Bir Yanda IŞİD, Diğer Yanda Açlık

 > -

Sincar Dağı'ndaki on binlerce insan 4 gündür insani yardım bekliyor.

Bir Yanda IŞİD, Diğer Yanda Açlık

IŞİD ilerleyişinden kaçan 50 bin Iraklı Ezidi Sincar Dağı'na sığındı. Bir yanda IŞİD, diğer yanda açlık tehdidi var, acilen yardım bekliyorlar.

Halef Kasım, bölgenin en eski dinlerinden olan Ezidilik dinine mensup. IŞİD’den kaçarak Musul’a 50 kilometre mesafede Sincar Dağı’nda sığınan 50 bin Ezidi’den biri.

Ezidiler bir yandan IŞİD, diğer yandan açlık tehdidiyle karşı karşıyalar. Irak’ın batısındaki Ninova eyaletinin Sincar bölgesinde çoğunlukla Ezidiler yaşıyor.

Pazar günü yaşanan çatışmaların ardından IŞİD'e bağlı silahlı gruplar bölgeyi ele geçirince, Ezidiler evlerini terk ederek bölgeden kaçtı.

“Nereye kaçıyorsunuz? Yemin ederim ki sizi doğrayacağız… Sizi bulmaya geliyoruz; domuzlar, Allah düşmanları. Dün size gelin de tövbe edin demedik mi?”

Suriye sınırındaki Bari köyünde yaşayan Kasım, yakındaki Sincar kasabasında polis olarak çalışıyordu. IŞİD üyeleri 3 Ağustos Pazar günü bölgeyi ele geçirince, kendisi gibi Ezidiler hemen bölgeyi terk etti.

“Sınırın her iki tarafında da, Irak’ta ve Suriye’de de tanınıyoruz” diyen Kasım, “Amcam ve ben arkamızda üç bin ton buğday ve arpa bıraktık” diyor.

Peşmergeler çatışıyor

Peşmerge güçleri Irak’ın kuzeyinde, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil’in yaklaşık 40 kilometre güneybatısında IŞİD ile çatışıyor.

Irak Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, "Taktiğimizi savunmadan saldırıya çevirdik. Şimdi IŞİD ile Mahmur'da çatışıyoruz" dedi.

Cabbar Yaver hafta sonunda kuzeye doğru harekete geçen IŞİD üyelerine karşı Bağdat yönetimiyle askeri işbirliğinin de yeniden kurulduğunu söyledi.

Yaver, Irak Ezidilerinden yaklaşık 50 bin kişinin IŞİD saldırısından kaçarak Sincar Dağı’na sığındığını, pek çoğunun açlıktan öldüğünü ve 24 saat içinde kurtarılmazlarsa geri kalanların da açlıktan öleceklerini söyledi.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir