Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Denizi Yok Ama Şarkıları Efsane! Ankara'nın Başarılı Sanatçılarından Dikkat Çeken 17 Parça

794PAYLAŞIM

Ankaralı müzisyenler, besteleriyle Türkiye'yi sallamaya hazırlanıyor. Teaserları yayınlanan parçalar, dikkatleri şimdiden üzerine çekmeyi başardı. Teaserları ile Ankara müzisyenleri ve farklı tarzlarda 17 Ankaralı şarkı...

Kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCcrciNd...

Buket Zor - Fade Out (Ankara Sound 2016)

Müziğe ilk adımını, ilkokulda başladığı piyano dersleriyle attı. ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde okurken Yıldız İbrahimova ile çalıştı. Mezun olduktan sonra müzikal kimliğini caz müzikle pekiştirme ve doğaçlama öğrenme kararlılığıyla Meltem Ege ile caz vokal çalışmalarına başladı. Sonraki yıl, Berklee College of Music’ten jazz vokal performans dalında kabul aldı. Polonya’da düzenlenen Pulawy International Jazz Workshop’a katıldı, Sibel Köse ve birçok tecrübeli müzisyen ile çalışma imkanı buldu. Nardis Caz Vokal Yarışması'na katılarak derece aldı. Eğitimine Codarts Caz Vokal Bölümü'nde, Hollanda'da devam etmektedir. Son bir senedir, kendi kurduğu grubu "Falling Woman" ile trip hop-elektronik müzik-caz etkileşimli, tamamı kendi besteleri ve aranjmanlarından oluşan projesiyle sahne almakta, bir yandan da aynı proje ile albüm çalışmalarına devam etmektedir. Önümüzdeki yıl çıkacak albümü için çalışmalarına devam eden Buket, ülkemizi yurt dışında temsil edecek. Ankara'nın ve Türkiye'nin göğsünü kabartacak işlere imza atacağının sinyalini, albümde yer alan "Fade Out" isimli parçayla çoktan verdi bile!

Soul Project - Fade Away (Ankara Sound 2016)

2010 yılında, söz ve müzikleri Kaan Sönmez’e ait olan "Out of Circle" isimli albümü yayınlanan Soul Project, yaklaşık 20 yıldır Ankara'nın birçok mekanında sahne alarak Ankara müziğine katkıda bulunmuştur. Şarkılardaki farklı yorumlar, Kaan Sönmez’in çok uzun zamanda oluşmuş şarkı söyleme ve gitar çalma tarzını sadece Türkiye pazarına girmek için değiştirmek istememesinden kaynaklanmaktadır. Ünlü olmak gibi bir hedefi olmayan Soul Project, hiçbir dış etki altında kalmadan yaptığı şarkıları dinleyenleriyle paylaşmak ve onların sadece performans grubu olarak değil üreten bir grup olduğunun bilinmesini istiyor.

Emrah Hacıoğlu - Keşke (Ankara Sound 2016)

Beste çalışmaları ve performans sanatçılığı ile uzun yıllardır Ankara piyasasında yer alan Emrah Hacıoğlu, ilköğretim yıllarında okul bandosunda yer alarak başladığı müzik yaşamına lise dönemlerinde internet üzerinden kendi kendine öğrendiği gitarıyla besteler yaparak devam etmiştir. Üniversitede kurduğu müzik grubuyla çeşitli konserler vermiş ve festivallerde yer almıştır. Bu süreçte profesyonel müzik ve şan eğitimine başlamıştır. 

Besteleriyle Fanta Stage finalisti olarak İstanbul Marşandiz'de ilk profesyonel kaydını Tarkan Gözübüyük ve İskender Paydaş denetiminde kendi bestesinde almıştır. Power Türk, TRT Müzik ve Kral Tv gibi kanallarda klibi ve röportajları yayınlanmıştır. 

Türkiye'nin önde gelen şan eğitmenleri ile eğitimini bu yönde ilerletip Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'nü kazanmıştır. Single çalışmaları devam eden Hacıoğlu, güçlü yorumuyla Türkiye müzik piyasasında yerini her geçen gün sağlamlaştırmaya, başarılı projelere imza atmaya devam etmektedir.

Büyük Birader - Büyük Birader (Ankara Sound 2016)

90’lı yılların ortalarından beri beste çalışmaları yapan vokal-gitar Bora Biçer’in 2007 yılında Ankara’da bir beste projesi olarak kurduğu, ismini Goerge Orwell’ın 1984 adlı kült romanındaki herkesi izleyen totaliter baskıcı sistemi temsil eden karakterden alan, şarkılarında sistem eleştirisi, içsel hesaplaşmalar, yalnızlık ve sulandırılmamış aşktan bahseden rock grubudur. Bora Biçer’in akustik düzenlediği şarkılara Ulaş Tercan’ın çellosu ve Gerçek Dorman’ın perküsyon setiyle eşlik etmesi, grup içinde yeni akustik bir tarzın oluşmasını sağlamıştır. Hem elektrik hem akustik setle farklı bir renk yakalayan grubun tarzı genel olarak rock olsa da içinde yer yer funk, blues ve country tarzlarından da esintiler hissedebilirsiniz. Sahnede doğaçlamayı da seven grubun enstrümantal çalışmaları da bulunmaktadır. Grubun bestelerinin tümü Bora Biçer’e, düzenlemeler Büyük Birader’e aittir.

Büyük Birader ilk albümü “Yol”u 19 Şubat 2016 tarihinde On Air etiketiyle yayınlamıştır. Albüm hem raflarda hem de bütün dijital platformlarda yer alırken albümden çıkan ilk video klip çalışması “İki Teker Bir Ruh” da aynı tarihte dinleyicilerin beğenisine sunulmuştur. Şu aralar tanıtım konserleri veren Büyük Birader’in canlı performanslarını birçok sahnede görebilirsiniz.

Wolfson & Müjde Kızılkan - Reaching Out (Ankara Sound 2016)

Elif Yoldaş - Seninle (Ankara Sound 2016)

Ankara'da doğup büyümüş punk rock şarkıcısı, müzisyen, oyuncu ve söz yazarı. Ortaokul ve lise yıllarında sürekli müzikle uğraşmış, cover ve beste grupları kurup müziğini çeşitli sahnelerde icra etmiş, okul grubuyla da çeşitli müzik ödüllerini toplamıştır. Başkent Üniversitesi Konservatuvarı'nda opera şan bölümünde burslu okuyarak birincilikle mezun olmayı başarmıştır. Sonrasında eğitimine, Gazi Üniversitesi'nde okuduğu Müzik Öğretmenliği'ni de eklemiş, bir yandan da Ankara Devlet Tiyatroları'nda sözleşmeli sanatçı olarak sanatını icra etmiştir. Popüler müzikle uğraşmayı bırakmayan Elif, beste ve söz yazarlığı yaparken Atilla Özdemiroğlu, Ajda Pekkan, Sertab Erener gibi isimlerin jürisini oluşturduğu Star Akademi yarışmasına katılmış, 'Nil Karaibrahimgil - Bu Mudur' isimli parçası ile haftanın birincisi olmuş ve dokuz hafta yarışarak yarı finale kadar yükselmiştir. Sonrasında DMC yapım şirketi ile sözleşme imzalayıp İskender Paydaş gibi isimlerle çalışarak Türk Müziği'ne ilk profesyonel adımlarını atmıştır.

The Madcap - Rock N' Roll Revolution

Guns N’ Roses, Aerosmith, Kiss gibi grupların temsil ettiği, uzun saç, gösterişli, renkli kıyafetler ve yüksek enerjili sahne performansları ile Rock müziğin eğlenceli tarafında duran Glam tarzının, Türkiye’deki kadın vokalli ilk temsilcisi The Madcap, 2015 yılının Mayıs ayında kuruldu. TV8'de yayınlanan Rising Star müzik yarışmasında yarı finalist olan The Madcap, yarışmadaki AC/DC, Bon Jovi ve Guns N’ Roses performanslarıyla jürinin ve seyircinin dikkatini çekti. The Madcap, dijital platformlarda da birçok dinleyici tarafından takip ediliyor. Resmi Youtube kanallarında yayınlanan ‘Pop Music Metalized’ serileri, yurt dışından da yoğun ilgi görüyor. Rising Star programı sonrasında birçok şehirde konserler veren The Madcap’in ilk single şarkısı ve videosu Rock N’ Roll Revolution 22 Şubat’ta müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmeye aday olan The Madcap, vokalde İzgi Gültekin, gitarda Deniz Sayman ve Emre Sarıgün, bas gitarda Erman Erkılınç ve davulda Faruk Şenel’den oluşuyor.

Alican Demirtaş - Ben ve Bu Sözler (Ankara Sound 2016)

Müziğe ve şarkı söylemeye küçük yaşlarda çeşitli gösterilerde ve çocuk korolarında başladı. 16 yaşında Kayıp Nota grubunu kurdu ve bu grupla Ankara'da konserler verdi. 2014/2015 sezonunda O Ses Türkiye yarışmasına katıldı ve sonrasında 5 başarılı performansla alkış topladı. Şu anda soul, funk, jazz-fusion, pop and disco tarzlarında tanınan Popcast grubu ve blues, rock, funk ve rocknroll tarzlarını benimseyen Scale grubu ile Ankara da sahne almaya devam ediyor. Parçalara getirdiği farklı yorumuyla Ankara dinleyicisinin beğenisini kazanan Alican Demirtaş, beste ve albüm çalışmalarına hızla devam ediyor.

Kaptan Anadol - Hayvanlar Gibi (Ankara Sound 2016)

2008 yılında kurulup 2 şarkı kaydedip ardından hemen yok olmuş; 2015 yılında ise yeni kadrosuyla tekrar aramıza dönmüş Ankara'lı heavy/stoner rock grubudur. Bizlere 19. Roxy Müzik Günleri üçüncüsü olarak merhaba diyen Kaptan Anadol 2015 yılının Ağustos ayında 3 şarkılık ilk kısaçaları "Ankara Ölüm Turu"nu yayınlamış; hız kesmeden çalışmaya devam ederek Ankara’nın Aralık ayına yakışır karanlıktaki yeni kısaçaları “Kozmik Öfke"yi de yayınlamıştır. Topluluk her türlü rock formundan kaynak alan şarkılarıyla gürültü yapmaya devam etmektedir.

Nadas - Nankör Para (Ankara Sound 2016)

İlk stüdyo albümlerini tamamlayan ve müzik piyasasına girmeye hazırlanan Nadas, farkını her konserde performanslarıyla göstermiştir.

Asena Özçetin - Bana Kalan (Ankara Sound 2016)

Sanatçı bir ailenin tek çocuğu olan Asena, annesinin de etkisiyle çok erken yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. İlk ve ortaokul dönemlerinde Alphaville, Duran Duran, Level-42, Kajagoogoo ve Bruce Springsteen gibi müzisyen ve müzik gruplarıyla tanıştı ama asıl rock müziğe girişi Janis Joplin'in sesini duymasıyla başlar. The Cult, Whitesnake, Iron Maiden, Slayer, Manowar, Megadeth, Pantera ve Aretha Franklin sayesinde hem blues hem heavy metal üzerinde hakimiyet kurabilecek bir vokal tekniği kazandı. Çeşitli grup denemelerinden sonra 1991 yılında Çizgi Ötesi'ni kurdu. Bu grup daha sonra Hard Lines adını alarak 1996'ya kadar devam etti ve Ankara'nın tanınmış rock barlarında sahne aldı. 1996 yılında Tuborg Rock Festivali'nde Ankara birincisi oldular. Bu grubun dağılmasından sonra, önce Vertigo ardından DNA ile çalışmalarına devam etti. DNA ile İstanbul'da üst ve alt Kemancı, Doors ve Eylül adlı barlarda uzun süre sahne aldı. Bu İstanbul çalışmaları, 2003 yılında piyasaya çıkan Karakedi albümünün de altyapısını hazırladı. 1999 yılında daha önce yıllarca beraber çalıştığı Bora Egemen'le birlikte HarleQueen'i kurdu. Davulda Dr. Skull'dan Alper Skull ve gitarda Volkan Ünlüer'in yer aldığı grup, 1999'un sonunda gitara Görkem Gündüz, 2002'de davula Mete Kuteş ve 2006'da Mustafa Kaya'nın katılmasıyla son halini aldı ve Karakedi olarak bugüne kadar geldi. Bu grupta Asena ses rengi ve yorumuyla Karakedi Sound'unun en önemli unsurlarından biri oldu ve Mayıs 2009'da yeni albümü "Uçurumlar Arasında" ile ilk solo albümüne imza attı.

Fethi Okutan - Hard Rakkas (Ankara Sound 2016)

1971 Ankara doğumlu Fethi Okutan, küçük yaşlarda kartondan gitarlar yaparak müzik dünyasına adım attı. Babasının dikkatini çekmeyi bu şekilde başaran Fethi Okutan’a ilk bas gitarını da babası aldı. Lise ve üniversite eğitimi boyunca Ankara’da birçok konser verdi. 1998 yılında Berklee College of Music bas gitar bölümünü burslu olarak kazandı. Absent Without Leave, Labirent, In Rock, Riskk, Ankara canlı müzik barlarında uzun yıllar çaldığı grupların başında yer alıyor.

Ankara seyircisi onu farklı bas gitar tekniklerini alakasız müzik türlerinde kullanması ile tanıdı. Tarzı nedeniyle müzisyenler tarafından hem çok takdir edildi hem de çok tepki gördü. 2006’da kurduğu Türkiye’nin öncü Funk-Rock gruplarından “Riskk” ile Fuat Güner, Murathan Mungan gibi isimlerin desteğini de alan “Al” albümünü 2007’de Pasaj Müzik etiketi ile yayınladı. Riskk’in dağılması ile solo kariyerine başladı. 2013 Yılında kendi adını taşıyan ilk solo albümünü Proses Prodüksiyon etiketi ile yayınladı. Bu albüm aynı zamanda Türkiye’de yapılan rock tarzındaki ilk bas gitar albümü olma özelliğine sahip olmakla beraber, 2014'ün en çok satan enstrümantal albümleri arasında yer aldı.

Fethi Okutan bugüne kadar birçok ünlü pop müzisyeni ile çalışmamıştır. Yozlaşmış pop müzik sektöründen kendini soyutlamış, kaliteli müzik arayışının doğrultusunda kararlı ve yaratıcı bir müzik kariyerine sahip olmaya çalışmıştır. Hâlâ performans ve kayıt müzisyenliği, aranjörlük, prodüktörlük ve bas gitar öğretmenliği yapmaktadır.

Serkan Ölmez - İyi ki Yoksun (Ankara Sound Teaser)

Lise yıllarında gitar çalıp, şarkı söylemeye başladı. İlerleyen yıllarda aklındaki melodileri şarkılara dönüştüren Serkan Ölmez'in önceliği kendi şarkılarını yazmak ve performe etmek oldu. Üniversite yıllarında Ankara'daki performans mekanlarında çalmaya başladı. Beste grubu 'Rota' ile Ankara'nın belli başlı mekanlarında ve üniversite şenliklerinde çaldı. 2010 yılında ilk albümü 'Hileler ve Oyunlar'ı kaydedip internet üzerinden yayınladı. Şimdi ise müzikal yolculuğuna solo olarak devam eden Serkan Ölmez, 2016 sonbaharında ilk solo teklisi 'Benimle Ol'u yayınlayacak.

Kor - Deli (Ankara Sound 2016)

Kor, 2007 yılının başlarında Ankara’da kuruldu. İlk kurulduğu günden itibaren sahnelerde yer alan grup, 2013′te on şarkıdan oluşan ilk albümünü yayınladı. Ankara dışında da ciddi bir dinleyici kitlesine ulaştı. Yine aynı albümde bulunan üç şarkıları, fenomen dizilerden Behzat Ç.’nin dört bölümünde dizi müziği olarak kullanıldı. Birçok önemli grupla sahne paylaşan Kor, Türkiye’nin birçok yerinde, festivallerde, şenliklerde dinleyicisiyle buluştu. 2016 yılının Mayıs ayında da beş şarkıdan oluşan ikinci (e.p.) albümü olan Şemsiye’yi yayınladı. Konserlerinde kendi albüm parçalarının yanı sıra özgün düzenlemelerini de dinleyicilerle paylaşmaktadır.

Hakan Küçükçınar - Denize Düşürdüğüm Şarkılar

Üniversite yıllarında okul arkadaşları ile kurduğu “Çekirdek“ isimli grup ile 1993 yılında Uzelli etiketiyle “Siste Yürümek” adında bir albüm yayınladı. Hakan, bu albümde bestelemiş olduğu Nazım Hikmet ve Sabahattin Ali şiirleri ile yer alıp, klasik gitar ve bas gitar çalıp vokal yaptı. 

1995 yılında Ankara rock barlarında klasik rock şarkıları yorumlamak üzere “Trip“ adında bir grup kurdu. Beatles, Led Zeppelin, Rolling Stones gibi grupların şarkılarını yorumlayarak Ankara rock barlarında 10 yıldan fazla süreyle bu grupta bas gitar çaldı ve vokal yaptı. 2007 yılında "Kendinden Prensli At" grubunu kurdu ve yine Ankara rock barlarında bu grupta solistlik yapıp bas gitar çaldı. 

2012 yılında tüm söz ve müzikleri kendisine ait ilk solo albümü "Aşk Merdivenleri”ni We Play etiketiyle yayınladı. Bu albümde çalan arkadaşlarıyla 2012 Haziran’dan bu yana çeşitli bar konserleri veren grubun amacı Türkiye’nin birçok kentinde ve üniversitesinde konserler, dinletiler vermek. 2015 yılında ise ikinci solo albümü "Denize Düşürdüğüm Şarkılar" albümünü yayınladı.

Yunus Emre Saltan - Bir Başıma (Ankara Sound 2016)

Müzikle ilk tanışması, babasının beş yaşındayken aldığı gitarla olmuştur. İlkokul çağlarında iki sene yoğunlaştırılmış klasik gitar ve bunun dışında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda piyano ve solfej eğitimleri alan Yunus Emre Saltan, daha sonra şarkı söylemeye yönelmiştir. Bu eğilimin üzerine Ankara Devlet Operası'nın ileri gelen isimlerinden şan eğitimi almıştır. Liseye başladığı dönemden beri hem eğitimine devam etmiş, hem de Ankara ve Bodrum'da çeşitli mekanlarda sahne alarak, Çanakkale, Mersin, Sakarya gibi birçok ilde konserler vermiştir. Aynı zamanda besteci kimliğine de sahip olan Yunus Emre Saltan'ın kendisine ait kırka yakın bestesi bulunmaktadır. 2011 yılında Atılım Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya bölümünü kazanan Yunus Emre, Müzik Topluluğu Başkanı seçilerek bu dönem içersinde müzik çalışmalarına hız vermiştir. Eş zamanlı olarak TRT Ankara Radyosu Gençlik Korosu'nun sınavını kazanarak müzik eğitimine devam etmiş TRT Ankara Radyosu'nun değerli hocalarından Nazariyat ve Türk Sanat Müziği eğitimleri almıştır.

2014 yılında ilk single albümü ''Sensiz Olmaz"ı dinleyicileriyle buluşturan Yunus Emre Saltan kısa süre içinde Kral TV Müzik Ödülleri, Türkiye Gençlik Ödülleri ve Mersin Altın Palmiye ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Sanatçı ve En iyi Single dallarında aday gösterildi. Kral TV'den canlı yayınlanan Türkiye Gençlik Ödülleri Ödül Töreni'nde En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Ödülü'ne layık görüldü. Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Yunus Emre Jolly Joker gibi prestijli mekanlarda verdiği konserlerinin dışında yeni bir single ve albüm hazırlığında ve eğitimine Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji bölümünde devam etmekte.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sym2142

vega ankara

fulya.sklar

nasıl son feci bisiklet olmaz ya

ladyescobar

Ankara'nın müzik kültürüne bayılıyorum. Artık geleneksel bir hal almış sanırım herkes müzik ile ilgili bir şeyler yapıyor az çok :)

efe-gulkan

Pilli Bebek ?

samet-tuncer

Hocam başta ben de Pilli Bebek, Ais falan nerde dedim de yeni çıkacak albümleri olan sanatçıları almışlar :)

efe-gulkan

Başlık okumama :d

Görüş Bildir