Davutoğlu: 'Halk Başkanlık Sistemine İzin Vermedi'

 > 
146PAYLAŞIM

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran Genel Seçimlerinin ardından ilk kez ekran karşısına çıktı.  TRT'deki programda muhalefete seçim sırasındaki söylemlerin geride bırakılması çağrısı yapıp "Gelin güzel bir başlangıç yapalım" diyen Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinde muhalefetten gelebilecek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili 'şart'lara da müsade etmeyeceğini vurguladı.

İşte Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"Öncelikle seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum. Katılım yüzde 85'ti. Bu çok memnun ediciydi. Bu demokrasinin yerleştiğinin kanıtı. Meşruiyetin kanıtı milli iradedir. Milli irade de seçimlerle belirlenir. Meşru çizgiyi millet gösterir. Bir parti yüzde 10'un altında kalsa meşruiyet tartışması nasıl olurdu? Seçim güvenliği hiç tartışma konusu edilmedi.

"Türkiye'nin her yerinden oy alan tek partiyiz"

Sivil itaatsizlik yaparız diyenler şimdi sevinç naraları atıyorlar. Bu tam anlamıyla zıtlıktır.
Çıkan haritaya bakalım. Bu harita ne anlatıyor. Siyasi partilerin haritaya bakması lazım. AK Parti'nin tek başına iktidar kuramamasına zil takıp oynayanlar şuraya baksın. Türkiye'nin hala her yerinden oy alan tek parti AK Parti'dir. Bu gerçeklik görülmeden Türkiye'de siyaset şekillenemez. AK Parti'nin bu başarısı Türkiye'nin başarısıdır.

Seçim öncesi beklentiniz neydi?

Biz iddialı bir partiyiz. CHP için yüzde 35 başarıdır. HDP için barajı geçmek başarıdır. MHP birkaç puan artttırmak. Bazı sözler duyuyorum. Millete küsülmez.

Yüzde 43'ten yüzde 41'e inen oy için oturup muhasebe etmemiz lazım. Millete sitem edilmez. CHP'yle aramızdaki fark 16 puan. Yüzde 41 sosyo politik olarak tek parti ve en başarılı partidir. 1960'dan beri yüzde 40'ı sadece dört parti geçti.

"Hükümet kurmayı bu millet AK Parti'ye vermiştir"

CHP'nin sevinmesi normal. Bu partilerin tek derdi AK Parti'yi zayıflatmak. CHP'nin tek başarısı Ecevit zamanında aldığı yüzde 41'lik oy. Onların en yüksek oy aldığı oy oranını biz almışız bu başarısızlık olarak nitelenemez. Hükümet kurmayı bu millet AK Parti'ye vermiştir.

"Her şey yolunda gitmeye devam edecek"

AK Parti ile diğerleri arasındaki fark şu; Ben ne dedim? Ne olursa olsun AK Parti siyasetin omurgasıdır, hiç bir ihtimali dışlamıyoruz. Aynı gece MHP ve HDP tüm kapıları kapattı. Bir anda Türkiye'nin önü tıkanıyor görüntüsü oluştu. Halkıma seslenmek istiyorum, müsterih olsunlar. Bu kazanımların hiç birisi geriye gitmez. Ekonomi konusunda alınması gereken tedbirler var. Suriye ve Irak'ta yaşananlarla ilgili güvenlik toplantısı yapacağız. Hükümet işlerinde hiçbir aksama olmayacaktır. Piyasalara iş adamlarına sesleniyorum her şey yolunda gitmeye devam edecek.

"Son ana kadar görevimizi yapacağız"

Cumhurbaşkanımıza istifayı verdim, tekrar görevlendirildim. Bu geçici hükümet falan değil. bürokrasiye de talimat verdim. Bir tek bürokrat işini aksatırsa, ben de kursam yeni hükümet gelecek, bakan değişebilir, başkası gelebilir diye işini aksatan bürokrat, veya yavaşlatan bürokrat veya herhangi bir kesim, buna izin verilmeyecektir. Son ana kadar biz görevimizi yapacağız.

