Erdoğan 'O İş Bitti' Demişti: Uber İstanbul'daki UberXL Faaliyetlerini Sonlandırdı

 > -

Uzun süredir gündemde yer alan Uber ve taksi tartışmalarında yeni bir gelişme yaşandı. Uber bugün yayımladığı duyuru ile UberXL yani minibüs faaliyetlerine son verdi. Yapılan açıklamada UberXL faaliyetlerinin 31 Mayıs 2019 Cuma günü itibarıyla durdurulduğu, sarı ve turkuaz taksiler ile devam edileceği, Uber'in Türkiye'ye olan bağlılığının devam ettiği belirtildi.

2018 yılında bu yana yoğun bir şekilde devam eden Uber ve taksi tartışmalarına Erdoğan da katılmış ve taksiciler de bunun bir korsan taksi olduğunu söylemişti.

Uber aleyhinde açılan davada da mahkeme kararı ertelemiş ve en son bilirkişi heyetine dosyayı göndermişti. Erdoğan geçtiğimiz yıldan bu yana dönem dönem Uber ile ilgili açıklamalar yapmış ve "O iş bitti." demişti. Esnaflarla buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan son yaptığı açıklamada "Bizim hükümetimizde yoktur, bitmiştir" dediği Uber, İstanbul'daki XL faaliyetlerini sonlandırdı.

Son yapılan açıklama aşağıda yer alıyor. 👇

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Korsan Taksicilikten Farkı Yok' Dedi ve Ekledi: 'Bizim İçin Uber Diye Bir Şey Yok' - onedio.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Korsan Taksicilikten Farkı Yok' Dedi ve Ekledi: 'Bizim İçin Uber Diye Bir Şey Yok' - onedio.com

2018 yılında yapılan açıklamada da benzer ifadeler yer alıyordu.

Erdoğan Uber'e Son Noktayı Koydu: 'O İş Bitti, Taksicilerimizin Hakkını Yedirtmeyiz' - onedio.com
Erdoğan Uber'e Son Noktayı Koydu: 'O İş Bitti, Taksicilerimizin Hakkını Yedirtmeyiz' - onedio.com

Uber bundan sonra sarı ve turkuaz taksilerle devam edeceğini açıkladı.

XL minibüslerin faaliyetlerinin sonlanmasının ardından sistemde sarı ve turkuaz taksiler yer alacak.

Uber'in yaptığı basın açıklaması da aşağıdaki gibi oldu.

Tek bir tuşa basarak istediğiniz yere gitme fikriyle yola çıkan Uber, bugün dünyada 63 ülkede, 700'den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan global bir teknoloji platformu olmuştur.
Uber, 2014 yılı itibariyle İstanbul'da hizmet vermeye başlamış ve güvenli ulaşımın popüler seçeneği haline gelmiştir. Türkiye'de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12,000 UberXL sürücü ortağı ile 6,000 şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir. 
Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul'daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz. 
Uber olarak Türkiye'ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz.
Bize güvenen tüm yolcularımıza ve her koşulda saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL sürücü iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz.

Uber'in Yasaklanmasına Karşı Çıkarak Pek Çok Kişinin Duygularına Tercüman Olan 15 Kişi - onedio.com
Uber'in Yasaklanmasına Karşı Çıkarak Pek Çok Kişinin Duygularına Tercüman Olan 15 Kişi - onedio.com

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Uber'in İstanbul'daki XL (minibüs) faaliyetlerini durmasına ilişkin, "Bu global korsan taşımacılık bitmiştir." ifadesini kullandı.

Aksu, yaptığı açıklamada, devletin belirlediği sermayeyi hiçe saymakla suçladı ve Uber'in XL araçlarının hukuksuz olduğunu belirtti.

Gelinen noktanın, çok çok önceden uyardıkları korsan taşımacılık şirketinin beklenen sonunun başlangıcı olduğunu dile getiren Aksu, "Bu global korsan taşımacılık bitmiştir. Sürekli dile getirdik, küresel korsanların yaptığı, kamu arazisine gecekondu dikmekten farksız. Nitekim sonucunu hep birlikte gördük, görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Uber'in yaklaşık 6 yıldır karabasan gibi taksici esnafına çöktüğünü belirten Aksu yüce Türk adaletine güvendiğini söyledi.

"Öte yandan bildiğiniz gibi yaklaşık 6 yıldır taksicilik mesleğinin üzerine bir karabasan gibi çöken, yasaları hiçe sayan, ülkemiz ekonomisine hiçbir katkısı bulunmayan küresel taksi korsanlığına karşı kararlılıkla hukuki bir mücadele yürütüyoruz. Her şeyden önce belirtmeliyiz ki, taksiciler olarak bizler yüce Türk adaletine güveniyoruz."

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir