Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Clinton'a Seçim Öncesi İyi Haber: FBI'dan ‘Suç Unsuru Yok’ Kararı

 > -

ABD başkan adaylarından Hillary Clinton'a 8 Kasım'da gerçekleştirilecek seçim öncesi iyi bir haber geldi. FBI, Clinton'a ait e-postalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını açıkladı. Cumhuriyetçi aday Donald Trump ise bu duruma tepkili.

FBI Direktörü James Comey, Kongreye gönderdiği bilgilendirme mektubunda, Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton’ın e-postalarıyla ilgili araştırmanın tamamlandığını belirterek incelenen yazılarda herhangi bir yeni suç unsurunun bulunmadığını bildirdi.

Clinton’ın e-postalarına ilişkin daha önce temmuz ayında verdikleri kararı değiştirecek yeni bir bulgunun tespit edilmediğini ifade eden Comey, mektubunda, “Temmuz ayında açıkladığımız pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik yok.” ifadesini kullandı.

Kongreye gönderilen mektupla FBI, özel e-posta hesabını kullanmasıyla ilgili Clinton'a suçlamada bulunmayacağını duyurmuş oldu.

Hillary Clinton cephesi FBI'ın kararını memnuniyetle karşıladı

Clinton’ın seçim kampanyasında iletişim direktörlüğünü yürüten Jennifer Palmieri, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu sorunun çözülmesinden memnuniyet duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump ise karara tepki gösterdi...

Seçim kampanyası için bulunduğu Minnesota’da gazetecilere açıklama yapan Trump, bir kez daha rakibi Hillary Clinton'ı bu suçlamalarla ilgili temize çıkaran FBI'ı 'yolsuzlukla' suçladı ve "FBI'ın 650 bine yakın olduğu söylenen postaları bu kadar kısa sürede incelemesinin imkansız olduğunu" belirtti.

"Clinton şu anda hileli bir sistem tarafından korunuyor. Bunu çok uzun zamandır söylüyorum" diyen Trump, şöyle devam etti:

"Hillary Clinton suçlu. Bunu kendisi de biliyor, FBI da. Halk bunun farkında ve artık, 8 Kasım'da sandıklarda adaleti getirmek Amerikan halkına bağlı."

Ne olmuştu?

FBI Başkanı James Comey

FBI, Clinton’ın 2009-2013 yıllarını kapsayan Dışişleri Bakanlığı döneminde resmi yazışmaları kendi özel hesabından yaptığı gerekçesiyle Ağustos 2015’te soruşturma başlatmıştı. Bu yazışmalarda herhangi bir güvenlik açığı olup olmadığı araştırılırken, FBI Clinton'ın yargılanmasına gerek olmayacak şekilde soruşturmanın kapatılmasına temmuzda karar vermişti.

Ancak FBI Direktörü Comey, geçen ayın sonunda ABD Kongresine gönderdiği mektupta Clinton'ın e-posta "skandalı" ile ilgili yeni bilgilere ulaştıklarını ve bu kapsamda soruşturmayı yeniden açacaklarını bildirmişti.

Clinton E-Postalarıyla İlgili FBI'a Yeni Soruşturma İzni - onedio.com
Clinton E-Postalarıyla İlgili FBI'a Yeni Soruşturma İzni - onedio.com

Adalet Bakanlığından aldığı izinle FBI, Clinton'ın en yakın danışmanlarından Huma Abedin'in eşi eski Kongre üyesi Anthony Weiner'a ait bir bilgisayarda ortaya çıkan yaklaşık 650 e-postayla ilgili araştırma yapacağını duyurmuştu.

Başka bir soruşturma kapsamında bilgisayarları incelenen Weiner'in bir bilgisayarında Clinton ile Abedin arasındaki yazışmaların da yer aldığı e-postalara rastlayan FBI, bunu yeni bir belge olarak değerlendirip yeniden araştırma kararı almıştı.

BBC Türkçe ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir