Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BM: Suriyeliler İçin Kaynaklar Tükeniyor

 > 
7PAYLAŞIM

BM’nin mültecilerle ilgili bugün yayınladığı rapora göre; kaynakların yetersizliği Suriye’deki 3.9 milyon insana yapılmak istenen insani yardımı engelliyor. 

Komşu ülkelerdeki 20 milyon sığınmacı ise zor şartlarla mücadele ediyor. Bölgesel Mülteci ve Dirençlilik Planı’nına (3RP) destek veren 200 ülkeyi bu insanlara destek vermeye çağıran BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, durumun aciliyetini bir kez daha vurguladı.

4.53 milyar dolar gerektiren bir programa imza atan BM, bu miktarın sadece yüzde 23’ü yani 1.06 milyar dolarının toplandığını, 3.47 milyar dolarının ise eksik olduğunu bildirdi.

'Önümüzdeki 6 ay için kaynak yok'

BM Mültecilerden Sorumlu Yüksek Komiseri Antonio Guterres: “Bu kitlesel kriz, uluslararası toplum tarafından daha fazla sorumluluk almayı gerektiriyor. Kaynaklarımız hızla tükeniyor ve önümüzdeki 6 ay içinde bu insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamama riski ile karşı karşıyayız” dedi.

Suriyelilerin güvenlik sorunu giderek yükseliyor

BM raporunda ayrıca 750 bin çocuğun okula gidemediğini, 1.6 milyon kişiye yapılan yiyecek yardımının azaldığını ve 70 bin hamile kadının sağlık açısından risk altında olduğunu açıkladı. Eğer gerekli para toplanamazsa 130 bin civarında aile günlük yiyecek yardımını; 1.7 milyon kişi bu yılın kışında giyecek ve yakacak yardımı alamayacak.

Raporda, mültecilere kapılarını açan ülkeler üzerindeki baskının arttığı ve Suriyelilerin güvenlik sorununun gittikçe yükselerek, bunun da Suriyelileri Avrupa’ya göç etmeye zorladığının altı çizildi. Akdeniz’i geçmeye çalışarak Avrupa ülkelerine sığınmak isteyen mültecilerin ölümle burun buruna geldiği de raporda yer aldı.

Rapor, uluslararası toplumu Suriyelilere kapılarını açan ülkelerin omzundaki yükün azaltılması adına belli yardımları üstlenmesi ve bu sorunun çözümü için Suriyelilerin yeniden yerleştirilmesinde rol alması için çağrıda bulundu.

Özge Düzgün, DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir