Danıştay 'Galataport'ta Son Noktayı Koydu

 > -

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bir kez daha açıklama yaparak kamuoyunda Galataport olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Limanı'na ilişkin imar planlarıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı alındığını açıkça ifade etti. Kurul, aynı açıklamasında "yargıyı baskı altına almaya yönelik açıklama yapmaktan vazgeçin" dedi.

TMMOB Mimarlar, Şehir Plancıları ve İnşaat Mühendisleri Odaları bugün açıklama yaparak, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB) ihalesi Doğuş Holding'e verilen Galataport projesi diğer ismiyle Salıpazarı Kruvaziyer Limanı'na ilişkin Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı hakkında Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun bir kez daha yürütmenin durduğunu açıkça ifade ettiğini belirtti.

Kurul aynı açıklamasında "Sorumlu idare kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verecek ve yargıyı baskı altına almaya yönelik açıklamalardan vazgeçmelidir" dedi. 

Danıştay 6. Daire planla ilgili odaların açtığı davayı reddetmiş, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bu kararı bozarak yürütmenin durdurulduğunu 13 Ekim'de kamuoyuna duyurmuştu. Ancak ÖİB, bu kararın yürütmeyi durdurma anlamına gelmediğini ve alanda keşif yapılacağını belirtmişti. Kurul'un son açıklaması, bu konuda yapılan tartışmaya da bir nokta koydu. 

Üç oda tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kamuoyunda "Galataport" olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Liman Alanı'na ilişkin, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Şubat 2013 tarihinde hazırlanan "Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı" ile "Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı"nın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay 6.Dairesi'nde, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından dava açılmıştı.

Onaylanan imar planları ile getirilen yeni koşullarda İstanbul metropolü içinde büyük bir öneme sahip olan Beyoğlu Kentsel Sit Alanı ile söz konusu planlama alanı içinde bir bütünlük sağlanamayacağı, mevcut alanın yolcu gemisi karşılayan bir liman olmasının ötesine geçerek konaklama tesisleri, ofisler, alış-veriş merkezleri gibi fonksiyonların getirilmesi ile insan, araç ve yapı yoğunluğu bölgenin kaldıramayacağı değerlere ulaşacağı gerekçeleriyle açılan davada Danıştay 6. Dairesi 23 Eylül 2013 tarihli kararında yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na yaptığımız itiraz, Kurulun 17 Nisan 2014 tarih ve 2013/894 sayılı kararı ile kabul edilmiş ve davacı Odalarca Danıştay 6. Dairesi'nin kararının kaldırılmasına ve anılan işlemin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin verdiği bu karar 13.10.2014 tarihinde kamuoyuna açıklanmıştır.

Bunun üzerine Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 15.01.2014 tarihinde bir basın açıklaması yapılarak Salıpazarı Kruvaziyer Liman Sahası'na ilişkin imar planlarının yürütmesinin durdurulmasına dair bir karar verilmediği iddia edilmiş, Odalarımız yüksek yargı kararını kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verecek şekilde yorumlamakla itham edilmişti.

YARGIYI BASKI ALTINA ALMAYA YÖNELİK AÇIKLAMALARDAN VAZGEÇİN

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun aldığı karar üzerine Danıştay Altıncı Daire tarafından verilen 14.10.2014 tarih ve 2013/821 sayılı karar ile Galataport'tta yürütmenin durduğu bir kez daha açıkça ifade edilmiştir. "Galataport" olarak adlandırılan tüm planlama süreçleriyle birlikte ÇED sürecine ilişkin olarak da yapılan tüm işlem ve eylemler derhal durdurularak kamunun zarara uğratılmasının önüne geçilmeli, sorumlu idare kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verecek ve yargıyı baskı altına almaya yönelik açıklamalardan vazgeçmelidir.

Meslek Odaları olarak kentimizde kamu adına yürüttüğümüz hukuk mücadelesini üzerimizdeki tüm baskılara rağmen sürdüreceğimizi, kent suçlarının takipçisi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatır, kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız."

  • İleri Haber
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Danıştayİstanbul
Görüş Bildir