Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başının Arkasında Taşıdığı 'Şeytani İkizi'ne Ait Yüzün Fısıltılarıyla Delirdiği Düşünülen Ürkütücü Bir İngiliz Asilzadesi: Edward Mordrake

360PAYLAŞIM

Gerçek olsa da olmasa da insanı etkisi altına almayı başaran bir hikâye, gel de uyu şimdi...

Bu içerik hazırlanırken All That's İnteresting ve Ripley's kaynak olarak kullanıldı.

Haberlere konu olarak insanlarda korku uyandıran, kafasının arkasında da yüzü bulunduğu iddia edilen Edward Mordrake, uzun yıllardır gerçekliği tartışılan bir kişilikti.

Mordrake'in, 19. yy’da İngiltere’de yaşadığı bu hikâyenin çıkış noktasıydı. Tıpta nadir görülen bir durum ve görülse dahi yaşama ihtimali düşük olan yapışık suratlı ikiz vakasıyla doğması da bir diğer iddiaydı. Fakat söz konusu iddianın gerçekliğine dair kanıt olmadığı gibi gerçek olmamasıyla ilgili birçok kanıt vardı.

Detaylı ve bilimsel açıdan incelendiğinde vakanın bir şehir efsanesi olduğu düşüncesi oluşsa da gerçek olduğuna inanan büyük bir kitle de mevcut.

Efsaneleşen hikâye, gerçeklik açısından bugün dahi acaba mı dedirten bir etkiye sahip. İnternet ortamlarında varlığının kanıtı olarak kullanılan görseller sadece Ewart Schindler gibi çeşitli sanatçıların bu efsaneden etkilenerek ortaya koyduğu eserlerden ibaret. Yani hiçbir gerçeklik payı söz konusu değil.

Yine de sanatçıların, Edward Mordrake’nin efsanesinden esinlenerek ortaya koyduğu resimler, bal mumu heykeller ve kitaplar bu hikâyeye sahicilik payı kattı.

Özellikle de son yıllarda ilgiyi en çok üzerine çeken kurgusal kişilerden birisi haline geldi. 19. yüzyılda yaşamış bir İngiliz soylusu olan Edward Mordrake’in, çok zengin bir asilzade olduğu, buna rağmen kafasının arkasında taşıdığı ikizine ait surat yüzünden gün yüzü görmediği uzun yıllar konuşuldu.

Günümüzde popülaritesi artan Mordrake, 1896 yılında basılan 'Anomalies and Curiosities of Medicine' kitabında bahsedilen bir vakaydı.

'Tuhaf insani şekil bozukluğu hikayelerinin en garip ve melankolik olanlarından birinin de Edward Mordrake vakası olduğu söylenir. Soylu olmasına rağmen hiçbir zaman unvanını talep etmemiş ve 23 yaşında intihar etmiştir. Tamamen gözlerden uzak yaşamış, kendi aile üyelerini bile ziyaret etmeyi reddetmiştir. İyi meziyetleri ve derin bir bilgi sahibi olan ender yetenekli bir müzisyendi. Başının arkasında bir kadın yüzü vardı, sadece kafatasının arka kısmını kaplıyordu. Mordrake hıçkırarak ağlarken, arkadaki yüz alayla gülümsüyordu. Sesi hiç duyulmuyordu; fakat Mordrake’nin dediğine göre hiç uyumuyor, ama onunla sadece cehennemde konuşulan şeyleri konuşuyordu. Hiçbir hayal gücü bu korkunç olayı tasvir edemezdi. Atalarının affedilmemiş kötülüklerinden dolayı bu şeytanla yaşadığını düşünüyordu. Sonucunda ölüm olsa bile bu anlamsızlıktan kurtulmak istiyordu. Bu yüzden doktorları Manvers and Treadwell’e yalvarıyordu. Dikkatli izlenmesine rağmen, zehir almayı başardı. Öldüğü yerde 'İblis Yüzünün' gömülmeden önce imha edilmesini talep eden bir mektup bıraktı. Kendi isteği üzerine, mezar taşı veya mezarını gösteren bir işaret olmadan, ıssız bir yere gömüldü.'

