Binlerce Taksi Uber'e Geçti: 'Aylarca Mücadele Ettik, Sarı Taksilerin Uber'e Yönelmesine Anlam Veremiyorum'

 > -
Abone ol

Taksicilerin uzun bir süredir protesto ettiği Uber, geçtiğimiz günlerde minibüsle hizmet verdiği Uber XL faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı. Bu hamlenin ardından taksiciler Uber'e yönlenmeye başladı ve kayıtlı taksi sayısı 4 binin üzerine çıktı.

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, konuyla ilgili olarak "Uber ile aylarca mücadele ettik. Dava açtık, eylemler yaptık. Başarıya ulaştık. Ancak taksicilerin Uber uygulamasına yönelmesine anlam veremiyorum. Üyelerimizin kullanması üzücü." dedi. 

Uber, yolculuk taleplerine sarı ve turkuaz taksileri göndermeye başlayınca talepte patlama oldu

Hürriyet'ten Fırat Alkaç'ın haberine göre, Uber'in XL hizmetini durdurmasının ve müşterilerinin taleplerine sarı ve turkuaz taksiler ile dönüş yapmasının ardından uygulamaya taksiciler tarafından bir talep patlaması oldu. 

Taksiciler durumdan memnun olurken, talebin artması ile Uber taksicilerden yüzde 5 komisyon almaya başladı.

Müşteri başına da Uber’e komisyon veriyoruz

Uber kullanan taksi şoförlerinin sayısı 4 bini geçerken, Taksim Meydanı'nda taksicilik yapan bir kişi, şu yorumda bulundu:

''Önceden Taksim’de özellikle turistler XL araçları tercih ediyordu. Biz müşteri alamazdık. Şimdi onlar kalktı. Biz de uygulamayı kullanıyoruz. Turistler uygulama üzerinden bizi çağırıyor. Taksiye bindiğinde taksimetreyi açıyoruz. Müşteri başına da Uber’e komisyon veriyoruz. Uygulama dünyada çok yaygın olduğu için turistler çok sık kullanıyor. Bu nedenle yasaklanmamalıdır.''

Taksiciler Odası Başkanı tepkili: 'Taksici esnafını uyarıyorum, uygulamadan uzak dursunlar'

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksicilerin Uber'e geçmesini sert bir şekilde eleştirdi. Aksu şu ifadeleri kullandı:

''Uber ile aylarca mücadele ettik. Dava açtık, eylemler yaptık. Başarıya ulaştık. Ancak taksicilerin Uber uygulamasına yönelmesine anlam veremiyorum. Üyelerimizin kullanması üzücü. Bu uygulama ile emeğimiz çalındı. Uber kullanan taksici esnafını uyarıyorum. Uygulamadan uzak dursunlar. Zaten süren bir davamız var. Uber uygulamasının yasaklanmasını istiyoruz.''

Uber, Erdoğan'ın açıklamasından kısa bir süre sonra 12 bin minibüsün yer aldığı UberXL hizmetini durdurmuştu. 👇

Erdoğan 'O İş Bitti' Demişti: Uber İstanbul'daki UberXL Faaliyetlerini Sonlandırdı - onedio.com
Erdoğan 'O İş Bitti' Demişti: Uber İstanbul'daki UberXL Faaliyetlerini Sonlandırdı - onedio.com

4 milyon kullanıcıya sahip Uber'e açılan dava İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde sürüyor. Taksiciler davayı kazanırsa uygulamaya erişim yasaklanacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir