Bakanlık Çözümü Yasaklamakta Buldu: Uber'e Yaptırım Kararı

 > -
Abone ol

Ulaştırma Bakanlığı, taşıma yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle birlikte Uber gibi D2 belgesiyle taksicilik yapanlara ağır yaptırım getirdi. Kararı değerlendiren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu "Bugün itibariyle Uber bitmiştir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığ'ına verdiği talimat doğrultusunda Karayolları Taşıma Yönetmeliği'nde gerçekleştirilen ve 25 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle "korsan taşımacılık" yapanlara ağır cezalar geldi.

Bu kapsamda, taşıtını çeşitli internet uygulamalarına kullandıran D2 yetki belgesi sahiplerinin bu faaliyetlerine devam etmeleri halinde karşılaşacakları yaptırımlara ilişkin düzenleme yapıldı.

Buna göre, karayolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak için belge alanların, kendi taşıma kapsamları dışında çalışmaları veya belgesi olmayanlara taşıtlarını kullandırmaları durumunda, belge sahiplerine çeşitli cezalar verilecek.

2 yıl boyunca men cezası

Yeni düzenlemeyle taşıtlarını akıllı telefonlar için geliştirilen uygulama üzerinden taksicilik faaliyetleri için kullandıran D2 belge sahiplerine ilk tespit için 50 uyarı cezası verilecek. Bu uyarılar 3 bin lira yatırılarak kaldırılabilecek.

D2 belge sahiplerinin 1 yıl içinde iki defa aynı ihlali gerçekleştirdikleri tespit edilirse, yetki belgeleri iptal edilecek ve aynı faaliyeti 2 yıl boyunca yapmaları yasaklanacak.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: "Uber bitti"

Öte yandan, Hürriyet'ten Kazım Ataer'e kararı değerlendiren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ise "Bugün itibariyle UBER bitmiştir" dedi.

Eyüp Aksu, yapılan değişikliği çok olumlu bulduklarını belirterek şunları söyledi:

"Yönetmeliği olumlu buluyoruz. Bugün itibariyle UBER bitmiştir. Caydırıcı bir karar olarak görüyoruz. Eğer UBER aracı yakalanırsa önce 50 puan ceza ve 3006 lira ceza yazılıyor. Eğer ödenirse 50 puanlık ceza iptal oluyor. İkinci sefer yakalanırsa şartlar ne olursa olsun hangi firmaya ait ise o firmanın tüm araçlarının belgeleri de iptal edilecek. Ve 2 yıl içinde de yeni belge alamayacaklar.Bugün aldığımız son haberlere göre bir çok firma kullandırdıkları D2 belgelerini geri almaya başladı. İnşallah 4 Haziran'daki davamızda çıkacak olumlu kararla erişiminin de engellenmesini istiyoruz"

Uber: 'İş ortağı olarak Türkiye’ye bağlıyız'

AA’nın aktardığına göre Uber, yazılı açıklamasında şunları kaydetti: “Uber Türkiye’deki şehirlerin ulaşım seçeneklerini geliştirmek amacıyla tüm ilgili yerel paydaşlarla iş birliği içinde çalışmak istiyoruz ve uzun vadeli sadık bir iş ortağı olarak Türkiye’ye sonuna kadar bağlıyız.”

Bakanlığın kararı sosyal medyada tepkiyle karşılandı... #UberEngellenemez hastagi Twitter'da TT oldu...

Geçtiğimiz mart ayında Uber'le ilgili davanın görüldüğü Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, uygulamanın yasaklanmasını talep etmiş, bunun gerçekleşmemesi ihtimaline karşılık tehditvari sözler sarf etmişti.

Taksicilerden Adliye Önünde Uber Protestosu: 'Sağı Solu Yakıp Yıkmak İstemiyoruz' - onedio.com
Taksicilerden Adliye Önünde Uber Protestosu: 'Sağı Solu Yakıp Yıkmak İstemiyoruz' - onedio.com

Ayrıca bakınız 👇

Uber'in Yasaklanmasına Karşı Çıkarak Pek Çok Kişinin Duygularına Tercüman Olan 16 Kişi - onedio.com
Uber'in Yasaklanmasına Karşı Çıkarak Pek Çok Kişinin Duygularına Tercüman Olan 16 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir