Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Deep Web Nedir, Sakıncaları Nelerdir?

220PAYLAŞIM

Deep Web nedir, sakıncaları nelerdir?

Deep Web nedir, sakıncaları nelerdir?

Bu yazımda sizlere Deep Web’i anlatacağım, eğer çok meraklı birisi iseniz makalemi okumamanızı istiyorum. Yazımın yazılış amacı normal internet kullanıcısına bilgi verme amaçlıdır.

Öncelikle internet diye tabir ettiğimiz sanal dünyayı kabaca özetlemem gerekirse, sunucular ve bu sunuculardan alınan verilerin web sayfalarına aktarılmasından oluşur. Web sitelerin ne olduğunu az çok herkes bildiği için ayrıntılı bir anlatıma girmiyorum. Peki bu Deep Web nedir? Asıl konumuzun önemli noktalarından bahsedeyim.

Deep Web Türkçe karşılığı derin internet demektir. İnternetin karanlık yüzü diye de bir tabir vardır; derin internet, gizli internet, saklı internette denilebilir, derin internet en doğru kullanım. Bildiğimiz gibi her oluşturulan web siteleri arama motorları tarafından fark edilir ve otomatik olarak arama motorları bu siteleri fark eder. Mesela bu web sitesi Google tabanlı olduğu için tüm paylaşımları Google bünyesinde barındırılıyor. Diğer yandan Yandexe hiç kayıt yaptırmadığı halde sayfaları otomatik olarak kayıt edilip çıkabilir. Web sahibi sitesini kayıt ettirmese bile –engellemediği sürece- arama motoru tarafından fark edilir, bunu arama motoru sanal botları tarafından otomatik olarak yapar. İşte Deep Web ise arama motorları tarafından fark edilmez ve/veya fark etmek istemez, derin internet diye tabir ettiğimiz bu alan normal internet kullanıcısının üst modelini oluşturur. Arama motorlarının buradan uzak durması veya tutulmasının nedeni, hem arama motorunun güvenliği ve illegal olması hem de kullanıcının faydası içindir.

Derin internetin, normal sitelerden daha fazla olduğu, tüm internetten çok çok daha fazla bir içeriğe sahip olduğu söyleniyor, normal internete %20 Deep Web ise %80 lik bir paya sahip olduğu söyleniyor. Deep Web normal internet sitelerinden farklıdır, normal web siteleri sunucuları bir şirketten kiralar ve site dosyalarını burada barındırır, lakin Deep Web çoğunluğu sanıyorsam kişisel sunuculardan oluşmaktadır, yani kendi bilgisayarını bir sunucu gibi kullanmasıdır, fişi çektiği anda site kapanır. Bunun sebebi iz bırakmamak, kendi alanında hakim olmak.

İnternetin gizli yüzünde ne var?

Aklınıza illegal içerik olarak ne geliyorsa burada o var diyebilirim. Sivil internet kullanıcısını psikolojik olarak etkileyebilecek aklınıza ne geliyorsa burada onların toplamı hatta daha fazlası var diyebilirim. Oyun, müzik, pornografik içeriklerin tamamı, uyuşturucu ve türevi, silah satışları, kitaplar, gizli belgeler, kiralık katiller…. Bu liseteyi uzatmak mümkün.

Ben bu derin internete girmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Kesinlikle tavsiye etmiyorum, bu yazıyı yazmamdaki amaçta bilgilendirmek sizi zaten. Burada giriş yaptığınızda bilgisayarınıza virüs bulaşması kaçınılmaz. Ayrıca paylaşımda bulunmanız durumunda hackerler sizin adresini bulup sizin üzerine suç atabilir. Burada terör örgütleri çok sayıda vardır ve gerçek hayatta onlarla beraber bulunmak istemiyorsanız burada da bulunmamalısınız.

Deep Web hakkında biraz daha bilgi verebilir misin, neden girmek istiyor kullanıcılar buraya ?

Ne yazık ki merak, normal internet kullanıcısı merak yüzünden girmektedir. Benim işime yarayan şeyler var orda diyen kullanıcılar eğer oyun, müzik, pdf dosyaları arıyorsa zaten bunun oraya girmeden de elde edebilir.

Derin internetin katmanları bulunur her katmanda daha fazla bilgili birisi olmalısınız aksi halde istemeyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ben gerekli bilgileri verdim onun harici bilgileri yine Google arama sonuçlarında da bulabilirsiniz.

Sloganımız nedir? Bilinçli olalım, bilinçlendirelim, fazla meraklı olmayalım.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir