Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birçoklarına Hayal Gibi Gelen Yeteneklere Sahip Bir 'Empat' Olup Olmadığınızı Anlamanın 30 Yolu

 > 
65bPAYLAŞIM

Empatlar, insanların vücut dilini, ses tonunu, beden hareketlerini, konuşurken seçtikleri ve kaçındıkları kelimeleri, yürüttükleri mantığı okuyabilen kişilerdir. Hayatlarını başka şeylerden çok, neyin nasıl “hissettirdiğine” bakarak yaşarlar. Başkalarının duygularını kendilerininmiş gibi almaya eğilimlidirler. Aşağıdaki maddeler de sıklıkla empatların deneyimlediği şeylerden oluşmaktadır. Bu sebeple eğer bu listedeki maddelerin en az 10 tanesine "evet" diyebiliyorsanız (özellikle 1 ile 10 arası), bir empat olmanız oldukça muhtemeldir. 

Not: Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenlerin buraya bakmalarını tavsiye ederiz.

Kaynak: https://empathayat.wordpress.com/2014/01...

1. Biliş:

Empatlar bir şeyi söylenmeden öylece bilirler. Bu biliş, birçoklarının sezgi veya iç ses olarak tarif etmesine rağmen bundan öte bir şeydir. Empat'ın bu armağanının güçlü olması, onun yeteneğine ne kadar uyumlandığıyla bağlantılıdır.

2. Herkese açık alanlarda bulunmak bunaltıcı gelebilir!

Alışveriş merkezleri, süpermarketler, stadyumlar, yani bir sürü insanın olduğu yerler empatları çalkantılı bir şekilde başkalarından gelen sıkıntılı hislerle doldurabilir.

3. Başkalarının duygularını hissetmek ve onları kendine almak:

Bu empatlar için en okkalı durumlardan biridir. Bazıları, yakınlardaki insanların duygularını hisseder ve bazıları da çok çok uzaklardaki insanları hisseder, ya da ikisi birden olabilir. Yeteneklerinin farkında olan usta bir empat, insanların onun hakkında kötü bir düşünceye sahip olduğunu çok uzak mesafelerden bile hissedebilir.

4. Şiddet, zalimlik veya trajedi içeren şeyleri izlemek dayanılmazdır:

Empat ne kadar uyumlanmışsa (ne kadar ilerlemişse) bu durum daha da şiddetlenir. Bu yüzden çoğu empat eninde sonunda televizyon izlemeyi ve gazete okumayı bırakmak durumunda kalır.

5. Birisi dürüst olmadığı zaman bilmek:

Bir arkadaş veya sevdiği bir insan yalan söylediği zaman bilme durumudur (ki birçok empat sevdiklerinin ona yalan söylediğini bilmek acı verici olduğu için buna odaklanmamaya çalışır. Ya da birisi bir şey dediğinde, öbür şeyi hissediyor/düşünüyorsa, bilme durumu.

6. Başkasının fiziksel semptomlarını almak:

Bir empat neredeyse daima başka birinin belirtilerini kendinde ortaya çıkarır (üşütme, göz enfeksiyonu, vücuttaki ağrı ve acılar). Özellikle de çok yakın olduğu kişilerle olur ve bir nevi duygudaşlıktır bu.

7. Sindirim bozuklukları ve bel problemleri:

Güneş sinirağı çakrası karındadır ve duyguların tahtı olarak da bilinir. Burası, empatların başkalarından gelen duyguları hissettiği bölgedir ve bu nedenle bu bölge zayıf düşebilir, sonunda da mide ülserinden İBS’ye kadar varan sonuçlarla karşılaşabilir. Bel sorunları ise, başka sebeplerden ziyade topraklanmama yüzünden gelişebilir ve empat olduğundan bihaber olanların çoğu zaten çoğunlukla topraklanmaz.

8. Daima mazlumu gözetmek:

Acı çeken, duygusal yara almış veya korkutulmuş olan insanlar bir empatın dikkatini ve şefkatini daima çeker.

9. İnsanlar hep ona içini döker, hiç tanımadığı insanlar bile:

Bir empat, insanların sorunlarına, problemlerine çöplük olabilir, ki dikkatli olmazsa hepsi onun üzerinde kalabilir/o sorunlar kendininmiş gibi olur.

10. Kronik yorgunluk:

Empatların enerjileri çoğunlukla sömürülür. Bu enerji vampirleri tarafından da, başkalarının üzerine fazla düşmekle de olabilir. Böylesi bir durumda, uyku bile fayda etmez. Çoğuna Myalgic Encephalopathy tanısı konulur.

