Görüş Bildir

Bekir Bozdağ: 'Bizim Barolar Birliği, CHP Genel Merkezi Gibi Çalışıyor'

Haberler
> Bekir Bozdağ: 'Bizim Barolar Birliği, CHP Genel Merkezi Gibi Çalışıyor'

Bekir Bozdağ, 'Bizim Barolar Birliği, CHP genel merkezi gibi çalışıyor'

'Yılın Hukukçusu Ödülü' töreninde konuşan Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'Bizim Barolar Birliği, CHP genel merkezi gibi çalışıyor. CHP var. Size ne gerek var. Ya siz kapatın ya CHP kapatsın' dedi.

Hukukçular Derneği tarafından verilen “Yılın Hukukçusu Ödülü' Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda terör saldırısı sonucu şehit olan Savcı Mehmet Selim Kiraz'a verildi. Rahatsızlığı nedeniyle gelemeyen Savcı Kiraz'ın Eşi Hâkime Yasemin Kiraz'ın yerine ödülü İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fikret Emir aldı. Ödülü Eski Adalet Bakanı, AK Parti Milletvekili Bekir Bozdağ verdi.

İstanbul Üniversitesi Kültür Merkezi'ndeki törende Bekir Bozdağ bir de konuşma yaptı. Hiçbir gerekçenin terörü meşru kılmayacağını, bugüne kadar şiddet ve terör yoluyla çözülmüş hiçbir meselenin olmadığını belirten Bekir Bozdağ, “PKK terör örgütü 30 yıldır bölücü terörü amacına ulaştırmak için şiddete başvururken bu kadar silahı nereden aldı. Bakın şimdi IŞİD diye bir terör belası çıktı. Moğollar gibi birden bire ortaya çıkıverdi. 130 değişik ülkeden teröristler var. Dilleri başka, kültürleri başka, vatanları başka... IŞİD terör örgütü uluslararası bir projedir. Büyük bir projedir. Hem insanların İslam'dan uzaklaşmasını sağlamak hem de Müslümanların da 'İslam buysa ben istemiyorum' demesini temin etmek, hem de Ortadoğu da ve başka yerlerde büyük maddi çıkarlara ve başka siyasal çıkarlara zemin hazırlamak için ortaya konulmuş büyük bir projedir. DHKP-C de PKK da diğer terör örgütleri de Türkiye'nin üzerinde uzun zamandan beri ameliyat yapmak isteyenlerin ortaya koyduğu projelerdir' dedi.

AVUKATLARIN ARANMASI KONUSUNDA KONUŞTU

Avukatların adliye girişinde aranmaları konusunda da görüşlerini bildiren Bozdağ, “Çağlayan Adliyemiz merkezde olmak üzere X-ray cihazından ve hassas kapılardan geçme konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Değişik tartışmalar yapılıyor. Savunmanın kısıtlandığı söyleniyor. 'Savunma çöktü' deniyor. Hepimiz hukukçuyuz. Allah aşkına X-ray cihazından geçmekle savunmanın neresi çöküyor. Deliller mi sahteleşiyor, dosyada bilgiler mi kaybolur, şahitler mi ifadesini değiştiriyor. Neresi çöküyor bu savunmanın. Savunmayla X-ray cihazından bir avukatın geçmesinin veya hassas kapıdan bir avukatın geçmesinin uzaktan yakından ne alakası var“ dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM YASAL DÜZENLEME GELECEK

Güvenlik konusunda bütün ayrıcalıkları ortadan kaldıran bir yasal düzenlemeyi önümüzdeki dönem TBMM'ye getireceklerini ifade eden Bozdağ, “Milletvekili, bakan, hakim , savcı, avukat, mülki amir ismi, sıfatı, görevi, unvanı her ne olursa olsun herkesin eşit muameleye tabi olduğu aynı uygulamadan geçtiği bir düzenlemeyi yeni dönemde 25. dönem TBMM hayata geçirecektir. Bu konuda ayrıcalık olmayacaktır. Herkes eşit olacaktır. Bu düzenlemeye ben herkesten destek bekliyorum. AVM'ye giderken nasıl avukat aranıyorsa, hakim aranıyorsa, milletvekili aranıyorsa, adliyeye girerken de gerektiğinde bu noktada güvenlik açısından bir ihtiyaç varsa bunula ilgili gerekenler yapılacak ve adliye binalarında silah bulundurulmasının önünü de çok ciddi tedbirler alınarak geçilecektir. Sadece mevcut yasamız, duruşmalarda ve mahkeme salonlarında silah bulundurulmasını yasaklayan bir düzenlemeyi amir Ama bunu adliyenin her bir köşesinde silah bulundurmayı yasaklayan bir düzenleme şeklinde değiştirmemiz gerektiğini de görüyoruz. Bu son olay nedeniyle bu konudaki bütün yasal düzenlemeleri de gözden geçirdik. Bu konuda atılması gereken adımları önümüzdeki dönemde atacağız' diye konuştu.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ'NE ELEŞTİRİ

Konuşmasında Türkiye Barolar Birliği'ni de eleştiren Bozdağ, “Avukatların çatı örgütü olan Türkiye Barolar Birliği… Savunmanın hakkını hukukunu koruması gereken Türkiye Barolar Birliği ne zaman hakkının hukukun gerçek temsilcisi olacak. Yok. Ben 13 yıldır parlamentodayım. 10 yıldır ben barolar birliğinin avukat meslektaşlarımın hakkını hukukunu korurken kovalarken işin doğrusu görmedim. Ama bizim Barolar Birliği, CHP Genel Merkezi gibi çalışıyor. CHP var. Size ne gerek var. Ya siz kapatın ya CHP kapatsın. Barolar Birliği, CHP Genel Başkanlığına oynamak için bir atlama taşı değildir. Öyle olmamalıdır. Ama maalesef Türkiye'de Barolar Birliği, CHP'nin içine dönük siyaset yapmak isteyen arkadaşlarımızın bir oyun alanına döndü. İdeolojik bir yapılanma avukatların başında Demokles'in kılıcı gibi Türkiye'de durmaktadır “ şeklinde konuştu.

“Yılın Hukukçusu Ödülü'nün Savcı Mehmet Selim Kiraz'a verilmesi ile ilgili de Hukukçular Derneği'nden yapılan açıklama şöyle:

'Genel kurulumuz kapsamında verdiğimiz “Yılın Hukukçusu Ödülü'nü bu yıl vereceğimiz isimleri belirlemiştik. Ancak geçtiğimiz günlerde hain bir terör saldırısında şehit olan meslektaşımız Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı bir kez daha rahmetle anmak ve hatırasını yaşatmak adına bu yıl “Yılın Hukukçusu Ödülü'nü savcımıza verme kararı aldık.'

İdris TİFTİKCİ 

 DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Mustafa BİLGEN

Öyle bir ülke hayal ediyorlar ki, hiç kimse, hiçbir kurum kendilerini eleştirmesin, hiçbir yargı mercii hukuka aykırı işlemlerine ses çıkarmasın, kendilerini... Devamını Gör

melih baykurt

AKP'lilerde genel özellik galiba kendisini eleştiren herkesi CHP'li yapıyor.

Pasif Kullanıcı

Ülkenin kalan kurumları da akp genel merkezi gibi hareket ediyor. Nereden baksan pişkinlik, nereden baksan hayasızlık.