Bu Yaz Evdeyiz: Yurt Dışı Tatilleri İptal Ediliyor, Euro Bölgesi Rotalardan Çıktı

 > -

Doların ve euronun son aylarda rekor üzerine rekor kırması yurt dışı tatillerinin iptal edilmesine neden oldu. Tur şirketlerinin indirimlerine ve kampanyalarına karşı yurt dışı tatillerini iptal eden vatandaşlar rotalarını euronun kullanılmadığı ülkelere çevirdi. 

Dolar 4,92'yi Gördü: Yılbaşından Bu Yana Türk Lirasındaki Değer Kaybı Yüzde 22’yi Aştı - onedio.com
Dolar 4,92'yi Gördü: Yılbaşından Bu Yana Türk Lirasındaki Değer Kaybı Yüzde 22’yi Aştı - onedio.com

Dolar 4'ü, euro ise 4.50 TL'yi geçince tur şirketleri kur sabitleme yoluna gitti.

Vatan gazetesinden Emre Eser'in haberine göre, geçtiğimiz dönemlerde doların 4 TL, euronun da 4.50 seviyelerini aşmasının ardından rezervasyonlarda iptaller başlayınca tur operatörleri paket fiyatlarında kur sabitleme modeline geçti ve yüzde 20'ye varan indirimler yaptı.

Son 2 haftada dolar ve euro başta olmak üzere kurlarda yaşanan yeni zirveler Türk tatilcilerinin planlarını iptal etmelerine neden oldu.

'Alım gücü yüksek olan vatandaşlarda hiçbir iptal yaşanmadı'

Yurt dışı tatil paketlerine bakıldığında iptaller en çok 200 eurodan bin euroya kadar olan paketlerde yaşandı. Giriş segmentindeki paketlerin iptal edilmesine rağmen alım gücü yüksel olan vatandaşların tatillerini iptal ettirmediklerini söyleyen Pronto Tour CEO’su Ali Onaran şöyle devam etti:

"Düşüşün önemli bir kısmı giriş segmentteki tatil paketlerinde oldu. Alım gücü yüksek olan vatandaşlarda hiçbir iptal yaşanmadı. Özellikle 3 bin euro seviyesindeki paketler eskisi gibi satmaya devam ediyor."

Tatilciler euro bölgelerini artık tercih etmiyor.

Bugüne kadar Türk tatilcilerinin Yunanistan, Hırvatistanİspanya ve Karadağ gibi ülkeleri seçtiğini söyleyen Ali Onaran, özellikle euronun 5.70 seviyelerine gelmesiyle tatilcilerin euro kullanılmayan Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Çekya, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelere yöneldiğini aktardı.

'Tatilcilerin yurt dışı tercihlerinde son 3 ayda önemli değişiklikler görüldü'

Son 3 ayda yurt dışına çıkacak olan vatandaşların tercihlerinde önemli bir değişim gözlemlendiğini söyleyen Ali Onaran, şöyle devam etti:

"Vatandaşların tercihlerine baktığımızda euro ve dolar kullanılan ülkelere yapılan rezervasyonların geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15-20 azaldığını görüyoruz. Buna karşın Balkanlar yüzde 25, Dubai yüzde 40, Çin yüzde 12, Rusya yüzde 30, Fas yüzde 65’lik bir artış eğilimi gösterdi."

İptal edilen ya da gidilemeyen yurt dışı tatil planları sosyal medya gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir