak bir sebebiniz yok.

8. Bebeğinizin kaşığını kendi kullanmasına izin vermemek.

Doktorlara göre, kaşıkla beslenen çocuklar sağlıkları ve genel gelişimleri için aslında oldukça kötüdür. Bunun yerine, çocukların kendi kendine beslenmeye çalışmaları tavsiye edilir. 

Kaşıkla beslenen çocukların ileride daha hızlı yiyen bireyler olmaları ve daha kilolu olmaları olasıdır. Öte yandan, kendi yeme hızını ayarlayan çocukların daha sağlıklı oldukları gözlenir.

9. Bebeğiniz için gereğinden fazla masraf yapmak ve büyük harcamalar altına girmek.

Bebekler gerçekten hızlı büyürler, bu yüzden kıyafetlerini çabucak büyütürler. Ayrıca, haber flaşı, dağınıktır ve yeni satın aldığınız yeni pahalı kıyafetleri atmaya aldırmazlar.

10. Yanlış şekilde disiplin vermek, ses yükseltmek ya da çocuğunuzu korkutarak eğitmek.

Henüz yeni yürümeye başlayan çocuğunuza kızmak veya sesinizi yükseltmek asla çözüm olmayacaktır. 

Aslında, bunu yapmak sadece sorunların büyümesine neden olur. Bir psikoloğa göre, çocuğunuza ne kadar çok bağırırsanız, sizi o kadar az dinlerler. Korku, çocuklarınızı terbiye etmenin bir yolu olamaz. 

Otoriter olmaya çalışmak ve onlara bir şeyler yapmalarını emretmek yerine, onlarla daha yakından ve arkadaş gibi konuşmayı deneyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir