Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

 > 
32PAYLAŞIM

1. Özgecan'ı Kadınlar Uğurladı

Cenaze namazını kadınların ön safta kılmak istemesi üzerine tartışma yaşandı. İmam tartışmaya müdahale etti. Daha sonra ise cenaze namazı kadın ve erkeklerin karışık şekilde saf tutmasıyla kılındı. Bu arada, törene katılan kadınlar, "Kadın cinayetlerini durduracağız, Özge'ye uzanan eller kırılsın, Özge için adalet istiyoruz, kadınlar için özgürlük" sloganları atarak alkışlarla cenazeyi mezara kadar götürdü. Özgecan'ın tabutunu da kimseye bırakmayarak omuzlarında kendileri taşıdı.

Haberin Tamamı İçin:

2. 'TIR'daki Sır Aydınlandı

Türkiye’den Suriye’ye MİT TIR’larıyla yapılan silah ve cephane sevkıyatının Türkmenlere değil cihatçı Ansar el İslam örgütüne gittiği ortaya çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

3. Öcalan'ın Hazırladığı Çözüm Metni Hazır

Hükümet ile HDP arasındaki "çözüm süreci" görüşmelerinde, "en kritik aşama"ya gelindiği ve Sırrı Süreyya Önder ile Pervin Buldan’dan oluşan HDP Heyeti'nin, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile 2 gün boyunca yaptıkları görüşmelerde, Öcalan’ın “ Tahkim edilmiş eylemsizlik ilanı ” için şart koştuğu ‘ortak açıklama metni’ni hazırladığı belirtiliyor. HDP'nin de metni Kandil’e gönderdiği bildiriliyor ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da ortak metni açıklanmadan önce görmek istediği belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

4. Ahmet Nesin HDP'den Aday Adayı

TÜRK edebiyatının en büyük kalemlerinden Aziz Nesin'in Antalya'da yaşayan oğlu gazeteci yazar Ahmet Nesin, HDP'den Antalya milletvekili aday adayı oldu.

Haberin Tamamı İçin:

5. Mahir Kaynak Hayatını Kaybetti

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu Mahir Kaynak (81), evinde hayatını kaybetti.

Haberin Tamamı İçin:

6. 'Kızımın Tek Hatası Dolmuşa Binip Evine Gelmek mi?'

Tarsus'ta ölü bulunan Özgecan Aslan'ın annesi Songül Aslan, "Bir dolmuşa binip de evine gelirken bu katliamın olmasına benim aklım ermiyor. Kızımın tek hatası dolmuşa binip evine gelmek mi" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

7. Mimarlar ve Mühendisler ‘TMMOB'ye Dokunma’ Demek İçin Yürüdü

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) hükümet tarafından hazırlanan yeni bir torba yasa kapsamında bağımsızlığının yitirilerek faaliyetlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına tabii tutulmasına karşı Ankara’da geniş çaplı bir protesto eylemi düzenlendi.

Haberin Tamamı İçin:

8. Başbakan Davutoğlu: 'Yasayı Engelleyene Bonzai Taraftarı Diyeceğiz'

Başbakan Davutoğlu, İç Güvenlik Paketi'yle ilgili, "Eğer, Meclis'te bu yasayı engellemeye kalkarlarsa onların hepsine bonzai taraftarları diyeceğiz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

9. Erdoğan'a Hakaretten Bir Tutuklama Daha

İzmir’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan Onur Kılıç’a destek amacıyla Edirne’de Birleşik Haziran Hareketi üyeleri tarafından düzenlenen eylemde aynı ifadelerini kullanarak basın açıklaması yapan 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Kadir Yavaş da mahkemece tutuklandı.

Haberin Tamamı İçin:

10. Kadınlar Özgecan Aslan İçin Eylemde

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde vahşice katledilen Özgecan Aslan cinayeti için Taksim'de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından protesto yürüyüşü düzenlendi. Taksim Fransız Konsolosluğu önünde toplananlar yüzlerce kadın, Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir