Curiosity Sharp Dağı'nda İlk Sondajı Yaptı

 > 
5PAYLAŞIM

Mars keşif aracı Curiosity, mikrobiyolojik yaşam izleri saklama olasılığı en yüksek yerlerden olarak kabul edilen Sharp Dağı'nın eteklerinde ilk sondajını gerçekleştirdi. Yapılacak analizler, 5 bin 500 metrelik dağın oluştuğu döneme ait bilgiler sunacak.

Curiosity, Ağustos 2012'de indiği Kızıl Gezegen'deki ana hedefinde araştırmalara başladı. İki yıl süren yolculuğunda indiği Gale Krateri'nde yaklaşık 9 kilometre yol kat eden Curiosity, eteklerine ulaştığı 5500 metrelik Sharp Dağı'nda ilk sondajını gerçekleştirdi. Sharp Dağı, sahip olduğu çok katmanlı yüzeyiyle Mars'ın geçmişine ait en fazla bilgi saklayan yerlerden biri olarak kabul ediliyor.

Curiosity, Aeolis Mons adıyla da bilinen Sharp Dağı'nın 'Pahrump Tepeleri' adı verilen yüzey bölgelerinden birinde yer alıyor. NASA, Curiosity'nin elde edeceği bilgilerle Sharp Dağı'nın nasıl oluştuğu hakkında önemli bilgiler elde etmeyi planlıyor.

Curiostiy projesinde yer alan NASA Jet İtiş Gücü Laboratuvarı'ndan Ashwin Vasavada, "Sondaj yapılan bölge dağın en alçak kısmı. Buradan başlayarak yakın tepelerdeki daha yüksek katmanları da incelemeyi hedefliyoruz" bilgisini verdi. Vasavada, Sharp Dağı'ndaki numuneleri inceleyerek dağın oluştuğu dönemde nasıl bir çevreye sahip olduğunu anlayabileceklerini belirtti.

Curiostiy, geride kalan iki yılda birçok defa yaptığı gibi sondajdan elde ettiği numuneleri robotik koluyla deney cihazlarına aktaracak ve burada kimyasal analiz yapılacak. Mars Numuneleri Analizi (SAM) cihazında yapılacak analizler, Sharp Dağı'nın eteklerinde yaşam izi olup olmadığını gösterecek.

Curiosity, Mars’ta ilk sondajını Şubat 2013’te yapmış ve analiz ettiği toprağın kalsiyum sülfat açısından zengin olduğunu tespit etmişti. Keşif aracı, 12 Eylül'de Sharp Dağı'na ulaştı.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir