Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diş Macunu, Lens, Banyo Orucu Bozar mı? Orucu Bozan ve Bozmayan Durumları Tek Tek Anlatıyoruz

160PAYLAŞIM

Bir Ramazan ayına daha girdik. 11 ayın sultanı Ramazan ayında merak edilen soruları bugün Google'da en çok aratılanlar arasından seçerek sizler için derledik. Orucu bozar mı diye düşündüğünüz veya merak ettiğiniz soruları cevaplıyoruz.

Diş fırçalamak ve diş macunu kullanmak orucu bozar mı?

Vücuda girerek mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu nedenle ağız kokusunu önlemek için kullanılan ağız spreyleri dahil olmak üzere diş macunu da aynı kapsama giriyor. Diş fırçalarken suyu yutmanız durumunda da orucunuz bozulur.

Lens takmak orucu bozar mı?

Lens takma sorusu her Ramazan önümüze çıkan bir soru. Mideye ulaşan bir durum olmadıkça oruç bozulmaz, dolayısı ile Bu nedenle lens takma konusunda bir problem bulunmuyor.

Oruçluyken ağda yapmak orucu bozar mı?

Malum koronavirüs salgını nedeniyle kuaförler de kapalı. Bu yüzden kişisel bakımımıza evlerimizde devam ediyoruz. Sık gelen bu soru ile ilgili de cevabı paylaşalım. 

Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu etkilemez. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur.

İstifra etmek, kusmak orucu bozar mı?

Bu konuda Diyanet İşleri Bakanlığı'nın paylaştığı bilgiyi hemen aktaralım.

  • Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.

  • Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, günü gününe kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 226).

Sivilce patlatmak orucu bozar mı?

Orucun bozulmasına sebep olan durumları yukarıda anlattık. Yeme, içme ve cinsel aktiviteler olmadıkça oruç bozulmaz. Sivilce sıkmak da orucu etkilemez.

Banyo yapmak, duş almak orucu bozar mı?

Burada da dikkat etmeniz gereken konu suyu yutmamak. Duş alırken su yutmamaya özen göstermeliyiz. Su yutmadıkça duş almak orucu sıkıntıya sokmaz. 

Oruçlu iken ağız veya burundan su yutulmadığı müddetçe yıkanmakla veya gusül abdesti almakla oruç bozulmaz. Nitekim Peygamber Efendimizin eşlerinden Hz. Aişe ile Ümmü Seleme validelerimiz, Peygamberimiz (S.A.V.)'in Ramazan ayında imsak vaktinden sonra boy abdesti almış olduğunu haber vermişlerdir (Buhârî, "Savm", 25).

Kolonya koklamak orucu bozar mı?

Oruç tutanların deodorant, parfüm veya kolonya kullanmaları, bunları koklamaları caizdir. Bunlar yemek ve içmek sınıfına dâhil olmadığı için orucu bozmazlar. Üzerinize bunlardan sürdükten sonra, onların etkisi devam ederken namaz kılmanızda ise bir sakınca yoktur.

Makyaj yapmak orucu bozar mı?

Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Makyaj, saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığından orucu bozmaz.

Şeker ölçmek, insülin iğnesi yapmak orucu bozar mı?

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar.

Şeker ölçmek, aynı zamanda kan aldırma statüsüne girdiği için orucu bozmayan unsurlar arasına girmektedir.

Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz.

Tırnak kesmek orucu bozar mı?

Diyanet İşleri Bakanlığı'na göre oruçluyken saç, sakal, tırnak kesmek ve vücut temizliği yapmak gibi fiiller orucu bozmaz.

Nikotin bandı orucu bozar mı?

Nikotin bandı orucu bozmaz. Kural olarak orucu bozan şeyler, vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişkidir. Vücuda sürülen yağ, merhem gibi maddeler, deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu işlem yeme, içme ve beslenme anlamına da gelmemektedir (Bak. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263-264; Kâsânî, Bedâî’, II, 98; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 366-367).

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veli-durak

Her sene ayet inmiyor. 1400 sene hükümler neyse şimdi de odur. O yüzden Nihat Hatipoğlunun programı bu sene geçen senenin tekrarını yayınlanacakmış :)))

gercegibul

arkadaş memleketin yüzde 90'ı müslümanım diye gezinen çakal çukal, cahil, yobaz, şerefsiz olmuş. siz hala tırnak kesmek orucu bozar mı muhabbetindesiniz. Bu topluluğu değil oruç, gökten melekler inip saf cennet sularıyla yıkasa da fayda etmez.

ruhsuzbonuss

boş verin diyaneti! Şeker ölçmek, insülin iğnesi yapmak orucu bozar mı? sorusu diyabet hastaları kullanılan bir ilaç ve ölçmek için kullanılan alet yöntemidir çünkü kan şekerinizi veya insülin iğnesi kol,göbek ve bacak bölgelerde iğneyi vurunca o an kan gelir yada o gün kan tahlil yapacaksınız kanı verdikten sonra baş dönmesi,acıkma gibi sorunlar olabilir sadece diyabet hastaları değil kalp ve tansiyon(hiper(yüksek)-hipo(düşük) hastaları olan eğer oruç tutmak istiyorsa mutlaka doktora danışın! doktorlara güvenin!

dark-tower

Hatipoğlu??? is that you broh???

flyk

HAYRET ILK DEFA ADAM AKILLI BIR İÇERİK GÖRÜYORUM, TEBRIKLER

kedi-ve-cat

adam akıllı içerik bkz:limon kolonyası orucu bozar mı ? ağda yaptırmak caiz mi ?

Görüş Bildir