Erdoğan Uber'e Son Noktayı Koydu: 'O İş Bitti, Taksicilerimizin Hakkını Yedirtmeyiz'

 > 
198PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı'nın yaptırım kararı aldığı Uber'e ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, "Uber, muber diye bir şey çıkmış, o iş bitti artık. Bizim taksicilik sistemimiz var. Taksilerimizin hakkını kaptıramayız, yedirtemeyiz" dedi.

Ulaştırma Bakanlığı taşıma yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle Uber'e yaptırım getirmişti.

Bakanlık Çözümü Yasaklamakta Buldu: Uber'e Yaptırım Kararı - onedio.com
Bakanlık Çözümü Yasaklamakta Buldu: Uber'e Yaptırım Kararı - onedio.com

Bakanlıkla birlikte İBB de devreye girmiş ve Uber'e karşı aldığı bir dizi kararla cezalar getirilmişti.

Bakanlıktan Sonra Bir 'Uber’ Hamlesi de İBB'den Geldi: Taksi Plakası Fiyatları İki Günde 100 Bin TL Arttı - onedio.com
Bakanlıktan Sonra Bir 'Uber’ Hamlesi de İBB'den Geldi: Taksi Plakası Fiyatları İki Günde 100 Bin TL Arttı - onedio.com

"Taksici esnafı kendini muhasebe etmeli"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu akşam Yenikapı'da Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliğinin iftar programında konuştu.

Yaptığı konuşmada Uber konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “D2 yetki belgesine dayalı olarak taksici esnafımıza alternatif hizmet verilmesi mevzuat açısından zaten mümkün değildir. Uygulamadaki bu yanlış anlaşılmaya yönelik bu adımları hem Ulaştırma Bakanlığımız, hem İçişleri Bakanlığımız, hem de belediyemiz attı. Taksici esnafımızın da burada durup kendisini bir muhasebeye tabi tutması gerekiyor. Hem teknik kalite anlamında hem de müşteri hizmet standartlarını yükseltmeyen bir sistemini varlığını uzun süre devam ettirebilmesi mümkün değildir.Er veya geç bir alternatif gelir bu sistemi değiştirir. Taksicilerimiz kendilerine verilen imkanı, değişimi ve dönüşüm gerçekleştirerek en iyi şekilde değerlendirmeye davet ediyoruz" dedi.

"Trafik birimleri gereğini yapacak"

Erdoğan Uber'le ilgili açıklamalarına şöyle devam etti: 

"Bir de bu Uber muber diye bir şey çıkmış, o iş bitti. Artık öyle bir şey yok. Geçenlerde bunu sayın Başbakan açıkladı. Bizim taksicilik sistemi var. Bu nereden çıktı. Avrupa’da varmış, bana ne oradan ya biz karanını vereceğiz. Bu konuyla ilgili olarak sayın vali bütün yetki sizde İç İşleri Bakanlığımız talimatı verdi. Kendine göre taksicilik sistemi yok böyle bir şey, kusura bakmasınlar. Trafik bunların üzerine gidecek, gereğini yapacak. Taksilerimizin, hakkını kaptıramayız, yedirtemeyiz”

Erdoğan'ın Uber açıklaması sosyal medyada tartışma yarattı...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir