Cumhurbaşkanlığı'ndan Avrupa Parlamentosu'ndaki PKK/PYD Sergisine Tepki

 > 
67PAYLAŞIM

Avrupa Parlamentosu'nda, PKK lideri Öcalan ve PYD üyelerini gösteren fotoğrafların yer aldığı sergiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tepki gösterdi. Kalın, "Her gün Türk vatandaşlarını hedef alan bir terör örgütünün propagandasının yapılması kabul edilemez" dedi.

AA'ya konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) açılan PKK/PYD sergisiyle ilgili, "Avrupa Parlamentosu çatısı altında her gün Türk vatandaşlarını hedef alan bir terör örgütünün propagandasının yapılması kabul edilemez" dedi.

Kalın'ın açıklamaları şöyle:

"Terör propagandası, ifade özgürlüğü kapsamında olamaz"

"Avrupa Parlamentosu’nun bizzatihi Avrupa Birliği’nin terör örgütü kabul ettiği PKK’nın organik uzantısını parlatarak neyi amaçladığını anlamakta güçlük çekiyoruz.

Avrupa Parlamentosu’nun bir terör örgütünün reklamına soyunması, Türkiye olarak gündeme getirdiğimiz çifte standartların en açık kanıtıdır.

Terör propagandası, ifade özgürlüğü kapsamında olamaz. Bu sergiyi düzenleyenler, eğer hareketlerini ‘PYD’nin DAEŞ terör örgütüyle savaştığı’ iddiasına dayandırıyorlarsa, kendilerine Nusra Cephesi, Hizbullah ve eli kanlı Esed rejimi sergilerini de açmalarını tavsiye ediyoruz.

Bizim açımızdan masum insanları öldüren ve kandan beslenen Nusra Cephesi, DAEŞ, PYD ve PKK arasında herhangi bir fark yoktur.

Türkiye’deki terörle mücadele yasalarını her fırsatta eleştiren bazı Avrupalı siyasetçilerin asıl maksadı bu vesileyle anlaşılmıştır."

Öcalan ve PYD'lilerin fotoğrafları var

Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda PKK lideri Abdullah Öcalan ve örgütün Suriye uzantısı PYD üyelerini gösteren fotoğrafların olduğu bir sergi açıldı.

AP Sosyal Demokrat Grubu Milletvekili Josef Weidenholzer'in ev sahipliğinde açılan serginin fotoğraflarını, Avusturyalı Thomas Schmidinger çekti.

Bir hafta süreyle açık kalacak sergide, PKK'nın uzantıları PYD, YPJ ve YPG'lilerin Suriye'nin kuzeyinde çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Fotoğrafların altlarındaki bilgi notlarında da Suriye'nin kuzeyindeki bazı yerler "kanton" olarak tanımlanıyor.

2013 yılında çekilen bir fotoğrafta, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posteri görülüyor. 2014'te PYD'nin bir kongresinde de yine Öcalan'ın fotoğrafı var.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir