Costa, Yılın Kitabını Seçti

-

Costa Kitap Ödülü'ne biyografi dalında layık görülen Helen Macdonald, Costa Yılın Kitabı Ödülü'nün de sahibi oldu. 

Babasının ölümünden sonra acısını unutmak için şahin eğitmeye başlayan yazar, ödüle değer görülen H is for Hawk adlı kitabında, anılarını bir araya getiriyor. Costa Yılın Kitabı Ödülü'nü geçen yıl, ilk roman dalında The Shock of the Fall ile ödüle layık görülen Nathan Filer almıştı.

İngiltere ve İrlanda'da 2014 yılında yayımlanan kitaplar arasından beş kategoride seçilen birer kitap, Costa Kitap Ödülü'ne layık görüldü. 5 Ocak'ta yapılan açıklamaya göre, bu yılın "En İyi Roman" ödülünü How to be Both ile Ali Smith alırken, şiir dalında My Family and Other Superheroes adlı seçkisiyle Jonathan Edwards, çocuk kitabı dalında Five Children on the Western Front ile Kate Saunders, ilk roman dalında Elizabeth is Missing ile Emma Healey, biyografi dalında H is for Hawk ile Helen Macdonald öne çıkmıştı.

İngiltere ve İrlanda'da yayımlanan kitaplar arasından beş kategoride seçilen birer kitap, her yıl Costa Kitap Ödülü'ne layık görülüyor. Costa, çocuk kitaplarını yetişkin kitaplarına eşdeğer tutan tek kitap ödülü olmakla övünüyor ve ödüller 1971'den beri dağıtılıyor. Ödül kazanan yazarlar 5'er bin pound alırken Yılın Kitabı Ödülü'nün sahibine ayrıca 30 bin pound veriliyor. Her kategori için kurulan farklı jüriler, başvuruları değerlendiriyor, ocak ayının ilk günlerinde de her kategorinin kazananı açıklanıyor. Ocak ayının son günlerinde ise kazanan beş kitap arasından biri, Yılın Kitabı seçilerek öne çıkarılıyor.

Bu yılın jürilerinde Joanne Finney, Joe Haddow, Maggie O'Farrell, Elizabeth Buchan, Bernardine Evaristo, Jasper Sutcliffe, Paul Laity, Wendy Moore, Sheila O'Reilly, Anna Dreda, Charlotte Runcie, Owen Sheers, Lorna Bradbury, Jake Hope, Jonathan Stroud yer alıyordu.

  • Sabitfikir
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereİrlandaKitap
Görüş Bildir