Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket "Dünyanın En Çirkin Kadını" İlan Edilen "Dünyanın En Cesur Kadını"yla Tanışın

Anasayfa > Gündem

Nadir görülen rahatsızlıklardan birine sahip olan Lizzie Velasquez’in 'dünyanın en çirkin kadını' seçilmesinden sonra 'dünyanın en cesur kadını'na dönüşme hikayesini anlatan belgesel, galasını yapıyor.

Kaynak: http://www.diken.com.tr/dunyanin-en-c...

Doğduğundan beri kilo alma problemi yaşayan ve tabiri caizse 'bir deri bir kemik' görünen 26 yaşındaki Amerikalı Velasquez, hayatı boyunca 29 kilonun üzerine hiç çıkamadı. Bir gözü de görmeyen ve bütün çocukluğunu bu rahatsızlıklarına çare arayarak geçiren genç kadın, ergenliğinde ise okuldaki arkadaşlarının kinayeli lafları ve aşağılamalarına maruz kaldı.

Ailesinin telkinleriyle bu durumu kafasına takmamaya çalışan Lizzie Velasquez, bir gün internette 'Dünyanın en çirkin kadını' seçildiğini gördüğünde ise başından aşağı kaynar sular döküldü. Milyonlarca kişinin izlediği videoda genç kadının fotoğrafları dönüyor ve binlerce kişi de nefret dolu yorumlar yapıyordu.

"Kafana bir silah daya ve kendini öldür"

Öyle ki biri 'senin yakılman lazım' derken, bir diğer yorumda 'kafana bir silah daya ve kendini öldür' diyordu. Birçok kez intiharı düşündüğünü söyleyen Velasquez, bu yorumlar karşısında daha da güçlendi ve yaşamı için ayağa kalktı. Artık zamanını doktor kapılarında harcamaktan usandığını söyleyen genç kadın, tedavi arayışlarına son verdi. Ailesi ise üzülerek da olsa bu zor kararı kabul edip, kızlarına tam destek verdi.

Okullarda çocuklar arasındaki aşağılamalar ve dalga geçmelere karşı konferanslar düzenlemeye başlayan genç kadın, bir taraftan da çalışmalarını sürdürebilmek için internette başlattığı kampanyada binlerce dolar para yardımı topladı. Velasquez, kendisine destek veren isimler sayesinde 2013’te ünlü TED Konferansları’nda konuşmacı olarak yer aldı. Bu konuşması YouTube’da 7 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

Şu sıralar bir kitap yazan ve Amerika’nın ilk dalga geçme ve aşağılamalara karşı yasası için lobi faaliyetleri yürüten Lizzie Velasquez’in 'Cesur Yürek: Lizzie Velasquez' adlı belgeseli, Teksas’ta düzenlenen interaktif etkinlik, film ve müzik festivalleriyle konferansların yapıldığı South by Southwest’te (SXSW) gösteriliyor.

Lizzie Velasquez’in belgeselinin fragmanı:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
330
124
94
53
45
26
24
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
deniz dilan

Bir insanı dış görünüşünden dolayı 'çirkin' diye etiketlemek... Kime göre çirkin bu kadın? neye göre? Çirkinsiniz. En az içiniz kadar.

Saliha Özçelik

İnsanlar daha ne kadar iğrençleşecek acaba? Güzellik, başarı, zeka, para vb. saçmalıklarla herhangi birini yargılayacak kadar düşmemeli kimse

missis Simpson

bence çirkin falan değil ciddi anlamda söylüyorum. ayrıca Afrikalı insanlara yıllarca ırkçılık yapan insanlardan da dünyanın en çirkinini seçmek beklenirdi. ... Devamını Gör

Deli Cevat

Böyle bir olay daha vardı. Manken bir abi bir trafik kazasında yüzü yanmış bir kadınla evlenmiş. Abi böyle kaslı falan buradaki yakışıklı erkek albümlerine g... Devamını Gör