Çalışma Bakanı Açıkladı: 'Aleyna Tilki'nin Sözleşmesi ve Onu Çalıştıran Mekanlar İncelenecek'

 > 
100PAYLAŞIM

16 yaşındaki Aleyna Tilki ’nin gece kulüplerinde sahneye çıkmasıyla ilgili imzaladığı sözleşme mercek altına alındı. Çalışma Bakanlığı da Tilki'nin sahneye çıktığı mekanları incelemeye aldı. Yasaya aykırı olduğunu söyleyen Bakan Mehmet Müezzinoğlu "Yasa çocuklarımızı korumaya yönelik. Söz konusu duruma hoşgörüyle yaklaşılamaz. Bu noktada anne ve babaların sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor" dedi.

TV 8'deki Yeteneksizsiniz yarışmasında ismini duyurduktan sonra 'Cevapsız Çınlama' şarkısıyla dikkatleri üzerine çeken 16 yaşındaki Aleyna Tilki, imzaladığı sözleşme gereği bu ayın sonuna kadar İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerde sahneye çıkmaya devam edecek.

Bugün basına yansıyan haberlere göre Aleyna Tilki'nin gece çalıştırılması ve imzaladığı sözleşme mercek altında. Çalışma Bakanlığı da Tilki'nin sahneye çıktığı mekanları incelemeye aldı. 

Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Tilki'nin bir çocuk olduğuna dikkat çekerek gece kulüplerinde sahneye çıkmasına tepki göstererek şunları söyledi:

"Çocuklarımızı bu kötü alışkanlıkların merkezlerine asla teslim edemeyiz"

"18 yaşından küçük olan herkes bizim için çocuktur. Ruhsal ve psikolojik gelişimlerinin tamamlanması için bu yaş altındaki herkesin kötü alışkanlıklardan ve gelişimine olumsuz etki edecek ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir. Biz eğitim merkezlerimizin çevresinde dahi alkollü mekanlara geçit vermezken eğitim yaşındaki çocuklarımızı bu alışkanlıkların merkezlerine asla teslim edemeyiz."

Bakan Müezzinoğlu, İş Kanunu'na göre çocukların gece çalıştırılamayacağını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: "4857 sayılı İş Kanunu'nun 69'uncu maddesine göre; gece dönemine rastlayan sürelerde 18 yaş altında çocuklar çalıştırılamaz. Gece döneminden kasıt 20.00 ile 06.00 olarak belirlenmiştir."

Türkiye'nin Konuştuğu Aleyna Tilki Özel Hayatı İle İlgili Soruları Yanıtladı - onedio.com
Türkiye'nin Konuştuğu Aleyna Tilki Özel Hayatı İle İlgili Soruları Yanıtladı - onedio.com

"Çocuklarımızı korumaya çalışırken ailelerin desteği olmadan bunu başaramayız."

Aleyna Tilki'nin ailesine de seslenen Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Yasa çocuklarımızı korumaya yöneliktir. Söz konusu bu duruma da bu sebeple hoşgörüyle yaklaşılamaz. Burada anneler ve babaların kendi sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. Çocuklarımızı korumaya çalışırken ailelerin desteği olmadan bunu başaramayız."

Müge Anlı da konu ile ilgili görüşlerini programından açıklamıştı...

Müge Anlı: 'Devlet, Aleyna Tilki'yi Ailesinden Alabilir' - onedio.com
Müge Anlı: 'Devlet, Aleyna Tilki'yi Ailesinden Alabilir' - onedio.com

Sonrasında Aleyna Tilki'nin avukatından bu açıklama gelmişti:

Aile, Çalışma ve İçişleri bakanlıkların devreye girmesiyle birlikte, 16 yaşındaki Aleyna Tilki'nin vekili Avukat Abide Gülel Birsen genç şarkıcının kanunlara uygun şekilde sahneye çıkacağını kamuoyuna açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir