Çok Yazık: 2019 Yılında Hala Kadın Sünneti Tartışmaları Eşliğinde Bu Çağ Dışı Uygulama Devam Ediyor

3bPAYLAŞIM

Kadın sünneti, dini ve sosyal sebeplere dayandırılan ve amacı sadece kadınları kontrol altına almak olan uygulamalardan biri. Sünnet edilmiş pek çok kadın bugün yetişkin ve özgür olup bu sağlıksız uygulamaya savaş açmış olsa da, bu çağ dışı uygulama ne yazık ki devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada dolaşan bu açıklama, tartışma ve mizah konusu oldu.

"Regl olmayan erkek kendine erkeğim demesin", "Futboldan anlamayan kadın olmaz" gibi yorumlarla defalarca paylaşıldı. Bunun sebebi pek çok kullanıcının kadın sünnetini bilmemesi ve sünneti erkeğe özgü sanmasıydı.

Açıklamanın birebir doğru olmasa da, "sünnetsiz kadın kötü yola düşebilir" ifadesini içerdiği ortaya çıktı.

Söz konusu videoda, direk bu cümle olmasa da, kadın sünnetinin kadını kontrol etmek açısından yararlı olduğu söyleniyordu.

Bir Afrika geleneği olan kadın sünneti, kadın cinsel organlarının kısmen veya tamamen tahrip edilmesi demek.

Kadının cinsellikten haz almasını engellemeyi ve sadece eşine, çocuklarına bağlı kalan hissiz bir birey olmasını amaçlanıyor.

Kadın sünneti, kimi zaman hastanelerde yapılsa bile genellikle çok ilkel ve sağlıksız koşullarda gerçekleştiriliyor.

Steril bir ortamda gerçekleşse dahi sağlıklı bir organın kesilip, tahrip edilmesi ve şeklinin tamamen değiştirilmeye çalışılması sağlık sorunlarına sebep oluyor.

Sünnetin dört farklı çeşidi var.

Sadece klitorise yapılan müdahaleye Klitoridektomi, hem klitorisin, hem de vajina iç dudaklarının kesilme işlemine Eksizyon, hem iç, hem dış dudakların kesilmesine İnfibülasyon deniyor. İnfibülasyonun hem klitorisin, hem de vajinanın tamamen oyulup tahrip edildiği bir yöntemi de var. Bu yöntemde genellikle idrar ve regl için küçük bir delik bırakılarak vajina sıkı sıkı dikiliyor.

Düşünülenin aksine sünnet, kadınları taciz ve tecavüzden korumuyor.

Çünkü cinsel organın küçük bir delik bırakılarak dikildiği durum aslında kadının hissini yok ederken, erkeklerin aldığı zevki artırmak üzerine de kurulu. Sünnet olan pek çok kadın enfeksiyon, hastalık kapıyor; idrar, cinsel ilişki sorunları yaşıyor ve normal doğum yapamaz hale geliyorlar.

Bir Afirka geleneğinden Orta Doğu ve Asya'ya sıçrayan bu uygulama neden hala devam ediyor?

DNA testinin tarihi en fazla 30-40 yıl öncesine dayanıyor. Oysa insanlık tarihi binlerce yıl içinde kendi yöntemlerini kendi geliştirdi. Erkek kıskançlığı bir yana, kadın cinselliğini kontrol altına almak doğacak çocukların babalarını tespit etmek ve miras paylaşımı açısından önemli. Özellikle Afrika gibi yerleşik yaşam sürmeyen coğrafyalarda kadını kontrol altında tutmak gerektiğini düşünen erkeklerin böyle yöntemlere başvurmak için toplumu etkilemesi gerekiyor.

"Cinsellik yaşayan kadın zapt edilemez olur."

Kadın sünneti destekçileri cinsel haz alan kadının bir daha asla durmayacağı ve sürekli farklı farklı erkeklere yöneleceği algısını oluşturmaya çalışıyor. Kadının "kontrol edilmesi gereken bir varlık" olduğu inancı ile kadınlar da bu görüşün destekçisi haline geliyor.

Kız çocuğunu sünnet ettirmeyen aileler toplum baskısı altında kalıyor.

Kadın sünneti bebekken veya küçük yaşlarda yapılıyor. Bunu bizzat aile üyeleri, "iffetli ve topluma uygun" kadınlar yetiştirmek için gerçekleştiriyor. Sünnetsiz kadına bakış farklı olunca, aileler de kendilerini ve çocuklarını koruma amacı güdüyor.

Toplum baskısı, gelişmiş ülkelerde bile durdurulamamasının sebebi.

Dünyanın pek çok ülkesinde yasak olmasına rağmen en gelişmiş ülkelere göç eden topluluklarda bile uygulama sürdürülüyor. Sebebi elbette mahalle baskısı ve dini referanslar. Uygulamanın sadece İslam dinine mensup olanlar tarafından uygulanmadığının altını da çizmek gerekiyor.

Kadın bedeni üzerinde hak iddia edenlerin çağ ve doğa dışı uygulamaları farklı şekillerde sürüyor ve hala tartışılıyor.

Tecavüze Uğramasınlar Diye Küçük Kızlara Uygulanan Akıl Almaz Bir 'İşkence': Meme Ütüleme - onedio.com
Tecavüze Uğramasınlar Diye Küçük Kızlara Uygulanan Akıl Almaz Bir 'İşkence': Meme Ütüleme - onedio.com

Kadınların artık erkek baskısı altında kendilerini suçlu hissetme psikolojisinden çıkmaları gerekiyor.

Çünkü bu travmatik psikoloji nesilden nesle aktarılıyor. Erkeklerin talebi hiçbir zaman bitmiyor. Gülümsemekten, dışarı çıkmaktan sünnete kadar giden "ahlaksızlık" yaftasını yine kadınlar durduracak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
starscream

Dİnden soğutanlarda bugün.

jenattte

Küçücük çocuklar sırf erkeklerin uydurduğu namus kalıbının dışına rızalarıyla yahut rıza dışı çıkamasınlar diye ne acılar çekiyor. Steril ortam yok, e sonuç olarak bu bir ameliyat sonra kullanacak antibiyotik, krem, bez tarzı temel bakım gereçleri yok sonuç ise sünnet edilen kızların ya hayatları boyunca ciddi sağlık sorunlar yaşaması ya enfeksiyondan ölmesi. Namusunuz batsın.

umran_ozdogan

Sadece kadını kısıtlamaya bastırmaya çalışan zihniyetin başka bir zırvası daha.. Vahşet,acımasızlık!

bugra-ertunga

aynı mantık erkek sünnetinde de var. cinsiyet farketmeksizin sünnet vahşettir. çocuk istismarıdır

samyeli90

Ayy allahım nasıl yapıldığının resmini görünce içim ürperdi ve bunu yaşayan kadınlar var çok yazık bunu kabul eden beyinsizler varmış ülkemiz de

Görüş Bildir