Görüş Bildir

CHP Grup Başkanvekili Gök: 'Savcı Göz Göre Göre Hayatını Kaybetmiştir'

Anasayfa
 > Gündem

Levent Gök, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Adliyesi’ndeki saldırıyla ilgili “Bir savcının odasına girerek, rehin alarak bir operasyon yürüten bu terör unsurlarına karşı devletin bu kadar seyirci kalması affedilebilir değildir. Savcı göz göre göre hayatını kaybetmiştir” dedi.

Zete'de yer alan haber göre Grup başkanvekili Gök’ün değerlendirmeleri şöyle:

Başbakan yüzleri maskeli, elleri silahlı kişilerden bahsediyor. Bayın Başbakan o kişiler oraya yüzleri maskeli girmedi ki. Ellerini kollarını sallaya sallaya girdiler. Senin istihbaratın, senin güvenliğin ne işe yarar? Olaydan emniyet kuvvetlerinin haberi yok, istihbaratın, MİT’in haberi yok, hükümetin haberi yok. Başbakan hala mızmız bir çocuk gibi genel başkanımıza güya çamur atacak. Savcı rehine alınmış, aradan saatler geçmiş ve arabulucular çağrılmış görüşmeler yapılıyor, Başbakan’dan tık yok. Cumhurbaşkanı konuşuyor. Başbakan Sayın savcı hayatını kaybettikten, operasyon bittikten sonra açıklamalar yapıyor. Ülkede çok ciddi bir hükümet krizi vardır. Böyle bir hükümetin Başbakanı yoktur. Bir savcının odasına girerek, rehin alarak bir operasyon yürüten bu terör unsurlarına karşı devletin bu kadar seyirci kalması affedilebilir değildir. Savcı göz göre göre hayatını kaybetmiştir.”

Savcının rehin alındığı odada neler yaşandığının hala bilinmediğini belirten Gök, “Adli tıp raporlarından sonra umuyoruz ki savcının üzerinden çıkan 5 kurşunla ilgili de kamuoyuna yeterli, aydınlatıcı bilgiler verilir” dedi.

Rehine alanların ve rehin alınanın ölmüş olmasına rağmen Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın operasyonun başarılı olduğu yönündeki sözlerini de eleştiren Gök, “Siz kamuoyuyla, milletle alay mı ediyorsunuz? Sayın Başbakan siz orada rehin alınan savcınızı koruyamıyorsanız bu işi bırakıp gidin, kimseye de çamur atmayın. Bunun altında kaldınız” dedi.

Gök, gazetecilerin saldırıyla ilişkin sorularına şöyle yanıt verdi:

“Ellerini kollarını sallaya sallaya girmişler. Hakim ya da polis kıyafetiyle girebilir. Bunu önlemek istihbaratın görevi. Savunmanın en önemli ayaklarından birisini oluşturan avukatlık mesleğine Başbakan’ın saldırması kabul edilemez. Başbakan kendi istihbarat zaafiyeti, güvenlik zaafiyetini başka kurumlara ve kişilere yıkmasın. Mızmız Başbakan başka yerlerde herhangi bir şekilde suç aramasın. İstanbul’daki olayın baş sorumlusu hükümettir, İçişleri Bakanı’dır, MİT’tir, güvenliktir, emniyettir. Hesabını versinler, kimseye çamur atmasınlar. görevlerini yapamıyorlarsa bırakır giderler, görevini yapacak aslan gibi yürekli insanlar gelir.”

Avukatların adliyeye girişi sırasında aranması konusunda yasal düzenlemeye ilişkin bir soru üzerine Gök, adliyeye girerken herkesin X ray cihazından geçtiğini belirterek, “Senin güvenlik zaafiyetinin sorumlusu avukatlar değiller” dedi.  

ZETE

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?