Birey Olduğunu İspatlamaya Çalışan Çocuğun Yaşattırdığı 14 Sıkıntı

 > -
Abone ol

Hamdi Bey'den bize ulaşan kısa mektupla içeriğimize giriş yapıyoruz.

Hamdi Çelen, 35, İstanbul...

Ergenlik dönemi falan hikaye diyorum dinleyen yok, çocuk denen canlının 4-5 yaşındaki halinden Allah esirgesin hepimizi. Ergen olsa ağzına iki tane vurabiliyorsun, odana çık cezalısın diyebiliyorsun, okuldan alıp sanayiye işe verebiliyorsun. Oysa birey olduğunu farkına varmaya başlayan ve bunu ispat çabasına girişen 4 yaşındaki tuhaf şeye ne yapacaksın? Dövsen dayaktan anlamıyor, rencide etsen umurunda olmuyor, e zaten iş başı yapacak durumda değil, mal gibi saçma sapan azarlarla, inatlaşmalarla ömrünü yiyor fark edemiyorsun. 

Bu çocuk psikologlarının da kendi çocukları falan yok sanırım ya da doğduğu andan itibaren öyle bir yetiştiriyorlar ki çocuk birey olduğunu fark edene kadar üniversite yaşına gelmiş oluyor. Arkadaş birey olduğunu fark etmek ne kadar zor olabilir ki? Hadi diyelim bunun farkına vardın bir de neden bana ispatlamaya çalışıyorsun ki? Lan daha dün s.çtığım b.ksun 35 yaşındaki adamla neyin yarışını yapıyorsun, neyin mücadelesini veriyorsun? Ben senin birey olduğunu kabul etmeye hazırım, çık gel, "anne, baba ben birey oldum" de, "aha bunlar da kurallarım" de oturalım konuşalım. İllaki uzlaşmaya varırız, ama bireyliğimi ispat edeceğim diye perdeye mürekkep dökmek, halıya sıçmak da neyin nesi? 

Psikologa gidiyorsun “doktor bey bu çocuk halıya sıçıyor” diyorsun, “bu yaşlarda normal birey olduğunun farkına varıyor ve bunu size ispat etmek istiyor” diyor. Ya Allah aşkına halıya sıçmak neyin ispatı? Birey oldum diye halıya sıçan yarın ergen olunca ağzıma sıçmaz mı? bunun bir çaresi olmamalı mı? O birey olacak ceremesini ben çekeceğim, halıdan bok kazıyacağım. 

Arkadaş puro-penis ilişkisi aklıma yatıyor da, birey olmak-halıya sıçmak ikilisini bir türlü denk düşüremedim kafamda. Doktorda sıkıntı var sanırım, ben yine annemin öğütlerine döneyim anasını satayım. Şunca yıllık bireyim, bir kere halıya sıçmak gelmedi aklıma arkadaş!!

1. Üç yaşına gelen çocuk artık kendini ifade edebildiği için birey olarak kabul edilir.

2. Kendini birey olarak görmeye başlayan çocuk sınırlarını çizmek, kendini kabul ettirmek isteyecektir.

3. Bu evrede her konuda sizinle inatlaşma içine girecek,

4. Koyduğunuz kurallara uymak istemeyecek,

5. Kendisi istemiş olsa dahi, yerine getirdiğiniz bir isteğine hayır diye cevap verecektir.

6. Eğer çocukta aklınıza yatmayan, "bunu niye yaptı ki şimdi?" dediğiniz bir davranış varsa bilin ki birey olduğunu ispat çabasıdır.

7. Bu evrede sizin başkalarıyla konuşmalarınızı bölecek, telefonda sizi konuşturmayacak, evin içinde bağırarak gezecektir.

8. Artık onları "ben öyle istediğim için" gibi bir sözle kandıramazsınız.

Neden yaptığınızı, bunun sonucunda ne olacağını, vs. açıklamak zorundasınız.

9. Kesinlikle inatlaşmaya girmeyin, tutturmasına izin vermeyin, o kazanacak siz üzüleceksiniz.

10. Hırçınlığın ne demek olduğunu anlamanıza çok az kaldı.

11. Çok temkinli ve akıllı davranmalısınız, yanlışlarınızı, tutarsızlıklarınızı, çelişkilerinizi çok güzel yakalar ve bunu size karşı kullanır.

12. Diğer insanların yanında sizi rezil etme çağındadır, başka insanlarla birlikteyken onunla ilişkinizde daha dikkatli olun.

-Oğlum büyüyünce doktor olacak, değil mi Emre?

-O senin fikrin, ben doktor olmayı düşünmüyorum.

13. Onu odasına yollayıp, yaptığı şeyi düşünmesini ve özür dilemek isterse salonda onu beklediğinizi söylemek sadece Amerikan filmlerinde işe yarıyor.

14. Ona kılık kıyafet alacaksanız yanınızda olmasını ve onun seçmesini sağlayın, yoksa giymemek için direnecek sizi ağlatacaktır.

Bonus - Sizin tutum ve davranışlarınızın birebir taklit edildiğini unutmayın. Sizinle inatlaşsa da sizi taklit etmekten de geri durmaz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

Ben okul öncesi öğretmeniyim. 4 yaşa kaç yıl devam ettim ama anlattiginiz çocuklar çogunlukla cocugunu adam yerine koymayan sorunlu ailelerden geliyor.

triskadannagme

Şimdi çocuk psikolojisi üzerinden başlamadaaçöda... bla bla bla. Ağzının ortasına terliği yememiş nesil bunlar. Sakın bana çocuğa dayak zırvaları söylemeyin,bahsetmeye çalıştığım şey bu değil. Terlik yiyen nesil anladı beni.

Gizli Kullanıcı

Bu galeride bahsedilen hırçın ve dengesiz tutum ve davranışlar her çocuk için geçerli değildir. Çocuklar psikolojileri ve ruh hallerine bağlı olarak davranırlar. Eğer çocuğa baskı yapılmıyorsa, anne-baba çocuğun yanında kavga etmiyorsa, çocuk sürekli terslenmiyorsa çocuğun bu tür davranışlar sergilemesi pek de mümkün görünmüyor. Anne-baba çocuğa anlayışlı davranmalıdır ancak bu demek olmuyor ki çocuğun her istediğini yapın ve onu şımartın. Örneğin çocuk size bir soru soruyorsa ona ciddi ve tatmin edici cevaplar verin. Eğer çocuğu terslerseniz ve onu hafife aldığınızı hissettirirseniz tabii ki çocuk birey olduğunu ispatlamak için uygun olmayan yollara başvuracaktır. Bu davranışlara engel olmak için ilk önce onu önemsediğinizi ve onu ciddiye aldığınızı ona hissettirmeniz gerekir.

Gizli Kullanıcı

Şimdiki sıpalar daha canavar sanki ya da biz çok kolay kandırılan saftoriklerdik.

Gizli Kullanıcı

Seçenek çok yoktu belki ondan olabilir.

ezionun-amcasi

çocuk bir ey olmamalı

Görüş Bildir