Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Clinton E-Postalarıyla İlgili FBI'a Yeni Soruşturma İzni

 > -

ABD, seçimlere günler kala FBI'ın başkan adayı Hillary Clinton hakkında yeni soruşturma açmasıyla çalkalanıyor. Adalet Bakanlığı, FBI'a Clinton'a ait olduğu iddia edilen yaklaşık 650 bin e-postayla ilgili araştırma izni verdi.

ABD'de başkanlık seçimlerine sayılı günler kala Demokrat Clinton'ın aylardır peşini bırakmayan e-posta konusu, yeniden açılan soruşturmayla kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.

Cuma günü FBI Direktörü James Comey'nin ABD Kongresine gönderdiği mektupta Clinton'ın e-posta "skandalı" ile ilgili yeni bilgilere ulaştıklarını ve bu kapsamda soruşturmayı yeniden açacaklarını bildirmesiyle konu bir kez daha seçim tartışmalarında en üst sıraya tırmandı.

FBI Direktörü James Comey

FBI, Hillary Clinton Dosyasını Tekrar Açıyor - onedio.com
FBI, Hillary Clinton Dosyasını Tekrar Açıyor - onedio.com

ABD Adalet Bakanlığı, FBI'a Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'ın danışmanının eşinin bilgisayarında ortaya çıkan ve Clinton dosyasıyla ilişkili yaklaşık 650 bin e-postayla ilgili soruşturma izni verdi.

Clinton'ın danışmanının eşi soruşturmanın içinde

Huma Abedin

Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre FBI, Adalet Bakanlığından aldığı izinle Clinton'ın en yakın danışmanlarından Huma Abedin'in (ayrı yaşadığı) eşi eski Kongre üyesi Anthony Weiner'a ait bir bilgisayarda ortaya çıkan yaklaşık 650 e-postayla ilgili soruşturma yapabilecek.

Başka bir soruşturma kapsamında bilgisayarları incelenen Weiner'in bir bilgisayarında Clinton ile Abedin arasındaki yazışmaların da yer aldığı e-postalara rastlayan FBI, bunu yeni bir belge olarak değerlendirip soruşturmayı yeniden açma kararı aldı.

FBI yetkilileri, soruşturmanın ne kadar süreceğine ilişkin henüz bir değerlendirme yapmadı.

Söz konusu e-postaların önemli bir kısmının Clinton'la ilgili olmadığı, ancak Demokrat başkan adayıyla ilgili olabilecek sınırlı sayıdaki e-postanın bile seçim sürecinde önem taşıyabileceği yorumları yapılıyor.

Comey, Demokratların tepkisini çekti

Öte yandan Amerikan medyasına yansıyan haberlerde FBI Direktörü Comey'nin, ekim ayı ortalarında yeni e-postalardan haberdar olduğu, ancak cuma gününe kadar bu konuyla ilgili kamuoyuna açık bir değerlendirme yapmadığı iddia edildi.

Bu iddia, FBI Direktörü Comey'ye, seçimlere 10 gün kala yaptığı açıklamayla "seçim sonuçlarını etkileme" suçlamalarını da beraberinde getirdi.

Clinton, bu adımın doğru olmadığını ve Comey'nin elinde ne varsa en kısa süre içinde açıklaması gerektiğini savundu.

Clinton, e-postalarına yönelik soruşturmanın yeniden açılmasının "FBI'ın Temmuz ayında bulduğu yazışmalarla ilgili tespitlerini değiştirmeyeceğine" olan güveninin tam olduğunu yineliyor.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump ise FBI'ın soruşturmayı yeniden açmakta geç kaldığını belirtti...

BBC Türkçe'nin haberine göre Trump, ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri'nin FBI'a yaklaşan başkanlık seçimlerinin Clinton'a yönelik soruşturmanın yeniden açıldığını ortaya çıkarmaması için daha önce uyarıda bulunduklarını açıklamasının ardından, bakanlık yetkililerinin bu yöndeki çabasının Hillary Clinton'ı "hileli sistemde korumak" amaçlı olduğunu söyledi.

Ancak Trump, Adalet Bakanlığı'nun Clinton'ın "suç eylemlerini korumak için ellerinden gelen her şeyi yaptığı" yönündeki açıklamasına dayanak olarak herhangi bir kanıt sunmadı.

Ne olmuştu?

ABD Adalet Bakanlığı e-posta konusunu Kongreye bir mektupla bildiren FBI Direktörü Comey'ye "seçim sürecini etkileyebilir" gerekçesiyle tepki göstermişti.

FBI, Clinton’ın 2009-2013 yıllarını kapsayan Dışişleri Bakanlığı döneminde resmi yazışmaları kendi özel hesabından yaptığı gerekçesiyle Ağustos 2015’te soruşturma başlatmıştı.

Bu yazışmalarda herhangi bir güvenlik açığı olup olmadığı araştırılırken, Clinton, yazdığı ve özel sunucularında tutulan elektronik posta iletilerini 55 bin sayfalık döküm halinde incelenmek üzere yetkililere teslim etmişti. 

Temmuz ayında yapılan açıklamada FBI, Clinton'ın yargılanmasına gerek olmayacak şekilde soruşturmanın kapatılmasına karar vermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Clinton’ın yazışmalarını belirli aralıklarla kamuoyuyla paylaşmıştı. Bakanlık, yazışmaların 150 kadarının gizlilik derecesine sahip yazışmaları içerdiğini bildirmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir