Doğum Gününde Unutulmaz 13 Sözüyle Türk Futbolu'nun ve Beşiktaş'ın Dervişi: Süleyman Seba

 > 
7.4bPAYLAŞIM

O, “Beşiktaş’ın dervişiydi”. Sadece Beşiktaş'ın değil tüm Türkiye’nin spora bakış açısını değiştiren, taraflı tarafsız tüm sporseverlerin gönlünü kazanan bir spor adamı, İnönü’de ilk golü atan unutulmaz bir futbolcu, Beşiktaş’ı bugünlere taşıyan efsane Başkan ve tüm spor taraftarlarının “babasıydı”.

1. "Öyle şey olur mu? Sevinin ama rakibinizi üzmeden sevinin"

Ali Sami Yen'de Galatasaray'ı 2-0'dan 3-2 yendiklerinde,yönetici İhsan Kalkavan,
"Galatasaray adasına Beşiktaş Bayrağı mı diksek" teklifini dile getiriyordu...

2. “Hocam biz seni biliyoruz. Bu senin ve bizim yaşadığımız bir talihsizlik oldu. Bu aralar canını sıkarlar, bir kaç gün gazete falan okuma. Kendini de üzme”

Beşiktaş’ın 1986 senesinde Ankaragücü maçında şampiyonluğa giderken ”hakemden” gol yemesiyle mağlup olup sezonu 1 puan farkla ikinci bitirmesinden sonra, Süleyman Seba maçın hakemi Ahmet Akçay’ı bu sözlerle teselli etmişti.

3. “Sizler Beşiktaş’ta oynuyorsunuz. Bir tek maçta bile sizin yerinizde olmak için tüm bir hayatını verecek milyonlarca fakir insan var. O yüzden siz öyle bir mücadele edeceksiniz ki hakemi bile yeneceksiniz”

Yine bu maçtan sonra  isyan eden futbolcular, başkanın yanına çıkmış, federasyon ve hakemi şikâyet etmişlerdi. Ama Süleyman Seba, Metin Tekin’i karşısına alıp bu sözleri söylemişti.

4. “Hanımefendi, Beşiktaş tarihi olarak halkın takımıdır ve her zaman halkın takımı olarak kalacaktır. Bu yüzden de şampiyonluğunu ilham aldığı halkıyla beraber sokakta, İnönü’de, yüreğinde kutlar”

Beşiktaş 3. kez üst üste şampiyon olduğunda, başbakan Özal’ın eşi Semra Özal, şampiyonluk kutlamasını sırça köşklerinden, fildişi kulelerinden birinde düzenlemek istediğini söylediğinde, Süleyman Seba tarihe geçen bu cevabı verdi.

5. ”Şampiyon olamadığımız için hiç üzülmüyorum, yeşil sahaların gerçek şampiyonu Beşiktaş’tır. Beni en çok üzen Türk futbolunun bu hale düşmesidir.”

92-93 sezonunda Galatasaray’ın son maçta Ankaragücü’nü 8-0 yenip şampiyon olduğu o meşhur maçtan sonra şampiyonluğun kaybedilmesi ile ilgili soru soran gazeteciye verdiği cevap.

6. ''Yumruğumuzu vurup masaları kırıp olayları halletmemizi tavsiye ediyorlar, biz kanunlara saygılıyız.''

7. 

8. “Futbol sadece şampiyonluklara sevinmek değildir. Bunu belli değerlere sahip çıkarak yaşamaktır''

Biz, ‘şerefli ikincilikler’ de yaşadık. Toplum bunları şimdi anlıyor. O zaman bunlara gülenler vardı. Şimdi ben hepsini hayretle izliyorum. Zamanın haktan yana olduğunu görmek en büyük sevincimdir

9. ''Beşiktaşlılık etik değerlerini sahiplenmeden, hiçbir başarının kalıcı olacağına inanmıyorum.”

“Altyapıdan futbolcu yetiştirmeden, Türk futbolcusuna sahip çıkmadan, kalitesini sorgulamamamız gereken yabancı yıldız futbolculara bel bağlayarak, denk bütçe esaslarına göre hareket etmeden, tesisleşme geleneğimizi günün anlayışına göre geliştirip devam ettirmeden, Beşiktaşlılık etik değerlerini sahiplenmeden, hiçbir başarının kalıcı olacağına inanmıyorum.”

10. ''Beşiktaş sevgisi, sevgilerin en güzelidir.''

Zor dönemlerde sadece taraftarın desteği yetmez, yöneticilerilerimizin de fedakar taraftarımızın bu desteğine uygun davranışlar içinde olmaları gerekir diye düşünüyorum.

11. ''İnsanlarla yaşadım, insanı öğrendim insanlarla yaşadım, insanlığı öğrendim insanlarla yaşadım, insanlardan nankörlüğü gördüm. Dostlarım, dostlarım… Ama ben dostlarımdan çok korkarım''

13 Şubat 2000 tarihinde Genel Kurul'da yaptığı veda konuşmasından.

12. ''Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım."

13 Şubat 2000 tarihinde Genel Kurul'da yaptığı veda konuşmasına böyle son veriyordu efsane başkan.

13. "Yalnız Beşiktaş'ı üzmesinler"

Vasiyeti ...

En sevdiği şarkıyla, anısına ve mirasına saygıyla...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alestatorni

Baba Hakkı'nın alnından neden öptüğü belli.Tepeden tırnağa karakter.

sairsel

İyi insan olmadan iyi Beşiktaşlı olunmaz!

badcatsero

ah be başkanım senin gibilere o kadar ihtiyaç varki şimdi...

ali-efe-ince

Babaların babası Süleyman Seba.. Sakarya'nın yiğidi. Ali Şen mafyasını dizginleyebilen tek adamdı futbol camiasında.

aynur-bahar

Sen ne guzel insanmissin Suleyman Seba <3 Turk futbolunda SAYGIYI, ADALETI temsil edenlerin alinlarindan öpuyorum. Rahmetli olanlarin ruhlari sad mekanlari cennet olsun.

Görüş Bildir