Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Corrie'nin Ailesinin Tazminat Talebine Ret

3PAYLAŞIM

İsrail yargısı, 2003'te Gazze'de İsrail buldozerinin altında ezilerek yaşamını yitiren ABD'li aktivist Rachel Corrie'nin ailesinin tazminat talebini reddetti.

İsrail radyosunda yer alan habere göre, Yüksek Adalet Mahkemesi, Amerikalı aktivist Corrie'nin ailesinin, İsrail ordusuna ait buldozerinin altında can veren kızları için istediği tazminat talebini kabul etmedi.

Mahkeme, "Ordunun, savaş halinde ev yıkım çalışmaları yaptığı, dolayısıyla da Corrie'nin ölümünün sorumluluğunun devlete yüklenemeyeceği" gerekçesiyle ret kararı aldı.

ABD’deki] Evergreen Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi olan yirmi üç yaşındaki Rachel Corrie, mezuniyet projesinin bir parçası uyarınca kendi kasabası Olympia, Washington ve Refah arasındaki kardeş şehirler projesine katılmak üzere Refah’a gitmişti. Gittiği dönem aynı zamanda İkinci İntifada’nın tepe noktasına ulaştığı zamanlardı. Uluslararası Dayanışma Hareketi’nin (İnternational Solidarity Movement - ISM) Batı Şeria’daki ofisinde iki günlük seminere katılan Corrie, İsrail ordusunun Mısır sınırındaki toplu ev yıkımlarına karşı gösterilere katılmak üzere diğer ISM üyeleriyle Refah’a gitmişti. Bölgeye varmasının üzerinden iki ay geçmeden, 16 Mart 2003'de, Gazze'de Filistinlilere ait evleri yıkan bir İsrail buldozerinin önüne geçerek engel olmaya çalıştığı sırada ezilerek can vermişti.

Corrie'nin ailesi daha önce de "kızlarını kasten öldürdüğü suçlamasıyla" İsrail aleyhine dava açmış, davaya bakan Hayfa Bölge Mahkemesi ise ordunun olayda kusuru olmadığına hükmetmişti.

Kaynak: AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir