Görüş Bildir
Haberler
Doktorun Parmağını Kırmıştı: Saldırgana Ertelemeli 16 Ay Hapis ve 5 Taksitle 500 Lira Para Cezası

Doktorun Parmağını Kırmıştı: Saldırgana Ertelemeli 16 Ay Hapis ve 5 Taksitle 500 Lira Para Cezası

Emre Ordu
09.11.2018 - 23:55 Son Güncelleme: 10.11.2018 - 09:23

Rıdvan Sağlam, Aksaray'da 2 yıl önce bir aile sağlığı merkezinde görev yapan Dr. Mehmet Gürkan Turan'dan bir yakınına ilaç yazmasını istedi. Talebe olumsuz yanıt alan Sağlam, Dr. Turan'a saldırıp parmağını kırdı. Turan'ın şikayeti üzerine açılan dava karara bağlandı. Saldırgan Sağlam'a, 'kasten yaralama'dan 1 yıl 4 ay 7 gün hapis cezası verildi. 'Tehdit' suçundan da 25 gün adli para cezası karşılığı olan 500 lirayı 5 taksitle ödemesi koşuluyla para cezası verildi. Cezaların hükmünün açıklanması geri bırakıldı. Cezayı yetersiz bulan Gürkan, karara tepkili.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Olay, 24 Mart 2016 tarihinde, Ömer Kaşif Aile Sağlığı Merkezi'nde meydana geldi. Sağlık merkezine gelen Rışvan Sağlam, yakınına ilaç yazdırmak için aile hekimi Dr. Mehmet Gürkan Turan'ın odasına girdi. Turan, hasta olmayana ilaç yazamayacağını, yardımcı olmak istese bile hastaya ait olduğu belirtilen evrakın yurt dışı sigortası olduğu için ilaç yazmasının mümkün olmadığını Sağlam'a söyledi. İkili arasında çıkan tartışmanın ardından Sağlam, Turan'a saldırdı. Arbede sırasında Turan'ın sol elinin bir parmağı kırıldı. Turan'ın şikayeti üzerine Sağlam hakkında, 'kasten yaralama ve tehdit' suçundan dava açıldı.

"Aramızda itiş kakış oldu"

"Aramızda itiş kakış oldu"

DHA'nın aktardığına göre, Aksaray 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Rışvan Sağlam, savunma yaptı. Doktorun kendisine bağırdığını ileri süren Sağlam, ''Odadan çıkmak için kapıya yöneldim. Bu sırada doktor yerinden kalkıp, üzerime yürüdü. Karşılıklı olarak birbirimizin yakalarından tuttuk. Aramızda itiş- kakış oldu. Koridora çıktığımızda ayırdılar. Parmağının nasıl kırıldığını bilmiyorum. Sadece yumruk salladım, hakarette bulunmadım'' dedi.

Mahkemeden taksitli ceza

Mahkemeden taksitli ceza

Mahkeme heyeti, Rışvan Sağlam'ı 'kasten adam yaralama' suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı. Sağlam'ın, 'tehdit' suçunda da 25 gün adli para cezası karşılığı olan 500 lirayı ekonomik durumu nedeniyle 5 eşit taksitle ödemesine karar verildi. Her iki cezanın da hükmünün açıklanması geri bırakıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Beni dışarı savurdu"

"Beni dışarı savurdu"

Saldırıya uğrayan Dr. Mehmet Gürkan Turan, saldırganın yanındaki kadınla daha önce 2 kez ilaç yazdırmaya geldiğini, hastanın felçli ve yatalak olduğunu söylemesi üzerine yardımcı olduğunu belirtti. Saldırganın son geldiğinde ise insülin ilacı yazdırmak istediğini anlatan Turan, şunları söyledi:

''Elinde evrakla bana geldi ve insülin yazmamı istedi. Ben hangi insülin olduğunu sorduğumda evrakı verdi. Elindeki evrak yurt dışındaki sigorta kağıtları. Biz burada yurt dışı sigortalarda hastaya hangi ilacın yazıldığını göremiyoruz. Ben de durumu anlattım. Bana 'Bilgisayardan bak o zaman' dedi. Ben yine yurt dışı sigortaların daha önce hangi ilacı kullandığını göremediğimiz söyledim. Bana hakarette bulundu. Ben de 'Hasta benim annem ve babam değil ki hangi ilacı kullandığını bileyim. Siz hangi insülin ise söyleyin yardımcı olayım' dedim. Sonra elindeki evrakı yüzüme fırlattı. Ben ayağa kalktım. Ayağa kalktığımda yanıma gelip, yakamı tuttu. Ben de onun elini tutum. Kapı açık olduğu için beni dışarı savurdu. O sırada birkaç yumruk salladı ama yumruk bana isabet etmedi. Sonra dışarıdakiler ayırdı. Parmağımın kırıldığını fark ettim. Alçıya aldık ve hakkında şikayette bulunduk.''

Verilen cezalara şaşırdığını belirten Turan, ''500 lira para cezası veriliyor ve bu da maddi durumu göz önüne alınıp, 5 taksitle ödenmesine karar veriliyor. Olaya itiraz etmeyi düşünmedim. Çünkü bu konuda güven sarsıntısı yaşadım'' dedi.

"Şiddet sağlık hizmetini durdurma noktasına getirecek"

"Şiddet sağlık hizmetini durdurma noktasına getirecek"

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Şenol Atakan da sağlıkta şiddeti önlemek için caydırıcı cezalar olması gerektiğini vurguladı. 

Caydırıcı cezalar olmadığı takdirde şiddetin gün geçtikçe artacağını kaydeden Atakan, ''Sağlığa şiddetin artması, sağlık hizmetinin kalitesini etkileyecektir. Hatta durdurma noktasına getirecektir. Şimdiden tedbir almazsak şiddet kısa vadede daha da artacaktır. İnsanlar kendini güvende hissetmezse dövülür, parmakları kırılır, öldürülürlerse bu hizmetleri olumsuz etkiler'' diye konuştu.

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar son yıllarda giderek tırmanıyor...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
18
10
4
3
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gokhan Turkoglu

parmagini kirdi.. onedio bir hukukcu bulundurun.. hakim kafasina gore al sana 50 yil diyemez.. yaralama esnasinda silah kullanilmasi ve ya silahtan sayilabil... Devamını Gör

Uğur Ege Keser

canim avrupada doktor başına 15-20 hasta düşüyor aldıkları maaş 25 bin euro.bizde doktor başına 150 başta düşüyor aldığımız maaş 7500 lira=1500 euro,karşılaş... Devamını Gör