Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Erkeğin Mutlaka Bilmesi Gereken 21 Şey

 > 
7.4bPAYLAŞIM

Derdimiz cinsiyetçi, ataerkil bir yaklaşımla erkeği kategorize etmek değil. Günümüz şartlarında bir erkeğin kendisine ve çevresine yetebilmesi için bilmesi gereken ortalama şeylerin bir özetini çıkarmak. Özet olunca sizler için 21 maddede erkek için gerekli bilgileri derledik.

1. "Baba" filminden yapabileceğiniz en az 3 alıntınız olsun

Kesik at başı sahnesi listenin bir numarası olabilir pekala. Gerisini seriyi izledikten sonra siz tamamlayın.

2. Karpuz seçmeyi öğrenin

Karpuz seçerken, karpuzun altına üstüne vurmayın. Bu hareketi yapanların yarısından fazlası neyi aradığını bilmiyor.  Karpuzun rengine bakın. olgun ve lezzetli karpuzların üzerindeki koyu çizgiler, açık çizgilerden daha kalındır. Karpuzun dışı ne kadar koyu renkliyse, içi de o kadar kırmızı ve lezzetlidir. Karpuz seçmenin bir yolu daha var; kesmece karpuz almak. Karpuzdan küçük bir dilim kestirin, tadına bakın, güzelse alın.

3. Aracınız olmasa bile lastik değiştirmesini bilin

El frenini çekin, krikoyu yerine yerleştirin ve otomobili lastik boşta kalacak şekilde havaya kaldırın. Bijon anahtarlarıyla bijonları çapraz şekilde gevşetin. Hepsini gevşettikten sonra bijonları deliklerinden çıkarın. Bijonları güvenli bir yere koyun ki kaybolmasınlar. Yedek lastiğimizi alın ve otomobilin ve lastiğin bijon delikleri üst üste gelecek şekilde yerleştirin. Bir bijonu hafifçe gevşek bırakın. Sonra yine çapraz şekilde diğer bijonları da yerleştirin. Bütün bijonları sıkılaştırın. Krikoyla otomobilinizi indirin. İşlem tamam.

4. Evdeki ufak tefek tamirat işlerini nasıl yapacağınızı bilin

Damlayan musluk, bozuk telefon, ayarsız televizyon, sızdıran sifon, yanmış ampul, tıkalı lavabo gibi ufak tefek tamir işlerini kendi kendinize yapmayı öğrenin. Hem paranız cebinizde kalır hem de göze girersiniz.

5. Clint Eastwood'un en kral üç spagetti western filmini mutlaka bilin

"Fistful of dollars" (bir avuç dolar), "For a few dollars more" (birkaç dolar için) ve "The good, the bad and the ugly" (iyi , kötü ve çirkin). Bu filmlere "spagetti western" denilmesinin sebebinin yönetmenin İtalyan Sergio Leone olması ve filmlerin İtalya'da çekilmesi olduğunu da bilin.

6. Erkek modası hakkında ortalama bilgiye sahip olun

Kazağınızı pantolonunuzun, atletinizi kilodunuzun içine sokmayın. Kot pantolonunuzun altına mokasen giymeyin. Ceket giyip kravat taktıysanız, altınıza da kumaş pantolon giyin, kot pantolon giymekten kaçının. Künye ve kolye gibi aksesuarlara meyletmeyin. Asla ayakkabınızın arkasına basmayın. Çizgili gömlek ve kareli ceket giyebilir, desenli kravat da takabilirsiniz, ama üçünü aynı anda yapmayın.

7. En azından bir tane kokteyl hazırlamasını bilin

İşte size bir yazlık bir de kışlık 2 basit örnek:

Margarita: 1 ölçü tekila, 2 ölçü limon suyu ve 1/3 ölçü contreau likörü shaker'a (eğer yoksa olacağını sanmam sıkı kapanmış bir kavanozda olabilir) atın ve kırık buz ekleyip iyice sallayın. içkiyi koyacağınız kadehin kenarını ıslatıp tuza batırın, sonra hazırladığınız karışımı buzlarını süzüp kadehlere koyun. 

Irish coffee: kahve yapın ve şarap kadehine koyun. içine 3 tane kesme şeker 1-1.5 kapak viski karıştırın. kahve durulduktan sonra, soğumuş ve hafif katılaşmış kıvamdaki krem şantiden bir çay kaşığı alıp kahvenin üzerine koyun. krem şantinin üzerine de çikolata kırıntıları serpiştirin.

8. Profosyonel bir masör kadar olmasa da basit masaj tekniklerini bilin

İpucu verecek olursak; Omuzları ya da deriyi mıncıklamak, masaj değildir. Doğru dürüst masaj yapabilmek için başparmaklarınızla omuzlarda ve omurganın iki yanında basınç uygulamalısınız. Masaj yaparken ellerinizi mümkün olduğu kadar çok açmalı, böylece masaj yapacağınız bölgeyi genişletmelisiniz. Sırt derisini baş ve işaret parmaklarınızın arasında kaydırarak belden omuzlara doğru düz çizgi halinde ilerleyin. Omuzlarda "piyano" adı verilen hareketi yapın, yani parmaklarınızın uçlarını sanki tuşları çok sert olan bir piyanoyu çalıyormuş gibi kasların üzerinde gezdirin.

