Görüş Bildir
Haberler
Bu Yaz Tatilinde Yanınızdan Ayırmamanız Gereken 18 Kitap

Bu Yaz Tatilinde Yanınızdan Ayırmamanız Gereken 18 Kitap

GittiGidiyor
19.06.2014 - 12:53 Son Güncelleme: 25.06.2014 - 11:00

Tatilde elinizden bırakamayacağınız ve bir solukta okuyacağınız kitaplar… Duymadıysanız, görmediyseniz lütfen not edin. Tek sorun, bağımlılık yaratabilir.

1. Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali

1. Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.

2. Yüzyıllık Yalnızlık / Gabriel Garcia Marquez

2. Yüzyıllık Yalnızlık / Gabriel Garcia Marquez

Romanla ve edebiyatla uğraşan çoğu kişi tarafından mutlaka ilk 10'da gösterilen bu kitabı tanımlayan tek kelime: Şaheser. Nobel ödüllü Marquez'in dili, büyülü gerçekçiliği, fantastik atmosferi sizi çok şaşırtacak. Ayrıca kitap tam 16 yıllık emeğin ürünüdür. 'Bu kitabı okumayan kendine roman okudum demesin!' cümlesini duymak istemiyorsanız...

3. Aşkın İstilası - Yol / Metin Hara

3. Aşkın İstilası - Yol / Metin Hara

Üç kitaptan oluşacak olan 'Aşkın İstilası' serisi; dünyada yepyeni bir istila hareketi yaratacak. Şu an elinde tuttuğun kitap, serinin birinci kitabı, senin ilk adımın...

'YOL'

(Kitabın tanıtım bülteninden)

4. Nar Ağacı / Nazan Bekiroğlu

4. Nar Ağacı / Nazan Bekiroğlu

İki büyük savaşın savurup yeniden şekillendirdiği hayatlar, muhaceret, mücadele, kader, farklı inançların aktığı ortak zemin, üç ülke ve üç sevda Nazan Bekiroğlu'nun mürekkebi aşk olan kaleminde buluştu. 'Nar Ağacı' hayal kadar zengin, roman kadar güzel, tarih kadar gerçek bir hikâye… İncelikle işlenmiş karakterleri, son derece zengin detayları ve dönemi anlatmadaki maharetiyle okuyanı çarpacak ve yıllarca unutulmayacak bir kitap...

5. İnce Memed / Yaşar Kemal

5. İnce Memed / Yaşar Kemal

1955'te ilki yazılan bu eser, tam dört tanedir. Adeta Türk toplumunun özünü verir. Toroslarda geçen hikaye; isyanın, cahilliğin, köy hayatının bir panoramasını çıkartır. Ayrıca  seri, Köy romanlarının ve toplumcu gerçekçilik akımının en yetkin örneğidir.

6. Sevda Sözleri / Cemal Süreya

6. Sevda Sözleri / Cemal Süreya

Adından bir harfi (Y) iddiada kaybetmiş bir adam, şarkısı yarım, tarzı ikinci yeni, şiiri afilli. Sonrası mı? Sonrası iyilik güzellik... Türk edebiyatının en güzel 'Sevda Sözleri' kısacası!

7. İşaret Çocukları / Cahit Zarifoğlu

7. İşaret Çocukları / Cahit Zarifoğlu

'Yedi Güzel Adam'ın en iyisi ya da en derini mi bilemem ama en artisti olduğu kesin. Zarifoğlu, bugün yeniden gündeme gelen bir şair, dinlemek lazım, okumak lazım, dehlizlere dalmak da!

8. Ustam ve Ben / Elif Şafak

8. Ustam ve Ben / Elif Şafak

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbulHindistan'dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.

Elif Şafak'ın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…

Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...

Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

9. Cehennem Çiçeği / Alper Canıgüz

9. Cehennem Çiçeği / Alper Canıgüz

Alper Canıgüz'ün eşsiz kahramanı Alper Kamu'yla birlikte her türlü şiddetin hüküm sürdüğü bir atmosferde, kırık hayatların, küllenmiş aşkların ve daha nice esrarın peşinde kara mizahla yüklü yeni bir yolculuğa çıkıyoruz.

Kahramanımız, bu kez bir çocuğun ölümü ve eski bir aşk hikayesinin ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için uğraşırken, 'İnsanlığa dair kavrayışımızı biraz daha ileri götürmeyecekse bir cinayeti çözmenin ne anlamı var ki?' diyen bir dedektife yakışacak şekilde, adalet kavramımızı sorguluyor.

Alper Kamu Cehennem Çiçeği; ilk üç romanıyla edebiyatımızda kendine özgü ayrıcalıklı bir yer edinen Alper Canıgüz'den kahkaha ve gözyaşının iç içe geçtiği büyülü bir serüven.

10. Açlık Oyunları Serisi / Suzanne Collins

10. Açlık Oyunları Serisi / Suzanne Collins

Distopya türünün yetkin örnekleri olan 1984, Biz ve Cesur Yeni Dünya gibi romanlardan oldukça etkilenen Suzanne Collins, Açlık Oyunları'nda bu türün adeta modern ve popüler bir uyarlamasını yapmış. Kitabın en önemli özelliği sürükleyicilik.

11. Aynı Yıldızın Altında / John Green

11. Aynı Yıldızın Altında / John Green

16 yaşındaki kanser hastası Hazel Grace'in birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür ve konulan teşhisle birlikte yıldızlar, öyküsünün son bölümünü çoktan kaleme almıştır. 

Fakat Augustus Waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubu'nda boy gösterince Hazel'ın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır...

12. Game of Thrones Çizgi Romanı Serisi

12. Game of Thrones Çizgi Romanı Serisi

Hepimizin malumu olduğu, fenomen dizi Game of Thrones'un çizgi roman hali sizi çok ama çok şaşırtacak. Kitabı lezzeti farklıdır bilenler bilir; dizisine zaten diyecek bir şey yok. Ancak çizgi romanı gerçekten çok farklı bir zevk veriyor!

13. Fedailerin Kalesi Alamut / Wladimir Bartol

13. Fedailerin Kalesi Alamut / Wladimir Bartol

Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesinin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikayesi. Bir tarafta Hasan Sabbah'ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer. Sabbah'ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir. Hikaye 11. yüzyıl İran'ında, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah'ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesi'nde geçmektedir.

14. Mihmandar / İskender Pala

14. Mihmandar / İskender Pala

İstanbul'u fethetmeye gelen Eyüp Sultan'ın hikayesini anlatan bu kitap, hem sürükleyici anlatımı, hem de tarihi dokusuyla elden düşüremeyeceğiniz bir roman!

15. Suskunlar / İhsan Oktay Anar

15. Suskunlar / İhsan Oktay Anar

Eflâtun rengi hayaller kuran bir 'suskun'un sözleridir bu roman. İşittiğini gören, gördüğünü dinleyen, dinlediğini sessizliğin büyüsüyle sırlayan ve tüm bunların görkemini hikâye eden bir adamın alçakgönüllü dünyasına misafir olacaksınız, satırlar akıp giderken. Bu roman tüm diğer İhsan Oktay Anar romanları gibi, hiç bitmesini istemeyeceğiniz romanlar familyasından...

16. Şeytanı Uyandırma / John Verdon

16. Şeytanı Uyandırma / John Verdon

Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda...

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

17. Kayıp Sembol / Dan Brown

17. Kayıp Sembol / Dan Brown

Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon, Kongre Binası'nda konferans vermesi için yakın bir arkadaşından davet alır. Ancak, Washington'a varır varmaz oldukça garip bir durumla karşı karşıya kalan profesör, kendini korkunç bir oyunun ortasında bulur. Kongre Binası'na bırakılmış olan bir sembolün -yakın arkadaşı Peter Solomon'ın kesik eli- varlığını haber veren bir telefon, Langdon'ı hiç de yabancısı olmadığı bir dünyaya davet etmektedir.

18. Böğürtlen Kışı / Sarah Jio

18. Böğürtlen Kışı / Sarah Jio

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel'ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel'ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

80 sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera'yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
49
39
12
11
10
10