BM: Mülteci Sayısında Son 70 Yılın Rekoru Kırıldı

-

Fotoğraf: AFP

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, silahlı çatışmalar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan kişi sayısının şu anda 51 milyonu geçtiğini açıkladı.

Ban, "İnsani yardıma muhtaç kişi sayısı, son 10 yılda ikiye katlandı. Hâlihazırda, silahlı çatışmalar yüzünden yerinden olan kişi sayısı, 1945'ten bu yana olan dönem için rekor düzeyde. 51 milyondan fazla mülteci var" dedi.
Ortalama olarak insanların 17 yıl evlerinden uzakta yaşamak zorunda olduğunu belirten BM Genel Sekreteri, "Milyonlarca çocuk okula gitmiyor, bazıları yıllar boyunca dersleri kaçırmak zorunda. Durum kötüleşmeye devam ediyor" uyarısında bulundu.

'1 milyar insan göç etmek zorunda kalacak'

Fotoğraf: AP

Silahlı çatışmaların yanı sıra, küresel iklim değişikliğinin de kitlesel göçe yol açtığını ifade eden Ban Ki-mun, "İklim değişikliğinin yol açtığı sonuçlar yüzünden 2050 yılına kadar 1 milyar insanın göç etmek zorunda kalacak" tahmininde bulundu.
Ban, Birleşmiş Milletler'in mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamak için mümkün olan tüm tedbirleri aldığını belirterek, "BM, dünya genelinde her yıl 90 milyon kişiye gıda yardımı sağlıyor ve çocukların yüzde 58'inin aşısını yapıyor. Böylece her yıl yaklaşık 3 milyon hayatı kurtarıyoruz" dedi.

Genel Sekreter, Kızıl Haç gibi devlet ve sivil örgütlerin faaliyetine de dikkat çekti.

Ban, 26-27 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul'da düzenlenecek tarihin ilk Dünya İnsani Zirvesi'ne de değinerek, insanların ihtiyaçlarını daha etkili karşılamak için tüm ülkeleri ve sivil toplum örgütleri bu zirveye aktif olarak katılmaya çağırdı.

Sputnik News

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir