Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Hâlâ Aydınlığa Kavuşturulamamış En Gizemli 17 Olayı

-

Kimi zaman tarih kafamızı karıştırıyor, kimi zaman ise insan gücünün ve bilgisinin ötesinde olduğunu düşündüğümüz garipliklerle karşılaşıyoruz. İçinde yaşadığımız gerçekten tuhaf bir dünya sevgili dostlar...

17. Voynich El Yazması

Voynich El Yazması 15. yüzyılda yazıldığı düşünülen, ancak yüzyıllardır dili çözülemeyen bir eser. Kitabın pek çok sayfasında bitki çizimleri var ve yazının da bu bitkileri anlattığı düşünülüyor ancak ilginçtir ki bu bitkiler de dünya üzerinde bulunan hiçbir türle uyuşmuyor.

16. Karındeşen Jack

Adına pek çok kitaplar yazılan, filmler çekilen meşhur kâtil Karındeşen Jack, 1800'lerin sonunda Londra'da 11 kadını öldürmüş ancak kimliği hiçbir zaman belirlenememiş bir katildir. Kurbanlarının çoğunu seks işçileri arasından seçen kâtil, cesetleri tanınmaz hâlde bıraktığı için bu ismi almıştır.

15. Bermuda Şeytan Üçgeni

Atlantik Okyanusu'nda bulunan ve Bermuda Şeytan Üçgeni ismiyle anlıan bu bölge, Miami, Bermuda ve Porto Riko noktalarının arasında yer alıyor. Çoğu pilot, uçak bu bölgeden geçerken araçlarının düzensiz çalışmaya başladığını söylüyor ve tarihte pek çok geminin bu alan içerisinde kaybolduğu biliniyor. Bilimsel ve gizemli pek çok açıklama getirilmeye çalışılıyor olsa da bu olayın arkasında neyin yattığı tam olarak bilinmiyor.

14. Virginia Kriptosu

ABD'nin Virginia eyaletinde bulunan CIA merkezinin hemen dışında, üzerinde şifreli yazıların bulunduğu bir heykel yer alıyor. Amerikalı heykeltıraş Jim Sanborn tarafından yaratılan bu heykel, üzerinde dört farklı metin barındırıyor. Bu metinlerden ilk üçü çözülmüş olsa da, son metin bir gizem olmayı sürdürüyor. CIA bile bu metinde ne yazdığını çözebilmiş değil...

13. Shepherd Anıtı

İngiltere'nin Staffordshire bölgesinde bulunan bu anıt, üzerinde "DOUOSVAVVM" şeklinde şifreli bir metin bulunduruyor. 18. yüzyılda inşa edilmiş olan bu anıtın üzerindeki harfler bugün hâlâ gizemini koruyor.

12. Zodyak Katili

Zodyak Katili, 60'lı ve 70'li yıllarda San Francisco'da yaşamış bir katildir ve polise ve basına gönderdiği şifreli mektuplarla ün salmıştır. Gönderdiği dört mektuptan bir tanesi çözülmüş olsa da, diğer üçü gizemini bugün bile korumayı sürdürmektedir.

11. Georgia Yazıtları

Stonehenge'in Amerikan versiyonu olarak anılan bu taşlar, ABD'nin Georgia eyaletinde bulunuyor. Taşların 1979 yılında oraya yerleştirildiği düşünülüyor ve üzerinde farklı dillerde tanrının 10 yeni buyruğu yazıyor; ancak bunları kimin ne için yazdığı hâlâ bilinmiyor.

10. Loch Ness Canavarı

Farklı kültürlerde asırlardır hikâyeleri anlatılan ve insanları dehşete düşüren Loch Ness Canavarı, diğer efsanevî yaratıklardan farklı olarak defalarca kez fotoğrafı yakalanmış bir canlı. Bizim Van Gölü Canavarı'mızı andıran bu canlının bir tür deniz yılanı ya da dinozorların soyundan gelen bir hayvan olabileceği düşünülüyor ancak bu konuda şu an için başka bir şey de bilmiyoruz.

9. Kayıp Şehir Atlantis

Atlantis, adı Eski Yunan'a ait pek çok eserde geçen, Neptün'ün egemenliğinde bir adadır. Platon'un diyaloglarında adı geçen bu şehrin zaman içinde sular altında kaldığı düşünülse de, şehre dair hiçbir emareye rastlanmış değildir.

8. Uzaylılar

Bu içerikteki bâzı maddelere açıklama getirirken "Kesin bunların parmağı vardır" denilen uzaylılara yer vermemek elbette olmazdı. Hâlâ hepimiz bekliyoruz, hâlâ çok merak ediyoruz; ya kendiniz gelin, ya da haber yollayın a dostlar...

7. "Wow!" Sinyali

Ohio Üniversitesi'ne ait Perkins Gözlemevi'nde çalışırken uzayın derinliklerinden bir radyo sinyali alan Jerry R. Ehman, 72 saniye süren bu sinyalin nereden geldiğini hiçbir zaman anlayamadı ve sinyal ne kadar uğraşıldıysa da tekrar alınamadı. Bu sinyal ismini Ehman'ın verilerin yanına yazdığı "Wow!" sözcüğünden aldı.

6. DB Cooper

Bir Boeing 727'yi kaçıran ve aldığı 200,000 dolarla birlikte paraşüt takıp uçaktan atlayan DB Cooper'ın izine bir daha asla rastlanamadı. Bu olay da Amerikan havacılık tarihinin çözülememiş tek vakası olarak literatüre geçti.

5. Nazca Çizgileri

Nazca toplumu, dünya yüzeyinde rastlanan belki de en gizemli yapıların mimarıdır. Örümceklerden maymunlara, köpek balıklarından çiçeklere kadar dünyamıza pek çok şekil bırakan bu topluluğun aynı zamanda çizimlerde bu kadar iyi bir orantı yakalamış olmaları da epey ilginç; çünkü bu çizimlerin yapıldığı dönemde yukarıdan bakma imkânları bulunmuyordu.

4. Taos Vızıltısı

ABD'nin New Mexico eyaletinde bulunan Taos kenti yerlileri, hiç sonu gelmeyen bir vızıltı sesinin içerisinde yaşıyorlar. Bu ses, uzakta çalışan bir motorun sesine benziyor ve kente giden herkes bu sesi duyabiliyor. Ancak ilginç olan şu ki, bu sesin nereden geldiği bilinmiyor ve bölgede araştırma yapan bilim insanlarının kullandığı ses kayıt cihazları bu sesi algılamıyor. Literatüre Taos Vızıltısı olarak geçen bu olay da günümüzde hâlâ gizemini koruyor.

3. Koca Ayak

ABD ve Kanada'nın karlı dağlarında yaşadığı düşünülen ve onlarca yıldır hikâyeleri çocuk korkutmak amacıyla anlatılan koca ayak, dünyamız için gerçek bir gizemdir. Başlarda bir goril türü olduğu düşünülse de, daha sonra ayak izleri incelendiğinde bu canlının postür itibariyle insana benzediği tespit edilmiştir.

2. Torino Kefeni

Hristiyanlığı araştıran bilim insanlarının kafasını en çok karıştıran konulardan bir tanesidir Torino Kefeni. Çünkü bu kefenin üzerinde bir erkek sureti bulunmaktadır ve pek çokları bu kefenin Hz. İsa'nın sarıldığı kefen olduğunu düşündüğü için bu belirsiz suretin ona ait olduğu zannedilmektedir.

1. Stonehenge

Hepimizin bildiği gizemlerden bir tanesi de Stonehenge'dir. İngiltere'de bulunan bu üst üste koyulmuş devasa taşların bugüne kadar en çok kimler tarafından ve nasıl yapıldığı sorulmuş olsa da, aslında daha önemlisi bu yapının neden inşa edildiğidir. Ve bu soruların hiçbirine şu an için bir cevabımız bulunmuyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melih-ugur-oktar

AMERİKA ve İNGİLTERE DE Kİ YAPITLAR MASON ESERLERİNE BENZETMEK MÜMKÜN DERHAL Prof. Robert Langdon ı ÇAĞIRMALIYIZ

arda-bertan-ergul

Yakalanamayan seri katillerin nesi gizemli olay? İki seri katilde adli tıp daha bebekken işlerini hallettiği için yakalanmamaları gayet normal. Şeytan Üçgeni ise mit haline getirilmeye çalışılan bir şey ama onun da ne olduğu bir çok bilimsel kaynakta anlatılıyor. Koca Ayak ve Loch Ness'e baya güldüm ama lol.

beyzakenar

atlantisin hep var oolduğunu düşünmüştüm.onun haricinde 4-6 dan etkilendim ve birde küçüklüğümden beri çizgi filmerde izlediğim berbuda şeytan üçgeni en mersk ettiğim konu belkide atlantis berbudanın altında

frost

Stonehenge'i çözdüler diye biliyorum, bir çeşit hesap makinesi idi ama yanlış mı hatırlıyorum acaba?

tuhaf-adam

#9 için ufak bir düzeltme: Neptün, Poseidon'un Roma Mitolojisi'ndeki adıdır. Antik Yunan'dan bahsediyorsak, "Poseidon'un egemenliğinde bir adadır." demek daha doğru olacaktır.

Görüş Bildir