Biraz da Kültürlenelim! Önümüzdeki Haftalarda Türkiye'de Hangi Kültür Sanat Etkinlikleri Olacak?

-

Hiç farkında olmasak da ülkemizde kültür sanat adına birçok etkinlik oluyor. Bazıları haberimiz olmadan çoktan bitip gitse de bunu hiç dert etmeyin çünkü, kültür, sanat, sinema etkinliklerinden tutun da yeni çıkan kitaplara kadar uzanan bu listeyi sizler için hazırladık. 

Artık Türkiye'de kültür sanat namına neler olup bittiğinden habersiz kalmayacaksınız.

Hadi başlayalım!

1. Piraye

Adana, Ankara , İstanbulSivas, Trabzon, Zonguldak

19 Kasım - 30 Aralık 2018

Türk dilinin en büyük şairlerinden Nazım Hikmet, karısı Piraye’ye 1933’ten 1950’ye kadar, aralıklı olarak hapishanede geçirdiği 17 yıl boyunca yüzlerce mektup yazdı. Bu mektuplar aracılığıyla aşkını, kavgasını, hasretini en duru haliyle Piraye ile paylaştı. Usta şair Nazım Hikmet’in yüreğinin bütün gücüyle yazdığı mektup ve şiirlerden oluşan, onun iç dünyasına yapılan bu yolculukta, aşkın, şiirin, müziğin evrensel ve ölümsüz yönüyle tanışmaya ve yüreğinizin kapılarını açmaya hazırlanın.

Yöneten ve Oynayan: Murat Çidamlı

2. Gidion'un Düğümü

Ankara

24-25 Kasım 2018

Eğitim sisteminin çarpıcı bir şekilde irdelendiği Gidion'un Düğümü, bir birey yetiştirmenin sorumluluğunun sorgusunu, bir anne ve bir öğretmeni karşı karşıya getirerek, bizleri adalet, sanat, farkındalık ve suçluluk duygusu üzerinden gerçeklerle yüz yüze bırakıyor.

Yazan: Johnna Adams
Yöneten: Erdal Beşikçioğlu

3. Masterpiece Ankara Resim - Dali

Ankara

22 Kasım 2018

"Masterpiece Ankara Resim" etkinliğinde keyifli bir ortamda güzel müzikler eşliğinde, sonunda kendinizi bile şaşırtacak yağlı boya tablolar yapabilirsiniz. Daha önce resim yapmış olmanıza gerek yok, hatta yapmamışsanız çok daha keyifli olabilir. Resim yaparak dolu dolu geçireceğiniz bir keyif seansı sizleri bekliyor...

4. We Will Rock You Müzikali

Ankara

9-15-16 Kasım ve 1-2-8-9-10 Aralık 2018

“We Will Rock You” Müzikali, Ben Elton tarafından kurgulanan, dünyadaki tüm enstrümanların yasaklandığı, bestecilerin köreltildiği ve rock müziğin sadece bir dedikodudan ibaret olduğu distopik bir gelecekte geçiyor. Bohemyalıların fikir özgürlüğü, giyim kuşam ve canlı müzik gibi birçok hak için verdikleri mücadeleyi Queen şarkılarıyla anlatan müzikal, 18 ülkede binlerce kez sahnelendi ve başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede 15'den fazla ödül kazandı.

5. Zamanın Sessiz Tanıkları

Antalya

6 Ekim 2018  - 17 Şubat 2019

"Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre - Otoportre" sergisinde, Türk resim sanatının neredeyse bütün dönem ve ekollerinden örneklerle Türk modernizminin gelişimi mercek altına alınıyor. Ayrıca sergide, Ahmet Merey Koleksiyonu’nun en büyük parçasını, 450 eserle portreler oluşturuyor.

6. Şeker Portakalı

Bartın, KastamonuZonguldak

28 Kasım - 2 Aralık 2018

Şeker Portakalı romanını duymayan, okumayan kalmamıştır. Çok fakir bir ailenin çocuklarından biri olan Zeze'nin hikayesi artık tiyatrolarda...

Yazan: Jose Mauro De Vasconcelos 
Uyarlayan ve Yöneten: Filiz Bozok

7. Bir Delinin Hatıra Defteri - Erdal Beşikçioğlu

BursaBalıkesirMuğla

09-10-11 Aralık 2018

Yaşadıklarıyla baş etmeye çalışan bir adamın hatıra defterinde yazanları konu alan "Bir Delinin Hatıra Defteri", bir delinin değil, adım adım deliliğe giden, yaşadığı gerçeklerle baş edemeyen bir adamın hatıra defteri…

Yazan: Nikolay Vasilyeviç Gogol
Uyarlayan ve Yöneten: Cem Emüler

8. Kibarlık Budalası

BursaElazığİzmirMalatyaŞanlıurfa 

3 Aralık 2018

Başrolünü Haldun Dormen’in oynadığı Moliere’in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası, 9. yılında seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak.. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir; soylu sınıfına girebilmek...

Yazan: Moliere

9. Azizname

Edirne , İstanbul , Kocaeli

21 Kasım 2018

Daha önce yapılan sahnelemelerinde on binlerce seyirciye ulaşan oyun, Yücel Erten tarafından sahneye taşınıyor. Azizname, yenilenen güçlü sanatçı ve tasarımcı kadrosuyla seyircisi ile buluşacak.

