Görüş Bildir
Haberler
Dünyanın Her Yerinde Kan Tahlili Yapmak Bu Teknolojiyle Mümkün Olacak

Dünyanın Her Yerinde Kan Tahlili Yapmak Bu Teknolojiyle Mümkün Olacak

ATKN
09.04.2015 - 09:48
İçeriğin Devamı Aşağıda

Vücutta yer alan bakteri ve virüsleri tespit edebilmek için kan testi yapılması gerekiyor. Bu testi gerçekleştirebilmek için ise hastane ortamında kan alınıyor ve laboratuvarlarda yapılan inceleme sonucunda herhangi bir hastalık olup olmadığı anlaşılıyor. Ancak Florida Atlantik Üniversitesi‘nin geliştirdiği yeni bir platform, üzerine damlatılan tek damla kan ile bu testin gerçekleştirilebilmesini sağlıyor.

Platformun çalışma mantığı turnusol kağıdıyla büyük bir benzerlik gösteriyor. Plastik ince bir tabakadan oluşan platformun üstüne kan veya tükürük örneği damlatıldığında eğer örnekte bakteri veya virüs bulunuyorsa tabakanın renginde değişiklik gözlemleniyor. Sonrasında bu örneğin fotoğrafı akıllı telefon ile çekilerek konunun uzmanlarına gönderiliyor. Böylece dünyanın neresinde olursanız olun hastalıklarla ilgili test yaptırmak yalnızca birkaç dakikanızı alıyor.

Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, fikrin günümüzde çokca bulunan aktivite takip cihazları gibi yayılabileceğini ve birçok ölçümün kullanıcı tarafından kolaylıkla yapılabileceğini belirtiyor. Üretimin çok düşük maliyetli olmasının da teknolojinin yayılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor. Bir diğer yandan teknolojinin ne zaman günlük hayatta kullanılabilir hale geleceği ise henüz bilinmiyor.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0