Edward Mordrake’nin gizemli hikâyesini bilenler, bu yoğun ilgiden çıkar sağlamak için gerçekliği arttırmaya yönelik birçok şey yaptılar.

Hikâye, başta inandırıcı gelse de ayrıntıda şüpheli bir durum kazanıyordu. Ayrıca hikayedeki, geceleri 'Şeytani İkizi'nin kışkırtıcı fısıltılarına maruz kalması, hiçbir şekilde bilimsel açıklaması olmayan bir durumdu. Bunun dışında yaşadığı dönemin tarihi incelendiğinde, Mordrake’nin yardım istediği doktorların adına da rastlanmadı.

Efsaneye göre, Mordrake’nin kafasının arkasındaki ikizinin yemek yemeyen ve konuşmayan ancak gülüp ağlayabilen bir yüzü vardı.

Doktorlara bu ‘Şeytani İkizi’ni ondan almaları için yalvardı. Çünkü gece kendisine korkunç şeyler fısıldadığını ve dediklerini yaptırana kadar susmayacağını söylediğini iddia ediyordu. 

Sonunda delirdi ve hastaneye yatırıldı. Olayın lanetle alakalı olduğundan korkan doktorlar, ameliyata girmekten korktular. Mordrake ise henüz 23 yaşındayken yaşadıklarına daha fazla dayanamayarak intihar etti.

Mordrake ve onun 'Şeytani İkizi'ne ait olduğu iddia edilen siyah-beyaz fotoğrafın kökeni, belirsiz olsa da buna da mantıklı bir açıklama getirildi.

Eski bir fotoğraf gibi dursa da Victoria döneminin fotoğraf baskılarına göre daha fazla çözünürlüğe sahip net bir görseldi. Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Panoptikum Bal Mumu Müzesi’ndeki heykellerden bir tanesinin, üzerinde oynanmış bir fotoğrafına benziyordu.

Yapışık halde doğan ikizler, genetik olarak tek yumurtadan geldikleri için aynı cinsiyete sahip olurdu.

Oysa ki efsanede, Mordrake‘in ‘Şeytani İkizi' bir kadındı. Bu da vakanın bilimsel yönden yalanlanmasını kolaylaştıran bir etken oldu. Ama 'Anomalies and Curiosities of Medicine' kitabının yazan Gould ve Pyle, 1896'da aktardıkları bilgilerde Edward Mordrake hikâyesi için bir değil birden fazla kaynak verebilmişlerdi.

J.K Rowling, Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında, Voldemort’un kafasının arkasında yaşadığı Profesör Quirrell’i yaratırken Edward Mordrake'ten esinlendi.

Soylu bir kişi olmasına rağmen Mordrake’in gerçek bir mezarının ya da fotoğrafının bulunmaması, vakanın tamamen düzmece olduğu düşüncesini arttırdı sonunda. 

Yine de bu hikâyede bazı belirsizlikler söz konusu. Gerçek olmadığını düşünmeye çalışsak da insanın içi bir ürpermiyor değil hani... Sizce de kabuslara davet çıkaran bir hikâye değil mi?

Tom Waits de 2002 yılında yayınladığı Alice albümündeki “Poor Edward” şarkısını, Mordrake için yazdı, şöyle paylaşalım istedik.💁

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ufukdiyoki

Klasik şizofreni.

mehmet-can-atar

götten uydurma hikayelerde bugün.

Gizli Kullanıcı

Bana çok kurgusal geldi... Bir tane 'Fil Adam' vardı, onun gibi değil ki bu, Fil adamın yaşadığına dair bulgular vardı mesela. Bu maalesef bir ''şehir efsanesi'' ya da kurgu.

benimkedimcoksuper

hatta filmi de vardi galiba ? bi hastaliktan dolayi o hale gelmisti ve gercekti.Yaniliyor muyum yoksa ?

pepe-the-frog

Vikipedi ve bir çok kayıtta gerçek olmadığı ve hakkında tıbbi bir kayıt bulunmadığı savunulan kişi. Gerçek yada kurgu ama netice korkunç!

grimlkin

Şizofrenmiş.

Görüş Bildir