9. En az beş çeşit yemek pişirmeyi öğrenin

Makarna pişirecek olsanız bile soslarla zenginleştirmesini, sahanda yumurtayı baharatlarla süslemesini bilmelisiniz. Hem yalnız kaldığınızda aç kalmaz, hem de sevgilinizin gözüne girersiniz.

10. Kendi düğmenizi, söküğünüzü nasıl dikeceğinizi bilin

Kendi söküğünü dikemeyen terzidir. sizin ufak tefek terzilik işlerini bilmeniz gerekir. Yoksa her kopan düğme, her sökülen pantolon için birini ararsanız işiniz cidden zor.

11. Çevirme yapan trafik polisi ile nasıl konuşacağınızı bilin

Hele ki yanınızda kız arkadaşınız varken durumu nasıl idare edeceğinizi bilmelisiniz. "Ya memur bey valla bir bira içtim yaa" diye ağlamanın alemi yok.

12. Dans etmeyi ucundan kıyısından bilin

Çaça, rumba, vals, fokstrot, vb. olmasa da akraba düğününde dans edebilecek kadar dans bilmelisiniz.

13. Mangal nasıl yakılır bilin

Ve hatta belki lazım olur diye kamp ateşi nasıl yakılır, kibrit, çakmak, vb. kullanmadan ateş nasıl yakılır öğrenmeniz bile sizin yararınıza.

14. Takviye ile araba çalıştırmayı ve aracı vurdurmayı bilin

Öncelikle her iki arabanın da kaputları açılır. aküler bulunur ve akü başlarının üzerindeki plastik koruyucular kaldırılır. Daha sonra (dikkat! burası çok önemli, aksi takdirde yangın çıkarabilirsiniz) aküsü dolu arabanın (+) kutbuna takılan akü takviye kablosunun diğer ucu, aküsü boş olan arabanın da (+) kutbuna bağlanır. Aynı işlem diğer akü takviye kablosu ile (-) kutuplar için de yapıldıktan sonra aynı kutupların birbirine bağlı olup olmadığı tekrardan kontrol edilir. Eğer yanlışlıkla artı kutup, diğer arabanın eksi kutbuna bağlanmışsa derhal düzeltilmelidir, yangına sebebiyet verebilirsiniz. Akabinde önce aküsü dolu araba, sonra da aküsü boş olan araba çalıştırılır. Aküsü boş olan araba çalıştırıldıktan sonra akü takviye kablolarının görevi bitmiş bulunduğundan sökülür.

Vurdurmak: Araba boşa alınır, kontak açılır, araba itilir, iticiler hafiften koşmaya başladığında vites 2'ye alınır, azıcık gaz verilir ve şanslıysak motorumuz çalışır.

15. Paralel park etmeyi mutlaka bilin

4 adımda paralel park:

1- Öndeki arabanın tam yanında durun.

2- Geri geri gelirken gereken yerde direksiyonu tam sağa kırın. Gereken yer neresi diye soruyorsanız yapamazsınız. Denemekten ve yanılmaktan kaçınmayın.

3- Arabaya hakim değilseniz az doğrulun, arabanın önünü kurtaracağınızı düşündüğünüz anda tam sola kırın.

4- Eğer sola geç kırdıysanız veya hiç kırmadan tekerleği kaldırıma değdirdiyseniz pek hareket alanınız kalmamıştır. Boşa uğraşmayın, çıkın tekrar girin. Tekerleğin ne zaman kaldırıma değeceğini kestiremiyorsanız park ederken yan aynayı tekerleği gösterecek şekilde ayarlayın.

16. Aracın yağını ve cam suyunu değiştirmeyi bilin

17. Kavga nasıl ayrılır bilin

Kavga edenlerden daha çok dayak yememek için son derece gerekli bir bilgi.

18. Haliyle tasvip etmesek de kavga etmesini de bilin...

19. Belli başlı ilk yardım tekniklerini bilin

Özellikle kalp masajı, sunii teneffüs ve heimlich manevrasını bilmeniz hayat kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

20. Restoran adabı konusunda temel şeyleri bilin

Garsonu çağırma, menüden sipariş verme, hesap ödeme, bahşiş bırakma, şarap tadımı, vb. basit şeyleri bilin.

21. Mutlak suretle bir kadının gönlünü almasını bilin

Bonus: İllaki kravat bağlamasını bilin

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
trollistan

Du bi arabayı alakta 21 de 21 yaparız ( belki...)

i-need-a-sensei-

Karpuz alırken yeşil saplı alın, şu ana kadar öyle aldıklarımdan hiç biri kötü çıkmadı dkfjdff

mistral

Karpuz hariç alayında fena değilim :)

umut.ozkan.583

lastik değiştirirken bijonlar araç kaldırılmadan önce gevşetilir, eğer krikoya çektikten sonra denerseniz aracın dengesi bozulur ve üstünüze düşebilir. ayrıca arabanızı vurdurarak çalıştırmak için vites boştayken itmek erine, 2. vitese takıp debriyaja dibine kadar basarsınız, araç yeterli sürate gelince de hızlı bir şekilde ayağınızı debriyajdan çekmek daha etkilidir. bir aralar aracımın marş dinamosu arızalıydı, emin olun işin ustasıyım :) .

kutudakihersey

Bu kadar şey bi erkekten beklenir mi bilemedim :D

murad

zaten hepsi içgüdü olarak hafızada.. örn:hiç teker değiştirmedim ama değiştirebilirim

Görüş Bildir