Görüş Bildir
Haberler
Kim Jong-un Dediğini Yaptı: Kuzey Kore Uzun Menzilli Füze Fırlattı

Kim Jong-un Dediğini Yaptı: Kuzey Kore Uzun Menzilli Füze Fırlattı

Batuhan
07.02.2016 - 10:20

Kuzey Kore, uzun menzilli füzeyle fırlatılan uydunun belirlenen yörüngeye oturduğunu açıkladı. ABD uzun menzilli füze kullanıldığını doğrularken, Asya ülkeleri Kuzey Kore’ye sert tepki gösterdi. Seul yönetimi ise Pyongyang’ın hamlesinin ardından Washington'la ABD savunma sistemlerinin Güney Kore'ye yerleştirilmesini görüşebileceklerini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Hidrojen bombası denediğini açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği Kuzey Kore, bu kez de uzun menzilli füzelerle uzaya uydu fırlattı.

İlk olarak ABD Strateji Komutanlığı (USSTRATCOM), Kuzey Kore’nin TSİ. 02.30 sularında Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlattığını açıkladı.

Kuzey Kore Merkez Televizyonu ise daha sonra bir açıklama yaparak Kwangmyongsong-4 (Parlayan Yıldız-4) adlı uydunun başarılı şekilde belirlenen yörüngeye oturduğunu duyurdu.

KRT televizyonu, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un uydunun fırtıldığı sırada çekildiği belirtilen görüntülerini yayınladı.

Kuzey Kore ayrıca, uyduyu taşıyan füzenin 10 bin kilometre menzile sahip olduğu ve ABD topraklarına ulaşacak yeterlilikte olduğunu savundu. Japonya ise roketten ayrılan dört parçanın Pasifik Okyanusu'na düştüğünün belirlendiğini ve Güney Kore ile Japonya sınırları içinde hasar tespit edilmediğini belirtti.

Öte yandan Çin resmi basınında çıkan haberlere göre, Washington yönetimi, uyduyu yörüngede takip etti, ancak ABD ve müttefikleri için ‘tehdit oluşturmayacağı’nı kaydetti.

Seul 'provakatif' dedi, Tokyo 'eyleme geçeceğini' açıkladı

Seul 'provakatif' dedi, Tokyo 'eyleme geçeceğini' açıkladı
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kuzey Kore’nin uzun menzilli füzelerle uydu fırlatmasının ardından Asya ülkelerinden arka arkaya açıklamalar geldi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, “Halkımızın tam güvenliğini korumak için eyleme geçeceğiz” derken, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ‘Kuzey Kore'nin uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen uydu fırlatma işlemini gerçekleştirmesinden üzüntü duyulduğu’ yönündeki Pekin'in tepkisini dile getirdi ve taraflara ‘itidal’ çağrısında bulundu.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ise olayı ‘tolere edilemeyecek derecede provokatif’ olarak nitelendirdi.

Bu arada, Seul yönetiminden sabah saatlerinde yapılan açıklamada, ABD savunma füzelerinin Güney Kore’ye yerleştirilmesi için Washington ile görüşmelere başlanabileceği duyuruldu.

ABD'den Kuzey Kore'ye kınama

ABD'den Kuzey Kore'ye kınama

ABD adına da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışması Susan Rice ve Dışişleri Bakanı John Kerry birer açıklama yaparak Kuzey Kore’yi kınadı.

Rice, Pyongyang’ın yeni adımını, 6 Ocak’ta yapılan nükleer denemenin ardından BM Güvenlik Konseyi birçok kararlarını ihlal eden ‘istikrarı bozucu ve provokatif eylem’ olarak tanımladı. Kerry de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin Kuzey Kore’yi sert şekilde kınadığını belirterek konunun BM Güvenlik Konseyi’nde ele alınacağını kaydetti.

Kuzey Kore, salı günü Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Uluslararası Haberleşme Birliği'ne 8-25 Şubat'ta uydu fırlatma denemesi yapacağını bildirmişti. Ancak Güney Kore Savunma Bakanlığı, Pyongyang yönetiminin takvimi öne çektiğini öne sürmüştü.

Sputniknews

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
76
41
35
13
9
9
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ayna Efendi

tosun paşa uzakdoğuyu karıştıracak

Pasif Kullanıcı

Kesin Rusya yardım ediyordur bunlara

Ural Batur

Bilimsel çalışmalar iyi hoş ancak "nükleer savaş" lafını devamlı kullanmak çok tehlikeli birşeydir ve ciddiye alınması gerekir. Dünya için büyük bir tehdit k... Devamını Gör