Görüş Bildir
Haberler
Bu Köyde Yeni Doğan Her Kız Çocuğu İçin 111 Ağaç Dikiliyor

etiket Bu Köyde Yeni Doğan Her Kız Çocuğu İçin 111 Ağaç Dikiliyor

Emre Ordu
22.03.2016 - 21:41 Son Güncelleme: 23.03.2016 - 15:09

Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde Piplantri Köyü genç kızları ve gezegeni onurlandırmak adına her kız çocuğu doğumunda 111 ağaç dikiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bir çocuk doğduğunda her kültürün kendine özgü kutlamaları vardır. Ancak, çoğu toplumda kız çocuk doğumu erkek çocuk doğumuna nazaran daha az kutlanmaya değer görür.Hindistan’da bir köyde ise bu durumun tam tersine doğan her kız çocuğu için büyük bir jest olarak onların adına 111 ağaç dikiliyor.

Şimdiye kadar bu uygulamayla birlikte binlerce ağaç dikildi.

Bu uygulamanın Piplantri Köyü’nde kadınlara karşı tutumun değişmesi ve ağaç bakımına daha fazla ekonomik fırsatların sağlanması yönünde büyük etkisi oldu.

Ağaçlar küçük kızların simgesi oluyor ve köylüler hep birlikte aloe vera bitkilerini termitlere karşı korudukları gibi, kızlarını da aynı titizlikle büyütüyorlar.

Gehri Lal Balai adında 28 yaşında bir baba, bir önceki yıl dikilen 111 fidan hakkında Hindustan Times’e konuştu: “Fidanların bakımını üstlenmek kızımı uyuturkenki sakinliğini izlemek kadar mutluluk verici bir histi.”

Köyün eski liderinin genç yaşta ölen kızını onurlandırmak adına başlatılmış

Tarih boyunca, Hindistan’ın çoğu köyünde bir kız çocuğunun doğumu aileye büyük bir yük olarak kabul ediliyordu. Zira kızların çeyizlerinden dolayı evliliğin maliyeti oldukça yüksek oluyordu. Bu yüzden, kızların erkeklere kıyasla daha az değer görmesi, yetersiz eğitim almaları ve 18 yaşından önce evlendirilmeleri makul kabul ediliyordu.

Bu uygulamalardan kaynaklanan kadına yönelik şiddet Hindistan’da ısıtılmış bir konu olmaya devam ediyor. Ancak, Piplantri bu sınırlamaları tamamen reddetmiş gibi görünüyor. Köyün eski lideri Shyam Sundar Paliwal, köye özgü ağaçlandırma uygulamasına, genç yaşta ölen kızı Kiran’ı onurlandırmak için başlamış.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tıpkı ağaçlara önem vermeye devam eden köy toplumu gibi, ailelerin de kenara koyacağı 31 bin rupi (yaklaşık 1500 lira) değerinde 20 yıllık bir fon ile kız çocukları aileye ekonomik bir yük olarak görülmüyor. Oluşturulan fona karşılık veliler, kızlarını 18 yaşına gelmeden ve okulunu bitirmeden evlendirmeyeceklerine dair bir belge imzalıyorlar. Aynı zamanda ağaçların bakımını yapmaya söz veriyorlar.

Bu güzel gelenek, köyde kadınlara olduğu kadar çevreye de daha fazla değer vermeye teşvik ediyor. 

Gaia Dergisi

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
544
187
5
3
3
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mümtaz Nazif

Şimdi bu köydekiler ilkel, sokakta parkta asansörde göz göze gelmeye korkan selam vermeye çekinen biz mi çağdaşız?

Erich von Manstein

Bu ülkede tecavüze uğrayan her kadın için bir ağaç dikilse Hindistan'ı bile geçebilir ne yazık ki

Michael Faraday

çok haklısın kardeş

dilara

Gelenek dediğin böyle olmalı :)