Darbe Girişiminin Kilit İsmi Adil Öksüz'den Clinton'a Bağış

 > -

‘Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “hava kuvvetleri imamı” olduğu belirtilen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Adil Öksüz’ün ABD’de kurduğu hayali şirketle Demokrat Parti’nin başkan adayı olan Hillary Clinton için 2014 yılında 5 bin dolar bağış yaptığı belirtildi.

ABD'nin en çok okunan gazetelerinden USA Today'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Ankara'daki Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen firari Öksüz'e ilişkin haber yayımladı.

Haberde, Türkiye'de yakalanması için büyük çaba harcanan Öksüz'ün, ABD'de iki yıl önce kurduğu hayali bir şirketle, Demokratların başkan adayı olan Hillary Clinton için para toplayıp, reklam verebilen eylem komitelerinden "Ready for Hillary PAC"e 5 bin dolar bağış yaptığı kaydedildi.

FETÖ'nün 'Sır' Kutusu: Adil Öksüz - onedio.com
FETÖ'nün 'Sır' Kutusu: Adil Öksüz - onedio.com

Clinton'ın kampanyasının söz konusu bağışlara ilişkin sorularını yanıtlamadığı belirtilirken, Öksüz'ün Harmony Enterprises adlı şirketi 2010 yılında New Jersey eyaletinde kurduğu bilgisi yer aldı.

Şirketin internet sitesindeki bilgilere göre kağıt üretimi yapan Harmony Enterprises, Clinton'ın komitesine 27 Haziran 2014'te 5 bin dolar bağışladı. Eyaletin Lodi beldesinde yer alan şirketin adresi de karayolu üzerinde yer alan otoparkta çıkarken, sitede yer alan telefon numarası ise kullanım dışı.

İtirafçı General: "Adil Öksüz 6 Gün Darbe Planı Yaptı, Gülen Onayladı" - onedio.com
İtirafçı General: "Adil Öksüz 6 Gün Darbe Planı Yaptı, Gülen Onayladı" - onedio.com

Haberde, Öksüz'ün şirketinin sadece bir kez bağış yaptığı ifade edildi.

ABD'de yabancı vatandaşların seçim kampanyalarına bağış yapmalarının yasaklandığı belirtilen haberde, yabancı şirketlerin ancak ABD'de kazandıkları karlar ve Amerikalı çalışanları üzerinden bağışta bulunabildiğine dikkat çekildi

Haberde şirketin bağışının ise kampanyanın finansman kurallarına uyup uymadığına dair herhangi bir bilgi bulunmadığına işaret edildi.

"Bağışçıların büyük bir kısmı Fetullah Gülen'le yakından bağlantılı"

Öksüz'ün 27 Haziran'da yaptığı 5 bin dolarlık bağışın, Lodi beldesi ve çevresinden bir grup Amerikalı Türk tarafından yapılan toplamda 62 bin dolarlık bağışın bir parçası olduğu ifade edildi. Ancak bu bağışçıların şirketlerinin ya hiç faaliyet göstermediği ya da bir süre sonra kapandığı vurgulanırken, bağışları yapanların adreslerine, şirketlerine dair kayıtların da bulunmadığı belirtildi.

Gruptakiler aynı zamanda Clinton'ın başkanlık kampanyası ve Clinton Küresel Girişimi adlı vakfın da bağışçıları arasında yer aldı.

Bağışçıların büyük bir kısmının Pensilvanya'da yaşayan Fetullah Gülen'le yakından bağlantılı olduğu ifade edilen haberde, Gülen'in Türkiye'de hükümeti devirmeye çalışan dünya genelinde bağlantıları olan ağ olduğu vurgulandı

TCC yöneticileri de Clinton için çalışan komiteye bağış yapmış

Yine 27 Haziran 2014'te FETÖ ile bağlantılı New York Türk Kültür Merkezi (TCC) yöneticilerinden iki kişinin Clinton için çalışan komiteye önemli miktarlarda bağış yaptığı ortaya çıktı.

Daha önce merkezin başkanlığını yapan Recep Özkan'ın komiteye 20 bin dolar, Clinton'ın başkanlık kampanyasına 5 bin dolarlık bağışlarda bulunduğu görüldü. Recep Özkan, Clinton Küresel Girişimi adlı vakfa 500 bin ila 1 milyon dolar arasında bağış yapan kişiler arasında yer aldı.

Özkan, çeşitli kampanya mali kayıtlarında Baharu INC. adlı şirketin başkanı ve Everglobe Partners LLC adlı şirketin yönetim kurulu başkanı olarak geçti. Ancak her iki şirketin de faal bir telefon numarası ya da e-posta adresine ulaşılamadı. Özkan'a ulaşma girişimleri de başarısızlıkla sonuçlandı.

Adil Öksüz'ü Kim Koruyor? - onedio.com
Adil Öksüz'ü Kim Koruyor? - onedio.com

TCC'nin eski başkanları arasında yer alan ve Clinton için çalışan komitenin (PAC) mali eş başkanı olarak görünen Gökhan Özkökadlı kişi de yine aynı gün komiteye 5 bin dolar bağışladı. Özkök, ayrıca Mart 2014'te yine 5 bin dolar, Clinton'ın kampanyalarına da sonraki yıllarda 8 bin dolar bağışta bulundu. Özkök, Clinton Küresel Girişimi adlı vakfın da bağışçıları arasında yer aldı.

Özkök'ün şirketi White Tulip Global'ın internetteki telefon numarası arandığında ise telesekreter çıkıyor. Gönderilen e-postaların ise teslim edilemediği bilgisi geliyor. Şirketin adresi de New York'ta sadece postaların teslim edildiği "sanal ofis" olarak görünüyor.

Recep Özkan ve Gökhan Özkök'ün isimleri Hillary Clinton'ın kişisel sunucusunu kullanmasıyla gündeme gelen ve kamuoyuna açıklanan e-postalarında da geçmişti. Özkök'ün 2009 yılında Clinton'ın danışmanı Huma Abedin ile yazıştığı, dirseği kırılan Hillary Clinton'a geçmiş olsun dileklerini, ayrıca "Gülen'in dualarını ilettiğini" belirtmişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir