Dünyaca Ünlü Heykelleri Bilinmeyen Özellikleri İle Farklı Bir Açıdan Gösterecek 12 Gerçek

-
Abone ol

Evsiz sanılıp aranması da komik mi trajik mi karar veremedik.

1. İsa heykelini, evsiz sanan birçok kişi ambulans çağırmıştır.

Bu heykel, ilk olarak Toronto'da yapılmış olsa da şu an birçok yerde kopyası bulunuyor. Heykelin çok gerçekçi görünmesi ise insanları şaşırtmıyor değil. Hamilton'da ayaz olduğu bir gün, heykeli bayılmış bir insan sananlar defalarca ambulansı aramıştır.

2. Nefertiti Büstü'nün sol gözü yoktur.

Eski Mısır'ın, en önemli ünlü eserlerinden biri olan Nefertiti büstü simetrik görüntüsünden dolayı oldukça dikkat çekici olmasına rağmen tek gözü bulunmaması akıllarda soru işareti bırakıyor. Bu durumu açıklayan ise 3 teori var.

  • Nefertiti öldükten sonra gözün eklenmesi. 2 gözlü figürün, insan bedeninin bir parçası olduğuna inanılır ve bu da ölümden sonra canlanma anlamına gelmektedir.

  • Büst bir atölyede eğitim aracıydı ve göz koymadan önce heykellerin nasıl görüneceğini gösteriyordu.

  • Büst tamamen bitmeden önce ortaya çıktı.

3. Göttingen'deki 'Goose Lizzy', dünya üzerinde en çok öpülen kız olduğu iddia ediliyor.

Goose Lizzy, Göttingen Üniversitesi'nde okuyanların bir sembolüdür. Öğrenci olduktan sonra heykeli öpme gelenekleri vardır. Bu gelenek çevredeki insanları rahatsız edecek seviyede gürültülü hale gelince ise yapılması yasaklandı. Ancak öğrenciler kuralları çiğnemeye devam ediyor.

4. 'Charging Bull' polis tarafından götürüldü.

Heykeltıraş, Arturo Di Modica tarafından 1989 yılında yapılan boğa heykeli, New York Menkul Kıymetler Borsası binasının önüne getirildi ve şehrin sakinlerine yılbaşı hediyesi olarak bırakıldı. Sokak sanatları, o zamanlar sıra dışıydı ve şu anki popülerliğe sahip değildi. 

Bu yüzden, insanlar boğaya oldukça ilgi duydu ve ona bakmak için borsaya gidiyorlardı. Ancak Arturo bu heykeli devletten izin almadan koyduğu için polis ona el koydu. İnsanlar tepkilerini göstermeye başladıktan sonra geri getirildi.

5. Microsoft Xbox 360 tasarımcısı, 'Boşluktaki Kuş' heykelinden ilham aldı.

'Boşluktaki Kuş'un tasarımcısı, Constantin Brâncuși bu heykel serisinin rutin dünyadan uzaklaşmayı temsil ettiğini söylüyor. Xbox için ise çok iyi bir görsel olacağını düşünüyor.

6. 'Capitoline Wolf' heykeli, eski zamanlarda yapılmadı.

Antik çağların en ünlü sembollerinden olan bu kurt heykelinin, MÖ 1. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülüyor. Ancak son araştırmalar,  MS 1021 ve 1153 yılları arasında yapıldığı ortaya çıkarıldı.

7. 'Fallen Astronaut' heykelinin, ölü bir astronotu temsil etmesi gerekmiyordu.

Ay'a yerleştirilen tek sanat eseri, tüm ölen astronotları temsil eder. Yanındaki plakada ise anıtın yerleştirilmesi anında ölen astronotların isimleri yazılıdır. Ancak bu sanat eserini hazırlayan sanatçı bu amaçla yapmadığını, heykelin dik durmasını ve tüm insanlığı sembolize etmesini istediğini belirtmiş.

8. İngiltere'nin ana meydanındaki heykel kaidesi, özel bir heykel için saklanıyor.

Trafalgar Meydanı, İngiltere'nin başlıca turistik yerleri arasındadır. Mimara göre, ünlü İngiliz halkı için 4 kaide bulunmaktadır. Kaidelerin 3'ünü Kral IV. George, Henry Havelock ve Charles James Napier'in heykelleri oluştururken 4. kaide üzerindeki heykeller sürekli değişir. 

Resmi olmamak ile birlikte 4. kaide, II.Elizabeth'in anısını sürdürecek bir heykel için tasarlanmıştır. Nelson Mandela, Margaret Thatcher ve Marshal Park ise aday isimler arasındadır.

9. Michelangelo, 'Pietà' heykelinin kendine ait olduğunu açıkladı.

Heykel hakkında çıkan dedikodular üzerine Michelangelo, eserin kendine ait olduğunu açıklamıştır.

10. 'The Genius of Evil' heykeli, çok çekici olduğu için değiştirildi.

Şeytanı en iyi tasvir eden heykellerden biri olan 'The Genius of Evil', Liège'deki St. Paul Katedrali'nde bulunmaktadır. Heykelin ilk hali, o kadar çekici görünüyordu ki dua etmeye gelen kadınları rahatsız etti. Birçok tartışma sonrası, heykel daha uygun görülen bir haliyle değiştirildi. Yeni heykele ısırılmış elma ve zincir gibi detaylar eklendi.

11. 'Manneken Pis' heykelinin kıyafetlerini değiştirmek ritüel haline geldi.

Brüksel'in en ünlü sembollerinden olan bu heykelin, düzenli olarak kıyafetleri değiştiriliyor. 1954'te kurulan Manneken Pis'in Dostları isimli bir dernek bu görevi üstlenmiş durumda. Eski kıyafetler ise özel bir müzede saklanmaktadır.

12. Rio de Janeiro Katolikleri, 'Kurtarıcı İsa' heykelini oluşturan taşın yedeğini bulundurmak zorunda.

Yılda birkaç kez heykele yıldırım düşer ve bulundurulan taşlar ile zarar gören bölgeler tamir edilir. Bir defasında ortaya çıkan fırtına esnasında, heykelin orta parmağının uçları ve başparmağı kopmuştur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhammed-gungor1

Bu şeytan sizi kaltağı yapacak isimsiz sanatçı

gri-en-soguk-renktir

#10 çekici diye değiştirilen heykelin çok amatör, yerine gelen yenisinin ise çok daha dikkat çekici olması.

Görüş Bildir