Görüş Bildir
Haberler
Dışişleri'nden Kuzey Kore'ye Kınama

Dışişleri'nden Kuzey Kore'ye Kınama

ATKN
07.02.2016 - 19:51

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlatmasını 'şiddetle' kınayarak, ülkeyi bir an önce Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarından kaynaklanan yükümlülüklerine tümüyle uymaya çağırdı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'Kuzey Kore'nin 7 Şubat 2016 tarihinde uluslararası yükümlülüklerine aykırı olarak uzun menzilli roket fırlatmasını şiddetle kınıyoruz' ifadesi kullanıldı.

Kuzey Kore'nin 6 Ocak'ta da hidrojen bombası denemesi yaptığının hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

'Kuzey Kore’nin bu adımı, 6 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği dördüncü nükleer deneme de dikkate alındığında, bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrarı hiçe sayma niteliğindedir. Kuzey Kore’nin bütün uluslararası uyarılara rağmen attığı bu sorumsuz adımın bölgesel barış ve istikrara muhtemel olumsuz yansımalarından derin kaygı duymaktayız. Kuzey Kore’yi vakit geçirmeksizin ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarından kaynaklanan yükümlülüklerine tümüyle uymaya çağırıyoruz.'

Açıklamada, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına önem veren Türkiye'nin, bu amaçla Altılı Görüşmeler’in bir an önce yeniden başlatılmasını teşvik ettiği belirtildi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
20
12
4
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Yine çok pis kınadık. Ne kadan da kınayıcı bi dışişleri.

Selim

olum kaçırdığım bişey mi var? uzun menzilli füze bi yere mi çarptı? hedefte bi ülke falan mı vardı? ne bu düşmanlık kınamalar falan aq adamlar uzaya uydu yer... Devamını Gör

Senin için kan ağlıyor kuzey koreden sanane amk