Yazan: Aziz Nesin
Uyarlayan ve Yöneten: Yücel Erten

10. Notre Dame'in Kamburu Müzikali

Erzurum

1 Aralık 2018

Quasimodo, çirkinliğiyle alay eden, ondan korkan halkın içine karışmayan biridir ve insanlara duyduğu kin her gün büyür. Bir gün Esmeralda ile tanışır ve ona aşık olur. Oyuncuların ruhlarında oluşan ikilemleri ve tepkileri romantik yaklaşımla ele alan danslarıyla göz dolduran Türkçe bir müzikal bizleri bekliyor...

Yazan: Victor Hugo
Yöneten: Vural Bingöl

11. Ana Popović Band

İstanbul

23 Kasım 2018 

Belgrad doğumlu gitarist ve şarkıcı Ana Popovic, Trilogy albümü için tekrar yollarda! Çağdaş müzik sahnesinin dahiyane kadın gitaristi Ana'ın duraklarından biri de Zorlu PSM Studio.

12. Karanlıkta Diyalog Sergisi

İstanbul

16 Kasım - 31 Aralık 2018

Dünya üzerinde 135 kentte 8 milyondan fazla insanın deneyimlediği "Karanlıkta Diyalog Sergisi", yeni dönemde de Turkcell Diyalog Müzesi’nde bizlerle...

Bu sergi, sizi hiç görmediğiniz bir İstanbul'la tanıştıracak. Görme dışındaki tüm duyularınızı yeniden keşfedecek, hayatta neler kaçırdığınızı fark edeceksiniz. Parkta dolaşmak, bir caddede karşıdan karşıya geçmek gibi günlük aktiviteleri yapacaksınız ama tümüyle karanlıkta. Duyularınız uyanacak ve farkındalığınız derinleşecek...

13. Pera Palace Cumartesi Konserleri

İstanbul

17 Kasım 2018 - 11 Mayıs 2019

Pera Palace Hotel’in 120 yılı aşkın tarihi boyunca unutulmaz balolara, konserlere ev sahipliği yapan, doğal akustiği ile İstanbul’un en özel salonlarından biri olan Grand Pera Balo Salonu, 2018-2019 konser sezonunda birbirinden güzel konserlere ev sahipliği yapacak.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

14. Climax (2018)

IMDb: 7.7

Tek Başına, Dönüş Yok, Boşluk ve Aşk gibi filmleriyle izleyicileri sonuna kadar zorlayan Gaspar Noé, Cannes’da prömiyerini yapan son filminde de kuralı bozmuyor. Gerçek bir haberden esinlenerek "rüya ve kâbuslarını" perdeye yansıtan Noé, son filminin merkezine bu kez dansçıları yerleştiriyor. "Cehennemvari bir sinemasal dans partisi" olarak tanımlanan Climax'te dansçılar, son provalarını yaptıktan sonra beklenmedik bir gelişmeyle Noé tarzı olaylar birbirini kovalıyor. 

Paris’te dans savaşlarından dansçı-müzisyen Kiddy Smile tarafından seçilen dansçıların rol aldığı filmin koreografileri Diplo, Sia, Björk, Rihanna ve 30 Seconds to Mars’la çalışmış Nina McNeely’ye ait.

SEANSLAR

15. Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi - Fernando Baez

Heinrich Heine, "Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi"nde Sümer tabletlerinden, 2003’te Irak Ulusal Kütüphanesi’ndeki el yazmaları ve sanat eserlerinin yok edilişine kadar uzanan bir yelpazede kitap kıyımını ele alıyor. 

İskenderiye Kütüphanesi’nin yakılışı, kaybolan büyük Yunan klasikleri, 13. yüzyılda dönemin kültür başkenti Bağdat’ı işgal ettiği sırada kütüphaneleri yakıp yıkan Moğol hükümdarı Hülagu, Avrupalı fatihlere eşlik eden misyonerlerin Aztek ve Maya kodekslerini yakması, Herculaneum’un yanmış papirüsleri, engizisyonun akıl dışı acımasızlığı, D.H. Lawrence’tan James Joyce ve Salman Rushdie’ye çeşitli yazarların maruz kaldığı sansür ve benzeri uygulamalar, bu ilginç ve ürkütücü çalışmanın konusunu oluşturuyor.

"Ayyy ben duymadım, görmedim, haberim yoktu" gibi bahanelere sığınmayıp birine gidersiniz artık!

Haftaya yeni kültür sanat haberleriyle görüşmek üzere, esenlikle kalın...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayse-erturk

Erdal Beşikçioğlu’nun “Bir Delinin Hatıra Defteri”oyununu şiddetle tavsiye ederim. Ben TİM’de seyrettim geçen sene ve muhteşemdi amaaa oyun bittikten sonra önümüzde giden iki kezo gibi “ay ama o kız çıplaktı galibaaağğğğğ” yorumu yapacaksanız yok siz gitmeyin. Size göre değil .

benzodiazepin

Erdal beşikçioğlu'nun 2 hafta arayla 2 farklı şehirde iki farklı oyunu var helal olsun üstad :D

moondark

Bir çok konuda şiyaket ettiğimiz İstanbul'un avantajlarından biri kültür şehri olması. Bu bakımdan çok fazla seçenek var. Ücretsiz etkinlik veya film isteyenler için İtalyan Kültür Merkezi'ni takip edebilirsiniz.

Görüş Bildir