11. Bağımlı kişilik:

Alkol, uyuşturucu, seks gibi empatın bulaşmadığı çok az şey vardır. Bunun sebebi dışardan gelen duyguları kapatmaya çalışmalarıdır (Ki bunu bilinçli olarak farketmezler). Kendini korumanın başka bir şeklidir ve bu bir kişi veya şeye karşı olabilir.

12. Şifacılığa, holistik terapilere ve metafizik olan her bir şeye çekim duyarlar:

Çoğu empat başkalarını iyileştirmeyi sevse de, kendilerini eğittikten, uzmanlaştıktan sonra şifacılığa (bu konuda doğuştan bir yetenekleri olmasına rağmen) sırtlarını da dönebilirler. Çünkü şifa verdikleri kişilerden çok fazla üzerlerine yük alırlar. Bu özellikle empat olduklarının farkında değillerse geçerlidir. Doğaüstü güçler empatlara çekici gelebilir ve kolay kolay şaşırmaz veya şok olmazlar. Hatta birçoklarının akla hayale sığmaz olarak varsaydığı keşiflerde bile. Örneğin, başkaları dünyanın düz olduğuna inanmışken, empatlar yuvarlak olduğunu bilmektedir.

13. Yaratıcı:

Şarkı söylemek olsun, dans etmek olsun, rol yapmak olsun, yazmak ve çizmek olsun, bir empat oldukça güçlü bir yaratıcılık damarına, geniş bir hayal gücüne sahiptir.

14. Doğayı ve hayvanlara aşık:

Doğanın içinde olmak empatlar için bir gerekliliktir ve evcil hayvanlar yaşamlarında olmazsa olmazdır.

15. Yalnızlık ihtiyacı:

Bir empatın eğer kendiyle baş başa kaldığı bir zamanı olmazsa, kafayı yemesi işten değildir. Bu özellikle çocukluklarında bariz olarak gözlemlenir.

16. Keyif almadıkları bir şeyi yapmak onlar için imkansızdır:

Bu şekilde sahte bir hayat sürdüklerini hissederler. Bir empata hoşlanmadığı bir şeyi suçluluk duygusu aşılayarak veya başıboş olarak etiketleyerek yaptırmaya zorlamak onu sadece mutsuz eder.

17. Teşvik edilmezse kolayca sıkılır ve/veya dikkati dağılır:

İş, okul ve ev hayatının empatlar için ilgi çekici tutulması gerekir, yoksa oldukları yerden koparlar, hayallere dalarlar ve/veya bir şeyler karalamaya başlarlar.

18. Hakikat için mücadele eder:

Bu özellikle, bir empat yeteneklerini ve doğuştan hakkı olan şeyi keşfettiği zaman daha yaygınlık gösterir. Yalan/uydurma olan herhangi bir şey fazlasıyla rahatsız hissettirir.

19. Daima cevapların ve bilginin arayışındadır:

Cevapsız sorular bir empat için moral bozucu olabilir ve bir açıklama bulmak için yanıp tutuşurlar.

20. Maceradan, özgür olmaktan ve seyahatten hoşlanır:

Empatlar özgür ruhlardır.

21. Kargaşadan tiksinir:

Bu empatın ağırlık hissetmesine ve enerji akışının bloke olmasına yol açar.

22. Hayal kurmayı çok sever:

Bir empat bir boşluğa saatlerce bakıp, kendi dünyasında keyif ve mutluluk dolu zamanlar geçirebilir.

23. Rutin işleri, kuralları veya kontrolü hapis gibi görür:

Özgürlüklerini kısıtlayan herhangi bir şey empatı güçten düşürür, hatta zehirler.

24. Çok yemeseler de kilo almaya yatkındırlar:

Fazla kilo, dışarıdan gelen negatif enerjilere karşı korunmanın bir başka şeklidir.

25. Çok iyi dinleyici:

Karşılarındaki çok güvendikleri biri olmadığı müddetçe, kendileri hakkında pek konuşmazlar. Başkaları hakkında şeyler öğrenmeyi ve bilmeyi severler ve gerçekten umursarlar.

26. Narsisizme tahammülü yoktur:

Ne kadar kibar ve hoşgörülü olsa da, empatlar egoist (kendini önemseyip başkalarının duygularını veya bakış açılarını önemsemeyen) insanların etrafında olmaktan hoşlanmazlar.

27. Haftanın günlerini hissetme yeteneği:

Cuma gününün verdiği hissi, çalışıyor veya çalışmıyor olsalar da alırlar. Genel (kolektif) nasıl hissediyorsa onlar da bu hissi kaparlar. Birkaç gün öncesinden, bankalar gibi yerlerin tatile gireceği zamanları hissedebilirler, onlar için dünya sanki gülümsüyor gibi gelir, sakin ve rahatlamış hissettirir. Pazar akşamları, pazartesiler ve salılar, çalışma günleri olduğu için oldukça ağır bir his verir.

28. Antikaları, yaş almış şeyleri veya ikinci el eşyaları almamayı tercih eder:

Önceden kullanılmış herhangi bir şey, önceki sahibinin enerjisini taşır. Bir empat, içinde artık enerji olmayan sıfır bir araba ve hatta ev almayı (finansal durumları müsaitse) büyük olasılıkla tercih edebilir.

29. Yemeğin enerjisini sezmek:

Birçok empat tadını sevse bile et yemekten hoşlanmaz çünkü hayvanın titreşimlerini (özellikle hayvan acı çekmişse) hisseder.

30. Soğuk, huysuz, çekingen, kopuk biri gibi görünebilir:

Bir empatın nasıl hissettiği, dünyaya gösterdikleri yüzle ilintilidir. Çalkantılı bir ruh haline yatkın olabilirler ve eğer üzerlerinde çok fazla negatif enerji varsa bu onları asosyal hatta sefil bir duruma sürükler. Empatlar mutsuz olduklarında mutlu gibi davranmaktan nefret ederler ve bu sadece onların durumunu kötüleştirir (hizmet sektöründe çalışınca, güler yüzlü olmak özellikle çok zorludur) ve bir nevi kaçacak bir delik aramalarına yol açar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-dionysos

Safsata... Güneş sinirağı çakrası karındadır ve duyguların tahtı olarak da bilinirmişmiş. :D :D

bilge-ozoglu

hic sıkıntı yaşamadan kalabalık alışveriş merkezlerine, konserlere, vs gidebiliyor, toplu taşıma kullanabiliyorsanız; hastane koridorlarında fiziksel ve ruhsal acı çekmeden dolaşabiliyorsanız; yagmurlu ve soguk gecelerde sokaklarda kalan kedi köpeklerin peşine düşmüyorsanız, iş gününün sonunda dokundugunuz her yerden elektrik çarpmışcasına titreşimli uğultulara maruz kalmıyorsanız, insanların iç seslerini ve yalanlarını net bir şekilde duyup göremiyorsanız, eski ve antika eşyalara dokunabiliyorsanız; yolda yürürken bütün sokak hayvanları etrafınızı sarıp peşinizden gelmiyorsa, insanların derdini dinledikten sonra günlerce hasta olmuyorsanız, et veya yumurta yiyebiliyorsanız.... korkmayın empat değilsiniz ve çok şanslısınız!

whitefang

30/30 mis

dursak10

Bir gün bir arkadaşımın başı ağrırken ona bi masaj yaptım baş kısmına ağrısı geçti rahatladı ağrısının ogünden sonra fazla olmadığını dile getirdi.ve o masaj sonrasında benim başım çok agrımaya başladı ve sıklıkla da ağrır.televizyon gazete alışkanlığını 2007 de bıraktım.bir gün bir proğram izlerken oradaki bi sahnede resmen göz yaşlarımı tutamadım.çok uzaklarda olan birisinin o an ne hissetğini hissedebiliyorum ve kötü birşy olacağını içimde ki o hisle anlayabiliyorum ve hiç bir zaman yanılmadım. can skıntısından kaçmak için gezegen değiştirme hissi kurduğum hayali o kdar gerçek gibi yaşıyorum ki.rüyada bazen gördüklerimi birebir yaşıyorum.genellikle çok geç saatler uyuyup kısa bir uyku ile 30 dk 40 dk gnü tamamladığım zamanlar oldu.bence araştırmaya açık insanlarız.bizi araştırmalılar.30 maddenin üzerine koyabileceğimiz bi 50 madde daha çıkar sizlerle ortak olabilen ruhum daraldı derler ya bizde hiç geçmeyen bi olay varsa bilmiyorum aranızda sesli düşünen birisi karşınızda otobüs metro mağaza gibi yerlerde birisinde dikkatimi çeken şeyi kendi iç sesimle dşündğmü sanıyorken direkt yüzlerine söylediğim zor duruma düştüğüm anlarda oldu.kalabalıktan ziyade sakin yerler bi sahil kenari köy böyle bağıra bağıra kendi kendime konuşup kıza bleceğim yerleri hep sevmişimdir.maneviyatı yksek insanlarız genellikle yanlız mutsuzuz.Oda başkaları kırılmasın üzülmesin diye kendimizden vazgeçişlerimizdir.allah sonumuzu hayır etsin :)

biryerdebiri

Empat olduğum için yalnız ve mutsuzum.

Görüş Bildir