Bir tarafta da cumhurbaşkanımız yetkilendirdiği zaman, bütün partilerle, hepsi açıklama yaptılar "AK Parti ile olmaz" türünden. Onların açıklamalarına rağmen söylüyorum. O gün CHP'ye oy vermiş vatandaşlarım, takdiriniz başımızın üstündedir. CHP'nin kapıyı kapatma tarzına bakınız. MHP'li kardeşlerim, daha yeni tablo anında kapıları kapatan "şu şununla yapsın, bunları dinleriz ama bizim kimle ne yapacağımıza biz karar veririz. Ama biz yokuz" diyen bir tablo. İster koalisyon, ister hükümet. Nihayet iktidar olmadan hizmet edilmesi.

"Bütün seçeneklere açığız, koalisyonda işleri ancak biz yürütürüz"

Diğer partilerin aksine, hiçbir kapıyı kapatmadan, bütün seçeneklere açığız. Biz kapı kapatan değil, ufuk açan bir partiyiz. Partilerin görevi iktidar olmaktır, hizmet için gerekir bu. İktidara açılan kapıları niye kapatıyorsunuz? Kiminle çalışacağımıza biz karar veririz. 12 yıldır nasıl tek parti hükümeti olduysak, koalisyonda ancak biz yürütürüz işleri.

"Tüm partilerle görüşeceğim"

Tüm partilerle samimiyetle görüşeceğim. Kırmızı çizgi diye bir şey söylemem. Siyasetin doğasına aykırı. Meşruiyet gerekir sadece. Koalisyon için uyum lazımsa, uyuma hazırız. Ama kapılar kapatılırsa her opsiyonu da düşünürüz.

Ak Parti'nin 'kırmızı çizgileri'

Ben diplomaside de hiç kırmızı çizgi kullanmadım. Kırmızı çizgi değil, istikamet önemli. Bize oy veren seçmenlerin tek bir oyunun bile zayi olmaması için ayaktayız. Uzlaşı gerekiyorsa, uzlaşı ararız. Bizim adımıza kimse kırmızı çizgi deklare edemez. Bir köşe yazarı üzerinden, kimse şu ihtimale açığız, şuna kapalıyız diyemez. Propaganda döneminin suçlamalarından çıkıp, artık 'yeni şeyler söylemek lazım cancağızım' diyor.

TRT'de yayınlanan programın tamamı

"Halka koalisyon kötü dedik, ama bu tercihe saygı duyacağız"

Yeni bir süreçteyiz. Bizim için seçim sürecindeki tartışmalar bitmiştir. Bunlar geride bırakılmalıdır. Halka "koalisyon kötü" dedik. Ama o kalktı "hayır, ben koalisyon istiyorum" dedi. Bu tercihi tartışmayız. Bizce yine koalisyon kötüdür, vakit kaybıdır ama bu tercihe saygı duyacağız.

"HDP 'PKK'ya silah bırak çağrısı yapsın"

HDP meselesinde, artık kendilerini ispat vakti. Seçim döneminde yapmadıklarını yapmaları gerek. HDP Nişantaşı'ndan en yüksek oyu alıyorsa, tek tipçi PKK çizgisinden yönlerini değiştirmiş demektir. Kendilerini barış sembolleri gibi gösteren HDP eş başkanlarının artık "PKK silah bırakmalı" demesi gerekir. HDP'nin söylemini de biz dönüştürdük. Açtığımız demokrasi çizgisinde geldiler buraya. Biz çözüm sürecini başlatmamış olsak, bugün bazı HDP'liler dağda bayırda başka şeylerle uğraşıyor olurdu."

"Çözüm süreci"

Biz siyasi bedeli ne olursa olsun, çözüm sürecini devam ettirdik. Onu koalisyonu kiminle yapacağımıza bağlı. HDP'nin de düşünmesi lazım. Şimdi atabilirler adım. Bir tek onların elinde, biz tek başımıza şu veya bu yönde bir şey söylemeyiz. Yeni hükümet kurulana kadar aynen devam ettiririm. Ama yeni koalisyon nasıl olacaksa onlarla konuşacağız. 

"Hemen erken seçim millete saygısızlık olur"

"Bu seçim bir sonuç üretmedi hemen erken seçime gidelim" demek milletin verdiği göreve saygısızlık olur. Diğer partiler bütünüyle kapatırsa yolları o zaman millete dönerim. O zaman bana vermesi için tekrar millete gideriz. Meclis kapalı kalacak değil, yeni talimatın ne diye millete sorarız.

"Halk başkanlık sistemine izin vermedi"

Parlamenter sisteme karşı değilim hiçbir zamanda olmadım. Türkiye'de 12 Eylül yönetimi bir çarpık sistem kurdular. Yetkiler öylesine paylaşılmıştır ki parlamentonun dışındadır bütün yetkiler. Başkanlık sistemine geçmek istedik ama buna halk izin vermedi. Şu anda yeni bir tablo var, herkes bu tabloyu var olan sistem içinde yönetmekle zorunludur.

"Rolleri dağıtacak ve yönetecek kişi cumhurbaşkanıdır"

Sayın cumhurbaşkanımızın pazartesi günkü yapmış olduğu açıklamayı bütün partilerin iyice okumasını dilerim. Sayın cumhurbaşkanımız bu tutumuyla krizi çözen bir makamdır. Rolleri dağıtacak ve yönetecek kişi cumhurbaşkanıdır. Kişi nerede ise makamı orasıdır. Sistem değişmediğine göre artık taşların yerine oturtulması lazım. Herkes kendi görevini yetki ve sorumlulukları dahilinde üzerine düşeni yaparsa bir uzlaşı doğar. Cumhurbaşkanı makamına böyle bir şekilde yaklaşılmasını kesinlikle kabul etmem. Kim olursa olsun sayın Ahmet Necdet Sezer'le yaşadığımız bir şey vardı. Şam'da Halid Meşal'le görüştüm. Acayip bir fırtına koptu. Hemen Özel Kalemi'ne haber gönderdim ve dedim ki "Eğer sizin tepkinizi çeken bir nokta varsa izahat verebilirim" O da bana 'hayır gerek yok' dedi.

Erdoğan - Baykal görüşmesi

Sayın Baykal'la görüşmesi iyidir. Eğer yeni Meclis bir coşkuyla şenlikle açılırsa bu süreç daha rahat ilerler. Bu görüşme olumludur. Koalisyon partiler arasında olur. Koalisyon müzakarereleri CHP, AK Parti, MHP, HDP arasında olur. Sayın Cumhurbaşkanı koalisyon seçeneklerinde tıkanmaları aşan bir noktada olabilir.

"Gelin güzel bir başlangıç yapalım"

Şu anda sistemi rayına oturtmak gibi bir şansımız var. Gelin güzel bir başlangıç yapalım. Kimse semboller üzerinden gol atmaya kalkışmasın. Artık makul ve akli davranma anı. Kampanya zamanında sembollerle konuşuldu tamam ama şimdi nakli değil.

Diyarbakır'daki olaylar

Diyarbakır'da 4 vatandaşımız öldürüldü. Güvenlik tedbirlerini almak bizim görevimizdir. Herhangi bir taşkınlıkla, meşruiyet sınırları içine kim çıkarsa, gözünün yaşına bakmayız. Ama HDP'nin yapacağı bir şey var, o çok güzel şeyler söylemlerle kendini barış sembolü olarak gösteren HDP eş başkanları çıkıp PKK silah bıraksın demeliler."

TRT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir