Çocuk İstismarcısı Ceza İndirimleriyle Tahliye Oldu: 'Çok Korkuyorum, Anneme Söyleyemiyorum'

-

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, 2016 yılında 7 yaşında olan kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Hasan G.,10 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ardından ceza indirimle 8 yıl 4 aya indirildi. Yargıtay bu kararı bozdu. Yeniden yargılama yapan bölge mahkemesi sanığın suçunu 6 yıl 8 aya indirince, cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliye oldu. Haberi alan istismar mağduru küçük Z.D'nin yaşadığı korku ise günlüğüne yazdığı notta görüldü: "Bugün şubatın 6'sı. Bugün o çıktı, yani sesi, çok çok korkuyorum ama anneme söylemiyorum."

DHA'nın aktardığına göre, olay, 26 Mart 2016 tarihinde, Kartepe'de meydana geldi. Evinin önünde oyun oynayan Z.D, annesi A.D.'nin ellerini yıkamak için eve girdiği sırada kayboldu. Ailenin polise başvurması ile polis ekipleri ve komşuları küçük kızı aramaya başladı. Sokakta oynayan diğer çocukların anlattıkları üzerine yapılan arama çalışmalarında Z.D. bir marangozhaneden çıkarken bulundu. 

Küçük kız ailesine Hasan G.'nin kendisini marangoz atölyesine götürdüğünü, burada yaşadığı olayı anlattı. Yapılan doktor kontrolünde Z.D.'nin cinsel istismara uğradığının belirlenmesi ve ailenin şikayeti üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan Hasan G., 1 Nisan günü gizlendiği yerde yakalanarak gözaltına alındı.

10 yıl hapis cezası verildi

Hasan G. hakkında 'Çocuğun cinsel istismarı' suçundan Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılırken, 10 yıl hapis cezası verildi. Hasan G.'nin sabıkasız geçmişi, cezasının geleceği etkisi üzerindeki olası etkileri değerlendirilerek cezası 8 yıl 4 aya indirildi. Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin Hasan G. hakkında verilen kararı bozdu.

"Sanığın ailesi şikayetten vazgeçmemizi istedi"

4 Şubat günü İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi'nde görülen duruşmaya V.D., eşi A.D. ve kızları Z.D. ve avukatlar katıldı. Duruşmada dosyadaki ifadeler, tanık beyanları, tüm delil ve raporlar yeniden incelendi.

Z.D.'nin annesi A.D. dosyada bulunan ifadesinde olay günü ellerini yıkayıp aşağıya indiği sırada kızının olmadığını fark ettiğini söyleyerek, "Panik oldum. Aramaya başladık. Bir süre sonra telaşla ne kadar olduğunu hatırlamıyorum kızımın caminin bulunduğu yerden bana doğru geldiğini gördüm. Nerede olduğunu sorduğumda Hasan'ın çağırdığını, önce benden korktuğundan gitmek istemediğini, tekrar çağırınca gittiğini, 'Sana bir şey vereceğim' dediğini, daha sonra küçük kulübe gibi bir yere kendisini sokup masanın üzerine yatırdığını, kıyafetlerini çıkardığını, gitmek istemesine rağmen bırakmadığını ve istismarda bulunduğunu söyledi. Bunları anlattığı sırada komşularımız da vardı. Ben polisi aradım. Şikayetçiyim. Sanığın ailesi bana gelip şikayetten vazgeçmemiz konusunda talepte bulundular. Aynı şekilde tanıklara da gitmişler" diye ifade verdi.

Z.D.'nin babası V.D. kızının olaydan sonra psikolojisinin zarar gördüğünü söyleyerek, "Kızım olayda sonra gece yatarken bağırarak uyanmaya başladı, 'Baba nerdesin?' diye bağırıp uyanıyor" dedi.

"Yüz üstü düştü, ben de kaldırıp üzerini temizledim"

Sanık Hasan G. savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek, "Ben çalışırken çocuk dükkanın önünde oynuyordu. Bir anda içeriye girdi. Ben makinelere yaklaşmasın diye kenara çektim. Yüz üstü düştü, ben de kaldırıp üzerini temizledim. Gönderdim evine. Eve gitti geri geldi. Annesi 'Kızıma ne yaptın?' deyince olayı anlattım. Çok üzerime gelince korkup kaçtım. Ben üzerini temizlerken her yerini temizledim. Vücuduna dokunmam olmuştur ancak ben eteğini falan çıkartmadım, iç çamaşırını indirmedim. Dükkanda en fazla 5 dakika kalmıştır. Kendileri ile husumetimiz yok. Neden böyle iftira attıklarını bilmiyorum" dedi.

Ceza indirimleriyle tahliye edildi

Mahkeme, sanığın suçu işlediğinin sabit olduğunu belirterek 8 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ancak sanığın yargılama süresince göstermiş olduğu "olumlu tutum ve davranışlarını" lehine takdiri indirim sebebi kabul ederek cezasını 1/6 oranında indirdi ve 6 yıl 8 ay hapis ceza ile cezalandırılmasına hükmetti. Sanığın tutuklu kaldığı süre de göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Yazdığı notu annesi buldu: "Çok çok korkuyorum..."

Hasan G., tahliye olmasının ardından Z.D.'nin yaşadığı mahalleye geri döndü. Şu an 10 yaşında olan Z.D.'nin günlüğüne yazdığı, daha sonra yırttığı sayfa annesinin dikkatini çekti. Z.D.'nin günlüğüne 'Bugün şubatın 6'sı. Bugün o çıktı, yani sesi, çok çok korkuyorum ama anneme söylemiyorum' yazdığı görüldü.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir