Bir Canın Bedeli: Polis Kurşunuyla Hayatını Kaybeden Adamın Ailesine 4 Dolar Tazminat

 > 
38PAYLAŞIM

ABD'nin Florida eyaletinde 2014 yılında şerif yardımcısı tarafından vurularak öldürülen Gregory Vaughn Hill Jr.'ın ailesi tarafından açılan dava sonuçlandı. Dava sonucunda jüri, Hill'in ailesine 4 dolar tazminat ödenmesine karar verdi. Ailenin avukatı dava sonucunu 'Davayı aşağılamaya çalıştıklarını düşünüyorum' sözleriyle yorumladı. 

30 yaşındaki Gregory Vaughn Hill Jr., 2014 yılında şerif yardımcı tarafından öldürülmüştü.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, 30 yaşındaki Gregory Vaughn Hill Jr., 2014 yılında St Lucie County kasabasındaki evinin garajında gürültü şikayeti üzerine bölgeye giden şerif yardımcısı tarafından vurularak öldürülmüştü. Olay sonrasında Hill'in yanında boş bir silah bulunmuştu ancak Hill'in bu silahı eline alıp almadığı kesin olarak tespit edilememişti.

'Kendi ölümünden sorumlu'

Ailenin açtı dava sonucunda jüri, şerif yardımcısının orantısız güç kullanmadığı ve Hill'in sarhoş olduğu gerekçesiyle kendi ölümünden sorumlu olduğu kararına vardı. Mahkemenin hakimi yargı sürecinin sonunda jüriden öldürülen Hill'in anayasal haklarının ihlal edilip edilmediğine, edildiyse ailesinin tazminata hak kazanıp kazanmadığına karar vermesini istedi.

Jüri saatler süren görüşmenin ardından kararını verdi: '4 dolar tazminat'

Hakimin isteği üzerine karar vermek için toplanan jüri saatler süren değerlendirmeler sonucu Hill'in annesine cenaze masrafları için 1 dolar ve 3 çocuğunun her birine 1'er dolar tazminat ödenmesine hükmetti.

Gazetecilere konuşan Hill'in nişanlısı Monique Davis, 'Bu yürek parçalayıcı bir karar. Kafam sorularla dolu' değerlendirmesinde bulundu.

Ailenin avukatı John Phillips ise "Davayı aşağılamaya çalıştıklarını düşünüyorum. Neden 1 dolar? Can acıtıcı olan bu" sözleriyle kararı eleştirdi. 

Ayrıca jüri, Hill'in, kendi ölümüyle sonuçlanan olayda yüzde 99 sorumluluğu bulunduğuna, bu nedenle şeriflik makamının kararlaştırılan tazminatın sadece yüzde 1'ini ödemesi gerektiğine hükmetti. Bu da ailenin eline 4 dolarlık tazminattan sadece 4 sent geçmesi anlamına geliyor. Avukat Phillips ise bu miktarın da muhtemelen Hill'in içkili olduğu için sıfıra ineceğini söyledi.

Ailenin avukatı, şerifin açtığı ateşin yol açtığı zararın karşılanması için bir bağış kampanyası başlattı. Kampanyada 7 bin doları aşkın bağış toplandı.

'Şerif yardımcısı verebileceği en iyi kararı verdi'

Şerifin bürosundan yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

"Şerif yardımcısı Newman çok güç bir kararla karşı karşıyaydı. Birlikte çalıştığı memur arkadaşı, kendisi ve çevredeki halkın güvenliği açısından o koşullarda verebileceği en iyi kararı verdi."

Ailenin avukatı Phillips ise yeniden yargılama için başvuracağını reddedilirse temyize gideceğini söylüyor.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir