Dünya Müziğini Değiştiren Türk: Ahmet Ertegün Ve Atlantic Records

26PAYLAŞIM

Ahmet Ertegün’nün dünya müziğine kattığı tonla sanatçının hepsine bu listede yer veremeyeceğimize üzüldüğümüzü söylemeliyiz. Amerika’da Rock müziğin popülerleşmesine büyük bir katkısı olduğu gibi siyahi müziğin bilinirliği ve kayıt alınmasına da çok büyük emek verdi. Led Zeppelin, Abba, Bee Gees, Bob Marley, Strikers, Velvet Underground, Norah Jones, Ray Charles, Pantera, … gibi sayısız isimle çalıştı. Klavyemiz döndüğünce size Ahmet Ertegün ve Atlantis Record’u birlikte çalıştığı müzisyenlerin şarkıları eşliğinde tanıtacağız. Buyurun.

1. Ahmet Ertegün 1923 yılında İstanbul’da dünyaya geldi ama babasının diplomat olmasından ötürü çocukluğunda; İsviçre, Paris, Londra gibi Avrupa’nın büyükşehirlerinde yaşadı. Son olarak babasının 1935 te Washington’a atanmasıyla ABD’de yaşamaya başladı.

John Coltrane - Giant Steps

2. 14 yaşındayken annesi, Cootie Williams'ın enstrumental West and Blues albümünü ve kayıt yapabilen bir plak makinesini ona hediye eder. Ertegün bir yandan çalarken kendi yazdığı sözleri mikrofona okuyor ve bunları kaydediyor, abisi Nasuhi Ertegün ile birlikte odalarında sevdikleri müzikleri dinliyorlardı.

Chances Are - Bob Marley

3. "16 yaşındayken bir pop müzik uzmanı sayılabilecek kadar bilgim, 18 yaşımdayken de 50 bin plağım vardı" diyen Ertegün, abisi ile beraber o yıllarda Duke Ellington, Lena Horne, Jelly Roll Morton gibi sanatçılarla arkadaşlık kurdu.

Led Zeppelin Led Zeppelin II

4. St. John’s Üniversitesi’nde felsefe eğitimi gören Ertegün, 1945 yılında babasının ölümü ile ailesi Türkiye'ye dönerken ağabeyi ile birlikte Amerika’da kaldı. İki kardeş 1947 yılında Herb Abramson ile beraber, aile dostları olan diş hekimi Dr. Vahdi Sabit'den 10 bin dolar borç alarak Atlantic Records adlı plak şirketini kurdu. Siyah müzisyenlerle arasındaki iyi bağlardan ötürü dönemin en önemli jazz müzisyenleri hiç düşünmeden anlaşmalarını onunla yapmışlardır.

Greatest Hits – ABBA

5. 1947’de Atlantic Records albümlerini çıkarmaya başladı. İlk olarak stüdyolarında Harlemaies’in "The Rose of the Rio Grande" albümü kaydedildi. 1949 yılının Nisan ayında çıkarılan Stick Mcghee’in "Drinkin’ Wine Spo-Dee-O-Dee" albümü, 1 milyondan fazla satışı ile Atlantic’in ilk hiti oldu. 1955 yılında Elvis Presley’e kontrat imzalaması için 25 bin dolar teklif edildi, ancak 20 bin dolar farkla kontrat RCA plak şirketine satıldı. 1959'da Arif Mardin de aralarına katıldı.

Powerage – AC/DC

6. Ray Charles, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Miles Davis gibi isimlere kasetler yapan Ertegün, Frank Zappa, Stevie Wonder, Rolling Stones, Bee Gees, Led Zeppelin, Genesis, Emerson Lake and Palmer, Bette Midler gibi birçok isimlerin üne kavuşmasında büyük rol oynadı.

Velvet Underground - Live At Max's Kansas City

7. Amerikan Türk İş Adamları Derneği başkanlığı yaptı. Türk devlet adamlarıyla ve Amerikalı devlet adamlarıyla sempatik bağ kurardı.

Milt Jackson & Ray Charles Soul Brothers

8. Roundabout

Yes - Roundabout

9. Sporda devrimciydi. New York Cosmos takımını 1971'de kurarak futbolu ABD'ye soktu. Kâtibim'i Amerikan müziğine kazandırdı. Mevlevi müziğini tanıttı. Münir Ertegün Tarih Araştırma Vakfı'nı kurdu.

MC5 - Back In The USA

10. Atlantis Records 1947 yılında Ahmet Ertegün tarafından kurulan Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir müzik yapım şirketidir.

King Crimson - In the Court of the Crimson King

11. R&B, rock n roll ve caz türü yapımlarla bilinmektedir. Amerika'nın en önemli bağımsız şirketlerinden biri olan Atlantic, Warner Music Group tarafından işletilmektedir.

Shotgun Willie – Willie Nelson

12. 2004 yılında Atlantic Records ve Elektra Entertainment Group birleşerek Atlantic Records Group şirketini oluşturdu.

Hey Now Hey (The Other Side of the Sky) – Aretha Franklin

13. Ahmet Ertegün'ün seksen üç yaşındayken 14 Aralık 2006'da ölümüne dek şirketin "kurucu başkanı" idi. Şirketin bugünkü başkanı Craig Kallman'dır. Atlantic Records'un Goldie Lookin' Chain ve The Darkness'ı şirkete kazandıran Must Destroy ve Sean Paul gibi reggae sanatçılarının bağlı bulunduğu VP Records gibi çok sayıda bağımsız plak şirketiyle sözleşmesi bulunmaktadır.

Powerage – AC/DC

14. Ertegün 1991 yılında Boston'daki Berklee Müzik Okulu'ndan onursal doktora unvanını, 1993 yılında da Sanat ve Bilim Kayıtları Ulusal Akademisi'nden (National Academy of Recording Arts & Sciences) bir ödül aldı ve 2000 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından "Yaşayan Efsane" unvanıyla onurlandırıldı. Haziran 2006'da 40. Montreux Caz Festivali'nin açılış konseri kendisinin onuruna verildi.

Ringo's Rotogravure – Ringo Starr

15. Ertegün, Amerikalı ünlü caz yorumcusu Ray Charles’ın 1952-1959 yılları arasında seslendirdiği kayıtlardan derlenen “Pure Genius: The Complete Atlantic Recordings” adlı koleksiyonun yapımcısı olarak “en iyi tarihi albüm” kategorisinde Grammy Müzik Ödülleri'ne aday gösterildi.

Chic – Chic

16. Daha önce üç farklı alanda Grammy Ödülü kazanmış olan Ertegün, 2006 yılı töreninde “icon” adı verilen Onur Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödül, müzik dünyasına emeği geçen kişiler için ilk kez verilmeye başlanmıştı. Ertegün ödülünü alırken tek cümle söyledi: "Bana bu imkânı tanıyan Amerika'ya ve sevgili öz vatanım Türkiye'ye teşekkür ederim."

...And Then There Were Three... – Genesis

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mrtrn

Adamin sirketini dogru yazmak iyi bir baslangic olurdu.

Görüş Bildir