CHP'li Özel: 'Bürokratik Süreç Uzadığı İçin Türkiye'nin Alacağı Grip Aşıları İran'a Gitti'

 > 
3PAYLAŞIM

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Hollandalı bir firmadan 1.5 milyon doz aşı alım anlaşmasının bürokratik yazışmaların uzaması nedeniyle iptal olduğunu, aşıların İran'a satıldığını söyledi. 

Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) girişimiyle Hollanda menşeili bir firma ile kurulan bağlantıyla Türkiye’ye getirilmesi planlanan 1.5 milyon doz grip aşısının bürokratik yazışmaların yaklaşık bir ay sürmesi nedeniyle bu sırada İran’a satıldığı belirtildi. 

Cumhuriyet'in aktardığı bilgiye göre; CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bürokrasiye yapılan ilk bilgilendirmeden bir ay sonra bu aşılar Hollandalı firma tarafından İran’a teslim edilmiştir. Şimdi bu gecikme nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yerine İranlılar aşılanıyor. Rejime kasteden anayasa değişikliğine gidilen süreçte Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak adlandırılan bu Saray rejiminin çok hızlı karar vereceği, çok esnek olduğu ifade ediliyordu. Ancak bu rejim yüzünden 1.5 milyon vatandaşımız grip aşısından mahrum kaldı” dedi.

"18-20 milyon doz aşıya ihtiyacımız var"

Aşıların temini için 11 Eylül’de başlayan bürokratik yazışma sürecinin 14 Ekim’e kadar uzadığını vurgulayan Özel, “65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlar için toplam 18-20 milyon doz ihtiyacımız olan grip aşısı yalnızca 1.2 milyon doz olarak Türkiye’ye geldi. Önceki yıllara kıyasla doz sayısının artırılmamış olması, bu sürecin iyi yönetilmediğini, Sağlık Bakanlığı’nın hazırlıksız olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

"Dağıtımı gecikti"

BirGün'ün aktardığına göre; CHP’nin sağlıkçı milletvekillerinden Gamze Taşcıer ise Sağlık Bakanlığı’nın on gün önce ithal edilen bazı grip aşılarının da halka zamanında uygulanmadığını söyledi:

“Bakanlık ölü sessizliğine bürünmüş durumda. Kaos giderek büyüyor. Aşılanacakların kıstasını belirlemeyi son güne bıraktıkları için ayın 14’ünde gelen aşılar tam bir hafta depolarda bekletildi. Zaten grip mevsimi artık başlamış, aşılamada da geç kalınmışken bir hafta da böyle boşa geçti. Akıl almaz bir organize beceriksizlik hali var. Aynı maske krizinde olduğu gibi, vatandaşla eczacılar ve hekimler karşı karşıya bırakıldı.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir